Obsah článku
Možná o tom nevíte, ale UNESCO nejsou jen přírodní památky a kulturní stavby. Na seznam nehmotného dědictví UNESCO se pravidelně dostávají řemesla, tradice i jídlo. Jejich úkolem je chránit kulturní dědictví dané země, kterou zavazují k podpoře přenášení tradice z generace na generaci.
O místo mezi belgickým pivem, neapolskou pizzou nebo tradičním ázerbajdžánským pokrmem dolma teď bojuje pravá francouzská bageta.
Bageta z bílého těsta s křupavou kůrkou je součástí Francie snad víc než proslulá Eiffelovka. Její výroba není opředena žádným tajemstvím. Stojí za ní jen know-how, práce a hlavně čas. Moderní jednoduchý způsob života ale pomalu začíná vytlačovat tradiční francouzskou bagetu z pultů. Nahrazují ji mražené polotovary.
Zápis bagety na seznam nehmotného dědictví UNESCO by pomohl zachránit dlouholetou tradici a pekařům by zajistil místo na francouzském trhu.
Příprava bagety je dána zákonem
Tradiční bageta je pro Francouze natolik významná, že v roce 1993 stanovil dekret francouzské vlády čtyři ingredience, ze kterých se skládá. Ani míň, ani víc. Dále uvedl, že by těsto mělo kynout mezi 15 až 20 hodinami v teplotě mezi 4 až 6 stupni celsia.
Konkurence je tvrdá
Ve frontě na zápis na seznam UNESCO stojí společně s bagetami pozinkované pařížské střechy a vinařský festival Biou d'Arbois.