Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Stavby napříč světem, které jsou v souladu se slunečním cyklem

Stavby napříč světem, které jsou v souladu se slunečním cyklem

Lidé po staletí sledovali pohyb Slunce a pracovali s orientací staveb se zohledněním světových stran. Jarní rovnodennost představovala v mnoha kulturách důležitý moment. Astronomický jev nastává obvykle 20. nebo 21. března a byl spojen s řadou rituálů. Po celém světě naleznete stavby, které byly navrženy tak, aby zobrazily (nejen) jarní rovnodennost. 

Anglický Stonehenge

Monumentální komplex má kameny uspořádány tak, aby bylo možné rozpoznat slunovrat, rovnodennost a další období roku. Je fascinujícím svědectvím o znalostech a umění dávných civilizací. Nejlépe ve je Stonehenge vidět zimní a letní slunovrat, ovšem rozvrhnutí kamenných monolitů dává vyniknout i jarnímu slunovratu. Při jarní rovnodennosti sluneční paprsky přesně zapadnou mezi kameny. Jakmile slunce vyjde přesně na východě a zapadne na západě, vytvoří se na místě přímo tajuplná atmosféra. Přírodní krásy se zde potkávají s tajemstvím starověkých stavitelů. 

Chichén Itzá, Mayský zázrak a had Kukulkán

Jedno z nejvýznamnějších mayských archeologických nalezišť potvrdilo, že stavitelé měli hluboké znalosti astrologie. Stavba pyramidy je navržena tak, aby přesně odrážela cyklus slunce. Během jarní rovnodennosti se na schodištích pyramidy objeví jedinečný efekt. Sluneční paprsky vytvoří iluzi hada, ta vypadá, jako by had klouzal po schodech. Efekt je viditelný díky tomu, že je pyramida orientována podle slunečních pohybů během celého roku. Chichén Itzá je místem plným historie, ale i stavitelské geniality Mayů. Jakmile navštívíte komplex, vstoupíte do světa, kde jedna kultura propojuje náboženství s astronomií.  

Machu Picchu, Incké město a sluneční hodiny

Ztracené město Inků v Andách bylo politickým a náboženským centrem. Rovněž ukázalo, jak stavitelé pracovali se slunečními cykly. V Machu Picchu se nachází Intihuatana, je to kamenný útvar, který byl využívaný jako sluneční hodiny. Kámen vrhá stín, je ovšem umístěn tak, že se stín během jarní rovnodennosti téměř vytratí. 
Machu Picchu je jedno z nejúžasnějších míst na světě. Je obklopeno vysokými horami a zelenými údolími. Nabízí jedinečnou atmosféru a jeho návštěva je splněním cestovatelských snů. Historie a příroda splývá v jeden harmonický celek. 

Mnajdra, Megalitický chrám na Maltě

Na Maltě můžete spatřit megalitický chrámový komplex. Je starobylou památkou, ale i fascinujícím důkazem astronomických znalostí jeho stavitelů a tvůrců. Chrámy, které byly postaveny téměř 4 tisíce let před naším letopočtem, jsou navrženy tak, by sluneční paprsky osvětlovaly konkrétní místa v určitou část roku. Díky těmto světelným signálům byli předci schopni identifikovat různá období roku, včetně jarní rovnodennosti. 
Návštěva místa vám dá možnost nahlédnout do tajemství dávných civilizací a obdivovat stavby, které přežily tisíce let. 

Karnak, Egyptská orientace na slunce

Starověký egyptský chrámový komplex byl postaven tak, aby hlavní osa chrámu boha Amona ukázala jarní rovnodennost. Sluneční paprsky prosvětlí vytyčenou část chrámu. Egypťané stavbou prokázali, že disponovali hlubokými znalostmi astronomie a architektury. Stavba je provedena s dokonalou přesností a provázána s astronomickými cykly. 
Karnak je společně s chrámem v Luxoru jeden z nejnavštěvovanějších archeologických komplexů v Egyptě. Vstupem do Karnaku vstupujete do srdce starověkého Egypta. 

Propojení lidské civilizace s přírodou a slunečními cykly bylo vždy silné a ovlivňovalo každodenní život i víru.

Pamětihodnosti, kde je patrná jarní rovnodennost:

  • Kostel sv. Petra a Pavla v Chartres, Francie – stavba katedrály byla umístěna v souladu s astronomickými jevy. Okno v katedrále, známé jako zelené oko, propouští při jarní rovnodennosti světlo konkrétním směrem. 
  • Katedrála sv. Víta v Praze – katedrála je postavena tak, aby hlavní osa byla orientována východ-západ, což odpovídá trajektorii slunce při rovnodennosti. 
  • Hrad Houska v ČR – orientace a vstupy do hradu byly navrženy tak, aby odrážely sluneční cykly. 
  • Kostel sv. Jana Křtitele, Lombez ve Francii – románský kostel byl postaven ve 12. století a jeho orientace umožňuje identifikovat sluneční cykly. V den jarní rovnodennosti prochází sluneční světlo hlavním vchodem a osvětlí oltář. To je symbolem nového začátku. 
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.