Obsah článku
Krásná a tajemná Vysočina nebývá prvním cílem turistů. A to je velká škoda. Kdo projede Vysočinu napříč a podél, objeví fascinující soubor historických měst, jejichž kořeny sahají hluboko do středověku. Jedinečná architektura zůstala zachována v autentické podobě. Budete se procházet dlážděnými uličkami, po starobylých náměstích a kolem staveb, které skrývají romantické i smutné příběhy dějin.
Renesanční perla Telč
Nejkrásnějším renesančním městem ČR je jistě Telč. Historické jádro města, je od roku 1992 zapsáno na seznam UNESCO, a právě zde si může návštěvník prohlédnout soubor renesančních domů a architektury. Náměstí je lemováno pestrobarevnými měšťanskými domy, spojenými podloubím, štíty a arkádami, které působí přímo pohádkovým dojmem. Každý dům by mohl vyprávět vlastní příběh, projít se náměstím je skoro jako projít se muzeem.
V Telči nesmíte vynechat prohlídku zámku, byl přestavěn na renesanční sídlo. Interiéry mají bohatou výzdobu, kazetové stropy a jsou vybaveny krásným dobovým nábytkem. Procházku po městě můžete zakončit v zámeckém parku kolem rybníku Štěpnice.
Město stříbra, Jihlava
Krajské město Vysočiny je spojeno s těžbou stříbra. Jihlava byla ve 13. století jedno z nejvýznamnějších hornických měst ve střední Evropě. Bohaté město si mohlo dovolit honosné domy. Zachovalo se rozsáhlé historické centrum s gotickými, renesančními a barokními stavbami. Impozantní je prohlídka spletitého systému středověkého podzemí, jedná se o druhý nejrozsáhlejší podzemní systém v Česku. Právě v podzemí je nejvíce patrná tajuplná atmosféra Jihlavy.
Při procházkách si všimněte jihlavského opevnění, gotického chrámu sv. Jakuba Většího se dvěma věžemi nebo Masarykova náměstí, které patří mezi největší v republice. Stopy středověkého bohatství potkáte na každém kroku.
Třebíč s židovskou čtvrtí
Třebíč získala jako jedna z mála měst ochranu UNESCA hned pro několik památek. Židovská čtvrť, židovský hřbitov a katedrála působí magickým a tajuplným dojmem. Kromě Izraele jsou židovské památky v takovém rozsahu k vidění jen v minimálním počtu měst. Při procházce židovským městem se budete proplétat úzkými uličkami, malými dvorky a kolem nízkých domků, které byly rozšiřovány v omezeném prostoru nejrůznějšími nástavbami. Schodiště, průchody a labyrinty ukrývají mnoho příběhů.
Ze synagogy vznikl výstavní prostor a dovnitř vás zavede prohlídka židovského muzea. Na druhé straně řeky Jihlavy musíte navštívit románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa. Je architektonickým skvostem evropského významu. Nezapomeňte nahlédnout do prostor za bazilikou, octnete se v krásné bylinkové zahrádce.
Renesanční Slavonice
Na okraji Vysočiny se projdete po pohádkových Slavonicích, které si zachovaly renesanční centrum města. Domky jsou bohatě zdobeny sgrafity, freskami a kamennými portály. Ve Slavonicích byly vyhloubeny rozsáhlé podzemní chodby kvůli odvodnění a pro obranné účely. Dnes jsou zpřístupněny veřejnosti. Pokud správně vyberete datum pro návštěvu Slavonic, můžete se zúčastnit kulturního festivalu Slavonice Fest.
Smutný příběh Polné
Každý musel slyšet o tragické smrti Anežky z Polné ze které byl obviněn Leopold Hilsner a jeho proces nebyl zrovna vzorem spravedlivého rozsudku. Po stopách smutného příběhu se dnes už nevypravíte, ale prohlédnete si město, které si zachovalo středověký půdorys a poklidný ráz. Dominantou je chrám Nanebevzetí Panny Marie, impozantní barokní stavba, která je jednou z největších venkovských farních kostelů v zemi. Můžete navštívit původní židovskou čtvrť se synagogou a muzeem. V letním období se v Polné konají poutě, koncerty a tradiční jarmarky.
Barokní klenot, Žďár nad Sázavou
Město s mimořádným historickým významem je Žďár nad Sázavou, jehož poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zapsán na seznam UNESCO. Architektonický skvost Jana Blažeje Santiniho kombinuje baroko s gotickými prvky. Pěticípá stavba je zasazená do zelené krajiny a působí téměř mysticky. Prohlídka kostela i přilehlého hřbitova je duchovním zážitkem. Ve městě se nachází bývalý cisterciácký klášter, přestavěný na zámek nebo Muzeum nové generace.
Most dějin ve Velkém Meziříčí
V údolí řeky Oslavy si můžete projít Velké Meziříčí. Protínala jej stará obchodní cesta, která spojovala Čechy a Moravu. Poloha přispěla k rychlému rozvoji města již ve středověku. Centrum města tvoří malebné náměstí s kašnou a morovým sloupem lemované měšťanskými domy. Ve městě je unikátní kamenný most ze 14. století, patří k nejstarším mostům svého druhu ve střední Evropě. Sice spojuje břehy řeky, ale spíše propojuje jednotlivé etapy historie města. Dominantou je renesanční zámek, vznikl přestavbou původního gotického hradu. Dnes ovšem zaujme spíše sbírka historických automobilů a motocyklů.
Navštivte Vysočinu, místo mezi Brnem a Prahou, kraj s duší, kde spatříte gotické, barokní i renesanční památky. Místní lidová architektura má neopakovatelnou atmosféru.