Obsah článku
Potřebujete absolvovat test na koronavirus, jenže netušíte, jak se objednat? Plánujete dovolenou, ale neradi byste si vybrali cílovou destinaci, kam se bez negativního testu na koronavirus nedostanete? Nejen na tyto otázky známe odpověď.
Kdy je potřeba absolvovat test na koronavirus?
Trpíte-li příznaky, které provázejí nemoc COVID-19, tedy horečkou, kašlem, dušností nebo únavou, kontaktujte telefonicky svého lékaře nebo hygienickou stanici. Ti vám řeknou, zda je nutné test absolvovat. Odběry ale nemusí minout ani ty, kteří jsou bez příznaků, pakliže byli v kontaktu s nakaženým. Vyšetření je dále potřeba i z takzvaných preventivních důvodů, jako jsou:
- práce,
- cestování,
- rodina.
Některé státy stejně jako Česká republika totiž vyžadují negativní test na koronavirus, pokud proto cestujte za hranice naší země nebo se vracíte z rizikové oblasti, je vhodné si tuto podmínku ověřit. Negativní test po vás může požadovat také například zaměstnavatel.
Kdo provádí testování na COVID-19?
Po celé České republice jsou desítky odběrových míst. Některá centra provádí test na koronavirus pouze na doporučení lékaře, jiná jsou k dispozici i samoplátcům. Je možné zajít:
- do nemocnice,
- do soukromé laboratoře.
Seznam všech míst najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví, kde se dozvíte, zda je na odběrovém místě zřízen i tzv. „drive-in,“ tedy povolen vjezd autem.
Odběrová centra se od sebe liší:
- provozní dobou,
- podmínkami pro objednání,
- cenami.
Ještě než se vydáte do jednoho z odběrových center, je nutné si zkontrolovat aktuální informace!
Jak se objednat na odběry?
Na vyšetření se můžete dostavit:
- bez objednání,
- po telefonickém objednání,
- po online objednání.
Konkrétní způsob si ověřte vždy na stránkách vámi zvoleného odběrového centra. K vyšetření budete potřebovat žádanku.
- Jste-li na vyšetření vysláni hygienou, popřípadě vaším ošetřujícím lékařem, dostanete online žádanku.
- Jdete-li na vyšetření z vlastní vůle jako samoplátce, vyplníte žádanku, která je dostupná na stránkách odběrového centra nebo v místě odběru.
Kolik vyšetření stojí?
Je-li test prováděn na doporučení hygieny nebo ošetřujícího lékaře, je hrazen zdravotní pojišťovnou. Ceny testování se liší a obvykle se pohybují v rozmezí od 1 500 do 2 000 Kč. Kromě základního vyšetření, jehož maximální cena na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví je stanovena na 1 674 Kč, je nutné do ceny započítat také:
- odběr vzorku,
- potvrzení o bezinfekčnosti (certifikát pro výjezd do zahraničí).
Dále náklady na testování navyšuje:
- doba dodání,
- typ vyšetření,
- mezinárodní certifikace.
V rámci cestovního pojištění nelze po pojišťovně požadovat proplacení testu na COVID-19, některé pojišťovny se ale podílí na úhradě nákladů spojené s léčbou, pakliže se klient nakazil v zemi, která nepatří do rizikové oblasti.
Jak probíhá testování?
Testování na koronavirus probíhá stěrem z nosohltanu, odběr trvá jen několik málo sekund a není bolestivý. Výsledek vyšetření je obvykle znám do druhého dne po dodání vzorku do laboratoře.
Do jakých zemí je potřeba mít test na koronavirus?
Než se vydáte na dovolenou do zahraničí, je nutné zkontrolovat epidemická opatření dané země. Zatímco při plánování výjezdu nemusí v zemi platit žádná omezení, v den odjezdu může být povolen vstup do daného státu občanům České republiky jen s negativním testem na koronavirus.
Na základě naší pandemické situace upravují státy svá pravidla, například:
- Kypr si vyžádal testy na koronavirus s maximálním stářím tři dny,
- Slovinsko Čechy, kteří se neprokážou negativním testem, posílá do povinné karantény, bez omezení je povolen pouze tranzit kratší jak 12 hodin,
- Norsko požaduje negativní test, nebo desetidenní karanténu.
Podmínky se mění každým dnem, proto je důležité sledovat rozhodnutí jednotlivých států, a to i v průběhu pobytu!