Albánské město Shkodër je v českých luzích a hájích známé jako Skadar, hovorově Škodra. Toto historické město leží na hranicích s Černou horou v severní části země. Přímo u Skadarské jezera. Vodních ploch je zde více, a to soutoky řek Bojana, Kir a Drin.
I když se první lidé na tomto území pohybovali už v době bronzové, známé je obsazení Římany v roce 168 před naším letopočtem. Na začátku středověku sem přišli Slované. Posléze se tu vystřídali nejrůznější národy od Nemajićů přes Turky až po dnešní obyvatele. Původ názvu města Shkodër zůstává do dnešního dne spíš otázkou.
Největší město severní Albánie leží poblíž pohoří. Je to třeba hora Maranaj s výškou 1 576 metrů nad mořem. S městem se pojí i několik slavných lidí, jakými jsou třeba albánská herečka Tinka Kurti, spisovatel Pashko Vasa a fotbalista Vioresin Sinani.
Město Shkodër už od pradávna představovalo významné obchodní místo této lokality. Díky tomu, že se zde vystřídali nejrůznější kultury, je toho také hodně k vidění. A to nejenom v podobě historických objektů, alel i přírodních krás.
Takovou nepřehlédnutelnou dominantou města Shkodër bude určitě pevnost Rozafa nacházející se na velice strategickém místě. Je to kopec nad soutokem řek Bojana a Drin. Historie tohoto místa sahá až 2 500 let nazpět. To, co je viditelné pro turistu jsou však spíše pozůstatky z benátské doby, nikoliv z té římské. Přímo ve městě se nachází Katedrála sv. Štěpána. Ta byla vystavěna v roce 1867 a jde o katolický objekt. V roce 1967 byl ve Skadarské katedrále přivítán papež Jan Pavel II. a Matka Tereza.
Z historických objektů lze jmenovat mešitu Ebu Bekr, která v dřívějších dobách představovala muslimskou školu pro učence. Hned po pevnosti Rozafa je tato mešita předností číslo dvě města Shkodër. V pozdějších letech byla tato budova rekonstruována, což se odráží v její současné podobě.
Spoustu poznatků o tomto městě, potažmo celé jeho oblasti můžete čerpat i v Historickém muzeu Shkodër. Jde o bývalý obchodní dům, z něhož je překrásný výhled po okolí. Nejcennější jsou pochopitelně artefakty uložené v něm samotném. Zajímavá je také Marubi Photo Collection neboli život ve městě Shkodër zachycený fotografií. Ve městě lze navštívit i místo, kde albánský řemeslník tvoří benátské umělecké masky.
Nejbližším přírodním skvostem města Shkodër je Skadarské jezero, které je ostatně největší na Balkáně. Dorazit k němu můžete asi po pěti kilometrech jízdy severně od města. Na pobřeží se nachází nejrůznější kempy a nabízí se pronájem lodí a realizace vodních sportů. V rámci jednodenního výletu neopomínejte ani na jezero Vau-Dejes, jež vzniklo na přehradě řeky Drin. Právě zde leží ostrov Shurdhah, kde se nachází pozůstatky římské pevnosti. Ostrov je dlouhý asi 400 metrů a nabízí velice bohatou vegetaci.
Výlet si můžete udělat i k jezeru Koman Ferry, které spojuje Koman s městem Ferry. Při plavbě po hladině jezera se vám dostane překrásného výhledu na horské scenérie. Těch je široko daleko více než dost, což dokazují Albánské Alpy. I do takových oblastí lze plánovat turistické cesty. Asi pět kilometrů od města Shkodër je k vidění most Mes Bridge vedoucí přes řeku Kir. Datum vzniku této impozantní stavby sahá do roku 1770. Most je dlouhý asi 100 metrů.
Shkodër si vás podmaní především albánskou tradiční kuchyní, která je založená na poměrně základních, a hlavně čerstvých ingrediencích. Pochutnat si zde můžete na dušeném jehněčím mase na cibuli Conlek, plněném koláči Burek, vývaru ze skopové hlavy Pace koke nebo na dušených kuřecích játrech se zeleninou Fergesë. Když nebudete chtít lahodný pokrm zapíjet místním pivem, zvolte tureckou kávu nebo dejte přednost pálence zvané Raki.
Ve městě Shkodër funguje řada restaurací oblíbených mezi turisty. Patří k nim například Vila Bekteshi, Tradica Geg & Tosk, Bar Restaurant Elita Shkodër, Pasta te Zenga, San Francisco a podnik zvaný Puri, kde si dopřejete výtečné snídaně.
Vlhké subtropické klima s kontinentálními vlivy. Přesně takové je počasí v albánském městě Shkodër. Nejteplejší počasí je v průběhu července a srpna, kdy se teploty pohybují mezi 25 °C až 30 °C. I v této době lze počítat s drobným deštěm, proprší však maximálně čtyři dny v měsíci. Teploty v zimě klesají na 1 °C až 7 °C. Je pravdou, že zimy jsou poměrně mírné. Od října do dubna je třeba počítat s více dešťovými srážkami. Těch celoročně spadne kolem 1 700 milimetrů. Nejdeštivějším měsícem ve městě Shkodër je pravděpodobně prosinec.
Pobyt ve městě Shkodër lze označit za bezpečný. Stačí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Nenechávejte své cennosti povalovat bez dozoru, třeba v autě. Osobní věci si hlídejte na frekventovanějších místech, kde by mohly hrozit drobnější krádeže. Pokud se budete ve městě Shkodër pohybovat v turisticky oblíbených lokalitách, nic by vám nemělo hrozit ani v noci.
Albánie se obecně vyznačuje průměrnými cenami, které odpovídají nákladům v České republice, občas jsou dokonce i nižší. Pro lepší představu se můžete začíst do níže uvedených příkladů vybraného sortimentu.
Pokud se vydáte do Albánie autem, počítejte s tím, že z Prahy do města Shkodër budete muset překonat vzdálenost asi 1 500 kilometrů. Doba jízdy bude přes 16 hodin. Rychlejší je letecká doprava. Využít můžete například letiště Tirana. Tam v létě létají i přímé linky z letiště Václava Havla. Přímé lety trvají 2 hodiny, ty s přestupy 5 až 8 hodin. Cenové náklady na letenku vychází na 4 000 Kč až 6 000 Kč. Z Tirany následně jezdí autobusy do města Shkodër od 7 do 17 hodin, a to v hodinových intervalech. Za 2 hodiny se dostanete do města za cenu 300 ALL. A jak je to s dopravou v samotném městě Shkodër?