Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Alžírsko

Alžír: průvodce

17°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Alžír

Pro našince je trochu matoucí, že občas nedochází ze správnému rozlišování názvů a označení. Nejinak je tomu právě v případě Alžíru a Alžírska. Zatímco název Alžírsko označuje celou rozlehlou africkou zemi, Alžír je název hlavního města Alžírska.

V arabském jazyce se Alžír jmenuje Al-Džazaír, což se píše v arabských znacích takto: الجزائر‎‎ . Jedná se o velice významný přístav ve Středozemním moři, který má více než dva a půl milionu obyvatel. Město je známo i pod romanticky znějícím označením Bílý Alžír (Alger la Blanche). Za toto označení vděčí nápadně bílým zdem domů, které se z kopců v okolí města rozprostírají až k samotným břehům Středozemního moře

Původní Alžír byl založen byl v roce 944, ovšem na původním místě se místy zachovaly i pozůstatky mnohem staršího osídlení, které bylo fénického a řeckého původu. V 16. století byl v Alžíru postaven hrad, svého času bylo město dokonce sídlem pirátů. V roce 1830 došlo k obsazení Alžíru Francouzi a k výrazné přestavbě města ve francouzském stylu. V rozmezí let 1943 až 1944 měla v Alžíru své sídlo dokonce prozatímní francouzská vláda. V roce 1947 získal o Alžírsko statut autonomie, roku 1962 (po jeho osamostatnění) se Alžír stal hlavním městem Alžírska a v současnosti je také vyhledávanou turistickou destinací.

Co navštívit v Alžíru?

V Alžíru můžete obdivovat historické památky, ale můžete se také vydat do moderní části města, kde nahradila typické křivolaké uličky původního města novodobá architektura a najdete tu široké bulváry i vznosné budovy v koloniálním stylu. Tato novější část města je vystavěna poblíž pobřeží, přechod z jedné části do druhé je skutečně velice kontrastní. Okrajové části města jsou méně malebné, tady už nejsou ony vyhlášené bílé domky a charakter se místy blíží spíše k vzezření vesnice. Okrajové části Alžíru se k návštěvě pro turisty nedoporučují a pokud je vynecháte, skutečně o nic mimořádného nepřijdete.

Jednou z významným památek, kterou byste neměli minout, je bezesporu Památnk mučedníků, který byl postaven k výročí oslav dvacátého výročí nezávislosti. Upoutá už na první pohled svým neobvyklým provedením - jeho tvar totiž znázorňuje tři palmové listy, jež se navzájem dotýkají a podepírají. U palmových listů stojí vojáci, kteří symbolizují právě boj o nezávislost. Samotné palmové listy svým postavením jakoby chrání plamen věčného ohně. Památník byl dostavěn v roce 1982 a uvnitř je situováno Muzeum vojenské historie a odboje proti kolonizaci. Navíc je odtud doslova jedinečný a neopakovatelný výhled na celé město.

Když si budete chtít dopřát trochu relaxace a odpočinku, zajeďte na vyhlášenou pláž Sidi-Fredj. V okolí Alžíru se nacházejí i další pláže, ovšem tahle je extra vyhlášená příjemně jemným pískem a skvělým koupáním. Vždyť průměrná teplota moře je tady kolem 20°C s tím, že nejchladnější bývá voda v únoru (kolem 15°C) a nejteplejší v srpnu, kdy dosahuje až 25°C! Tato pláž se nachází nedaleko populárního plážového střediska Zeralda, které také samo o sobě stojí za návštěvu.

Určitě se vydejte i do moderního komerčního centra města, kde na ulici Didouched Morad najdete mnoho zajímavých obchodů s rozmanitou nabídkou a je tu i příležitost občerstvit se nebo poobědvat. Dopřejte si některou z místních specialit, alžírská kuchyně za to rozhodně stojí! Hojně navštěvovaným objektem v centru Alžíru je i Budova hlavní pošty, postavená v novomaurském stylu v roce 1910. 

Historické centrum města tvoří čtvrť Kasba, která si dodnes zachovala neztratila svůj ráz a osobitý půvab, zůstává výrazným odkazem na islámskou tradici města. K dalším turisticky zajímavým místům patří Starobylá pevnost, stojící na místě původní fénické a římské osady Icosium. U pobřeží se nacházejí i stavitelské skvosty v podobě krásných náboženských budov, například Mešita El Džedíd či El Kébir

Pozornosti návštěvníků by nemělo uniknout ani Muzeum Bardo, kde jsou soustředěny bohaté sbírky alžírských artefaktů, ozdob, zbraní a dalších zajímavých předmětů. 

Starý přístav se rozkládá na úpatí masivu Bouzareah, který chrání důkladná přístavní hráz, pocházející z 16. století. Úžasnou stavbou je i katolický kostel Notre Dame D´Afrique a samozřejmě Velká mešita, jejíž historie sahá až do roku 1097.

Milovníci přírodních krás si přijdou na své v malebné zahradě Jardin D´Essai, založené již v roce 1932.

Specifika místní kuchyně

Rozmanitost alžírské kuchyně vás možná překvapí až téměř zaskočí - díky mnoha různým vlivům totiž představuje úžasnou směsku rozličných chutí i vůní. Působení mnoha kultur přineslo do místní kuchyně velmi zvláštní kombinace potravin i jejich úpravy. Například vliv berberské kuchyně je znát z obliby dušeného masa, hojného používání zeleniny, obilovin i sušeného ovoce, turecký a arabský vliv je zřetelný z lásky k exotickému koření a z bohatého sortimentu lahodného pečiva. Nechybí ani vliv francouzské kuchyně, projevující se oblibou nejrůznějších aperitivů a lákavých sladkostí. Často se podává i jehněčí a kuřecí maso, většinou ovoněné koriandrem a fenyklem. Za jedno z tradičních národních jídel je považován kuskus, podávaný s masem, zeleninou a omáčkou.

Nejčastěji se v Alžíru pije čaj s mátou, dalším velmi oblíbeným nápojem je silná káva, podávaná běžně se sklenicí vody. A určitě znáte vyhlášenou "alžírskou kávu" s vaječným koňakem a šlehačkou, i tu si zde lidé často dopřávají. Pokud byste dostali chuť na pivo, počítejte s tím, že levné nebude, je to dáno zčásti i zdejším přístupem ke konzumaci alkoholických nápojů.

Typickou alžírskou snídaní je čerstvá bageta s ovocnou marmeládou a opět káva, ráno ale podávaná s mlékem.

Počasí

Jak si naplánovat dovolenou v Alžíru? Jedná se o pobřežní oblast, kde vládne středomořské podnebí. Na rozdíl od vnitrozemí se tady denní a noční teploty tak výrazně neliší, klima je tudíž velmi příznivé. Určitě ale budete chtít vědět, jaké počasí tam lze ve kterou roční dobu očekávat, takže tady je připraven souhrn zajímavých a potřebných poznatků i informací.

Za optimální počasí pro Evropana je považováno období od dubna do konce října, v listopadu a v prosinci tu však bývá také příjemně, zejména pro případ, že se chcete vyhnout vysokým teplotám a obhlížet památky nebo pamětihodnosti města. Leden a únor jsou měsíce, kdy je počet dešťových srážek nejvyšší, tomuto termínu se tedy raději vyhněte.
Nejtepleji je v Alžíru v červenci, v srpnu a v září, to je  ideální doba pro koupání a vodní sporty nebo relaxaci na pláži.

Bezpečnost

Pobyt v hlavním městě je poměrně bezpečný, je však třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která všeobecně platí pro turisty po celém světě. Nic nenechávat bez dozoru, zamykat a nevydávat se sami do neznámých, méně frekventovaných míst - to jsou zásady, jimiž byste se měli řídit. Po městě se raději pohybujte jen v denních hodinách a vyhněte se zbytečnému viditelnému nošení cenností. 

Určitě se vyplatí sjednat před odjezdem pojištění na případnou úhradu léčebných výloh, protože mezi Alžírskem a Českou republikou není uzavřena žádná dohoda o bezplatném poskytování zdravotnické péče. 

Měna

V Alžírsku se platí měnou, nazývanou Alžírský dinár (DZD). V oběhu jsou bankovky o nominálních hodnotách 100, 200, 500 a 1 000 dinárů a mince v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dinárů. Zřídka je možné se setkat i s drobnějšími mincemi v hodnotě 1 a 2 dináry, jsou však používány opravdu jen málokdy.

Ve směnárnách je doporučována zvýšená opatrnost, mnohem lepším řešením je výměna finančních prostředků ještě před odjezdem do Alžíru nebo využití zaručeně seriózní směnárny na letišti. Spolehnout se lze i na směnárny ve větších hotelích. S platební kartou neuspějete téměř nikde, je tedy třeba mít u sebe hotovost

Ceny v restauracích a velkoobchodech jsou zpravidla pevné, ovšem s taxikářem nebo prodavačem v tržnici můžete zkusit usmlouvat výhodnější cenu.

Doprava

Prakticky jedinou variantou, jak se dostat to Alžíru, je letecká doprava. Snaha o cestu autobusem do Francie nebo Španělska a potom lodí by totiž byla náročná časově i fyzicky a moc peněz byste stejně neušetřili. 

V Alžíru lze cestovat hromadnou dopravou nebo si vypůjčit auto. Pro cizince je výpůjčka automobilu optimálním řešením, nevyjde draho (přibližně 600 korun na den) a pohonné hmoty jsou také velmi levné, například benzín vychází kolem čtyř korun za litr! Auto si můžete vypůjčit v hotelu nebo prostřednictvím turistické organizace ONAT, podmínkou je vlastnictví českého i mezinárodního řidičského průkazu. Po silnicích se jezdí vpravo a stav komunikací je v hlavním městě velmi dobrý, mimo město už je to výrazně horší. Na dopravní značení však nelze spoléhat, protože tady většinou žádné není. 

V Alžíru můžete využít i autobusové linky, vycházejí velmi levně, ovšem zjistit, která linka kdy a kam pojede, to je někdy oříšek i pro místní.

Možná vás trochu překvapí, že v Alžíru jezdí dokonce i metro, ale je to pravda! Má sice jen jednu linku a celková délka systému metra je 9,2 km, ale opravdu tady je. Alžírské metro bylo do provozu uvedeno v listopadu roku 2011 a jeho linka vede od Tafourah-Grande Poste do Hai El Badr. Devět z deseti zastávek je řešeno jako podzemí, na tratích se pohybují vlaky se 14 vagóny. Přepravní kapacita alžírského metra činí 1 216 lidí, takže tento dopravní systém je schopen přepravit až 41 000 lidí během hodiny z místa na místo. Vlaky metra jezdí ve dvouminutových intervalech, provozní doba metra je od 5 do 23 hodin.


Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce