Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Alžírsko

Oran: průvodce

13°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Oran

Oran je druhým největším městem Alžírska. Jeho velikost je 2 121 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 1,5 milionu obyvatel. V celé metropolitní oblasti je to téměř 3,5 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že Oran je obchodním, kulturním a průmyslovým centrem, je i druhým nejdůležitějším městem v zemi.

Už v době římské říše na tomto místě existovala osada s názvem Unica Colonia. Samotný Oran tak, jak jej známe dnes, byl založen až v roce 903. Postarali se o to maurští obchodníci. V pozdějších letech se k nadvládě nad městem dostali Španělé, potažmo Turci a Francouzi. S městem se pojí dlouhá náboženská historie, v níž mimo jiné figurují židovští uprchlíci.

Město Oran se nachází na pobřeží Středozemního moře asi 450 kilometrů od hlavního města Alžír. V této severní oblasti se čas od času vyskytuje zemětřesení. Z města pochází několik světově uznávaných osobností, jakými jsou například módní návrhář Yves Saint-Laurent, herec Alain Chabat a zpěvačka Patricia Lavila.
 

Co navštívit v Oranu

Oran láká turisty nejen svým kulturním pojetím, ale také na architektonické skvosty, které díky tehdejší odlišné nadvládě nad městem nabývají rozdílných stylů. Mimo jiné vás čekají překrásné scenérie a poznávání tradičního způsobu života.

Při návštěvě Oranu směřujte k důležité mešitě Abdallah Ibn Salam, která se později proměnila ve velkou synagogu. Dokonce v jednu z největších v severoafrických zemích. Její výstavba proběhla v roce 1880. Otevření však následovalo až o pár let později v roce 1918. Krásnou je také Pashaova mešita, jejíž vznik je datován rokem 1797. Podívat se do jejích útrob můžete pouze mimo náboženské hodiny. Příjemné překvapení vás čeká v rámci zámku Neuf, který je vlastně pevností Merinid Sultan Abou Hassan ze 14. století.

Pokud se vyšplháte na horu Murdjadjo do výšky asi 400 metrů nad mořem, dojdete k pevnosti Fort Santa Cruz, kde lze obdivovat místní kapli s mohutnou sochou Panny Marie. Právě z tohoto místa se vám dostane jedinečného výhledu na živé město Oran. Mezi další zajímavé objekty patří Hassan Pasha Mosque, Bey´s Palace nebo historická památka s názvem Porte De Santon. Patřičnou dávku minulosti si pro vás připraví blízký okres Sidi el Houari, kde se rozléhá nejstarší část zvaná Casbah. Tuto prastarou část je vhodné prozkoumat pěšky.

Opravdovou atmosféru alžírského města Oran si vychutnáte také při návštěvě oblasti Medina Jdida, která je obchodním centrem této lokality. Zde se konají masivní trhy s názvem Marche Medina Jedida, kde můžete smlouvat při nákupu šperků, suvenýrů, textilu a jiných předmětů. Toto místo je mimo jiné i zdrojem pouličního stravování, takže poznáte hromadu místních receptů.

Krásným působištěm ve městě je místní přístav Oran Port, kde si na své přijdou hlavně milovníci lodí. Právě odsud vyjíždí trajekty a velké lodě směrem do Marseilles, Alicante nebo Almería. Abyste se o této lokalitě dozvěděli co možná nejvíce zajímavých informací, je zapotřebí navštívit Národní muzeum Ahmed Zabana. To bylo pojmenováno po národním hrdinovi. Jednu část muzea tvoří starověká umělecká díla, sochy a archeologické nálezy. Tu druhou naopak příběh alžírského boje za nezávislost.

V Oranu můžete trávit čas i pozorováním přírody, konkrétně ptáků. Ty se nachází severozápadně od města u jezera Sebkha, které má pod křídly společnost Birdlife International. Jde o velice zajímavou biodiverzitu, která je obklopena pestrou zelení. Jestliže se chcete nadýchat čerstvého vzduchu, udělejte si výlet do západní části Oranu, kde se nachází oblast zvaná Foret de Msila. Velikost tohoto krásného lesa je 1 560 hektarů, kde si na své přijdou nejenom milovníci relaxace a odpočinku, ale také pohybových aktivit. Tamní trasy lze využívat k běhu i k cyklistice. Místem plným zeleně je přírodní rezervace Foret de Canastel, popřípadě zajděte k parku El Barki.

Vzhledem k tomu, že Oran leží u Středozemního moře, budete si užívat také krásných pláží. V západní části města se vyjímají dvě populární pláže Madagh I a Madagh II v obležení hor a lesů, kam si udělejte jednodenní výlet. Často vyhledávané je přímořské letovisko Ain el-Turck asi 15 kilometrů od Oranu. Zde najdete kromě jedinečných pláží bohaté zázemí pro turisty v podání kaváren, restaurací a dalších podniků.

Při návštěvě Oranu byste neměli opomíjet ani na zábavu, kterou vám zprostředkuje například zábavní park Parc d´Attraction. Když si budete chtít naopak užívat nočního života zamiřte do La Corniche podél pobřeží, kde se nachází hodně barů, nočních klubů a podobných podniků. Oran je mimo jiné spojen i s lázeňskými službami, které jsou dostupné na řadě míst.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Oranu byla během dlouhých let ovlivněna mnohými směry. Proto je natolik pestrá a rozmanitá. V rámci ní se setkáte se sušeným ovocem, obilovinami, zeleninou a dušeným masem. To je asi jeho nejčastější úprava. Hodně používané je jehněčí a kuřecí maso. Místní lidé využívají aromatická koření k dochucování pokrmů, včetně lahodného pečiva. Nejoblíbenějším jídlem v Oranu je kuskus podávaný s omáčkou, masem a zeleninou. Připíjet si budete nejčastěji čajem s mátou. Přednost však můžete dát i silné alžírské kávě, která je prezentována buď se samotnou vodou nebo se šlehačkou a koňakem. V tamní kuchyni jistě zpozorujete vliv Francouzů, Turků a Arabů.

Pokud si chcete v Oranu zajít na dobrou snídani, navštivte podniky jako Fruitella, Latest Recipe, La Calypso a Muscovado Patisserie. Jestliže dáváte přednost klasičtějším pokrmům, stanou se vaším cílem restaurace typu Ambiance La Villa, Maharaja Indian Restaurant a La Comete. Město je pochopitelně připraveno uspokojit i chuťové pohárky náročných strávníků, a to prostřednictvím podniků jako Restaurant Les Gazelles, Le Ciel D´Oran a Les Ambassadeurs.

Počasí

V Oranu počítejte primárně s polosuchým klimatem. Místní počasí je z části ovlivňováno středomořským podnebím. To má za vliv jediné. Jsou to vyšší teploty v průběhu celého roku. Těch nejvyšších je pochopitelně dosaženo během léta, kdy se průměrné hodnoty pohybují mezi 25 °C až 35 °C. Maxima na sluníčku mohou být ještě vyšší. Léto je v podstatě bez jakéhokoliv deště. Ten přichází v omezené míře v zimě, ale není to nic hrozného. Dokazuje to celoroční úhrn srážek ve výši 325 milimetrů. Teploty v zimě jsou mírnější, kolem 10 °C až 18 °C. Není však výjimkou pokles k 5 °C a naopak maximum 25 °C.

Bezpečnost

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Oranu, pak byste měli vědět, že je vhodné dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Určitě se pohybujte na frekventovanějších místech města, nikoliv v odlehlejších oblastech. Navíc tato působiště v ideálním případě navštěvujte převážně ve dne, nikoliv v noci. Večer si zajděte spíše do vyhlášených promenád plných turistů. Vyhněte se sběru jakýchkoliv předmětů v přírodě, které byste si chtěli odvézt na památku sebou domů. Pozor na fotografování některých strategických míst Oranu, vojenských jednotek, včetně těch policejních. S tím mohou být spojeny problémy. Na trzích a podobných místech, kde je více lidí si dobře hlídejte své osobní věci, protože zde mohou operovat kapesní zloději.

Oran se nachází v oblasti, kde hrozí jisté riziko zemětřesení. I když je řada objektů zesílených, aby vydržela občasné záchvěvy, je dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat. Poslední velké zemětřesení zde bylo zaznamenáno poměrně dávno, a to v roce 1790.

Měna

Návštěva Oranu vás jistě nevykolejí z pohledu cenových náklady. Zboží a služby jsou zde nabízeny za velice přijatelné ceny, a to nejenom oproti Evropě, ale i České republice. Spoustu věcí tu zakoupíte levněji nežli v Česku, o čemž se můžete přesvědčit díky níže uvedeným příkladům.

  • Chleba = 3 Kč
  • Voda 1,5 litru = 6 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 95 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 20 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
  • Točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
  • Espresso = 8 Kč
  • Cappuccino = 10 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 4 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litu = 11 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 300 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 7 Kč

Doprava

Do alžírského Oranu se v ideálním případě dopravíte letecky. Využívat můžete letů z pražského letiště Václava Havla. Vaším cílem se stane letiště Oran. Nejde však o přímé lety, ale ty s minimálně jedním nebo dvěma mezipřistáními. Díky tomu se délka letu pohybuje mezi 5,5 až 13 hodinami. Náklady na letenku jsou přijatelné kolem 7 500 Kč a více.

  • Od roku 2013 jezdí ve městě tramvaje a místní vláda stále investuje do tohoto typu dopravního prostředku. Vzniknout má více jak 17,7 kilometrů tratí s celkovým počtem 31 zastávek.
  • Kromě toho jezdí po městě moderní autobusy.
  • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na 20 DZD a zvyšují se podle ujeté vzdálenosti.
  • Ve městě funguje rozsáhlá síť taxi služeb.
  • Cena za ujetý kilometr je v průměru 30 DZD a nástupní taxa je o něco menší v hodnotě 25 DZD.
  • Letiště Oran lze mimo jiné využívat také k vnitrostátním letům.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce