Bruggy je belgickým městem o rozloze 138,4 kilometrů čtverečních, které se nachází v severozápadní části země. Součástí města je řeka Reie a spoustu menších kanálů. Možná i díky tomu je Bruggy prezentováno jako Benátky severu.
Historie Brugg se začala psát před 2 000 lety, kdy na tomto místě vznikla galorománská osada. Současné pojmenování města je známo až z devátého století. Velice často je dohledáváno slovo Bryggia, což v překladu znamená přístavní molo.
Toto rozmanité městečko zasazené do provincie Západní Flandry se vyjímá svou historickou podobou, která je dokonce zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Město oplývá starověkým nádechem a cítit se tu budete jako v době o několik stovek let nazpět.
Benátky severu vám umožní nejenom poznání historie tohoto místa, pamětihodností a ostatních významných lokalit. Právě díky vodním kanálům se budete moci vydat i do okolních měst, jakými jsou Zeebrugge, Gent a Ostende.
Dominantou města Bruggy jsou dvě náměstí. Tím prvním je to opravdu historické označované jako Markt. Zde stojí asi největší pýcha Brugg, a to doslova. Je to vysoká věž Belfried s výškou 83 metrů, která má v sobě ukryto velké množství zvonic. Společně s ostatními tvoří celek 56 zvonic zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění jsou dvě originální budovy zhotovené v novogotickém stylu, jimiž jsou poštovní úřad a Provinciaal Hof. Střed náměstí Markt je vyhrazen tržnici Halle. Ta zde byla vybudována již v roce 1240.
Druhým zmiňovaným náměstí je Burg. Zde je k vidění gotická radnice Stadhuis, Justiční palác, ale také bazilika sv. Krve. Při cestě mezi oběma náměstími byste neměli minout ani tzv. bekinář neboli dvůr bekiní, jež je mimochodem také na seznamu světového dědictví UNESCO.
Ve městě Bruggy je přemíra náboženských objektů. Tím nejdominantnějším z nich je pravděpodobně kostel Panny Marie s výškou až 122 metrů. Tato kostelní věž je nejvyšší v celé Belgii. Pokud se vydáte do útrob této stavby, budete moci spatřit slavnou Michelangelovu sochu zhmotňující Madonu s dítětem. Ve výčtu kostelů v Bruggách by šlo pochopitelně pokračovat. Je to kostel sv. Anny, Jeruzalémský kostel, kostel sv. Magdaleny, kostel sv. Jakuba a katedrála Spasitele.
Bruggy vám mimo jiné nabízí i řadu zajímavých muzeí. Je to muzeum vytvořené ve Dvoře bekyní, Muzeum Hanse Memlinga a to nejznámější Groeningse Museum. Zde jsou prezentovány významné sbírky uměleckých děl.
Za nakupováním vyrazte do ulic jakými jsou Vlamingstraat, Noorzandstraat, Steenstraat a Langestraat. Noční život vám nabídne třeba Kraanplein. Velice oblíbenou činností jsou projížďky po městských vodních kanálech.
Při návštěvě města Bruggy se budete moci oddávat místním a tradičním specialitám. Budou to například frikadely, vlámské Carbonades, belgické hranolky, sýry, pralinky a v neposlední řadě i pivo. Setkáte se zde nejenom s klasickými restauracemi, ale i fast foody, čajovnami a levnějšími jídelnami. Spousta podniků se dokonce pyšní Michelinskými hvězdami.
K těm luxusním podnikům ve městě Bruggy lze určitě zařadit podniky jako Park Restaurant, Guillaume, Pomperlut a Le Mystique – Relais & Chateaux. Restaurace s tradičními pokrmy jsou například In Den Wittenkop, pro Deo a One Restaurant.
Kontinentální podnebí s atlantickými vlivy. Přesně takto lze charakterizovat počasí ve městě Bruggy. To je hodně proměnlivé v průběhu celého roku. Mezi nejdeštivější měsíce patří rozhodně říjen, listopad a prosinec. S přeháňkami je však třeba počítat v průběhu celého roku. Nejteplejší je pochopitelně červen až srpen. V této době se průměrné teploty pohybují kolem 17 °C až 19 °C. Naopak zimy jsou spíše chladnější, takže teplota kolem bodu mrazu je zde na denním pořádku. V noci ručička teploměru klesá níž.
Romantické belgické město Bruggy vás překvapí svou bezpečností. Ta je zde na vysoké úrovni a s kriminalitou se setkáte jen výjimečně. A to maximálně v podobě nějaké drobné krádeže, kterou můžete snadno eliminovat tím, že si na přelidněných místech budete hlídat své osobní věci. Rozhodně se zde nemusíte omezovat při denních, ale ani nočních procházkách. Cítit se budete bezpečně, k čemuž mimochodem přispívá i vstřícnost tamního obyvatelstva.
Bruggy je městem, kde si oproti České republice trochu připlatíte. Ve výsledku však cenotvorba nikterak nepřevyšuje belgický průměr. O výši nákladů na dovolenou si můžete udělat představu prostřednictvím uvedených příkladů.
Z Prahy do Bruggy je to přibližně tisíc kilometrů. Takovou vzdálenost můžete urazit automobilem za 10 hodin. Alternativou jsou autobusová spojení od 1 000 Kč. Výjimkou není ani vlak, se kterým budete směřovat nejprve do Bruselu a teprve poté do Bruggy. Náklady jsou oproti autobusu asi 1,5krát vyšší. Pokud dáváte přednost minimálnímu času strávenému na cestě, zvolte si leteckou přepravu, která má délku trvání asi 1,5 hodiny. Vaším cílovým letištěm se stane to v Bruselu, odkud se pak do Bruggy dostanete autobusem nebo vlakem. A to po ujetí vzdálenosti asi 100 kilometrů. Letenky mohou být k dostání už od 500 Kč.