Gent je belgickým městem, které sice leží ve vnitrozemí, ale prostřednictvím kanálů je propojeno s mořem. I díky tomu se zde nachází Gentský přístav poměrně velkých rozměrů. Jeho rozloha je asi 36 kilometrů čtverečních. Město samo o sobě leží na řekách Leia a Šelda.
Archeologické nálezy z těchto míst potvrdily, že původní Gent byl osídlen už v době kamenné. Rozvoj tohoto místa začal až v sedmém století, kdy se zde usadili křesťané a vybudovali dvě opatství. Postupem let bylo postaveno město s plochou 156,18 kilometrů čtverečních, kde aktuálně žije kolem 250 tisíc obyvatel.
Gent jako takový se skládá ze čtrnácti bývalých obcí. K takovému rozdělení došlo v roce 1977. Dnes jde o důležité přístavní a také univerzitní město, které si stále zachovává svůj punc významného a prosperujícího centra.
Město s vodními kanály a chráněnými historickými objekty leží asi 60 kilometrů od Bruselu, takže při návštěvě Belgie je jasnou výzvou. Poznávání je zde více než dost, což dokazují níže uvedené památky.
Vše důležité a dominantní naleznete především v samotném centru Gentu. Zde se nachází třeba Hraběcí hrad označovaný jako Het Gravensteen pocházející z 12. století. Právě tato kamenná stavba má v sobě ukryto celkem 26 bašt. Pomyslným symbolem města je městská zvonice Belfort, která byla postavena ve 14. století a dosahuje výšky 95 metrů. Společně s katedrálou sv. Bavora St-Baafskathedraal a kostela sv. Mikuláše St-Niklaaskerk tvoří tři významné gentské věže. Jde o úchvatné stavby, které vás zaujmou svou osobitou architekturou a historickým významem. Například v kostele sv. Mikuláše na vás čeká ohromující oltář.
Nezapomenutelná procházka po městě by měla směřovat i k nábřeží Graslei nebo na to Obilné, zvané Korenlei. Odtud se vám dostane nejenom překrásného výhledu, ale v první řadě si užijete zachovalé cechovní domy. Ty nejstarší z nich pochází z 12. století. Právě zde na vás padne ona příjemná gentská atmosféra.
Za návštěvu ve městě stojí také Museum voor Schone Kunsten, nakupování v oblasti Korenmarkt, návštěva muzea Municipal Museum of Contemporary Art, Museum Dr. Giuslain, ale také Design Museum Gent. Odpočinout si můžete například v parku zvaném Citadelpark nebo navštívíte přírodní rezervaci Bourgoyen-Ossemeersen. Vaší pozornosti by neměly uniknout vodní kanály. Návštěva Gentu vyvrcholí v některé z místních hospůdek, které jsou realizovány ve starobylém stylu, díky čemuž si při popíjení belgického piva užijete tu správnou atmosféru. Město Gent ve vás zanechá spoustu krásných zážitků.
Jestliže patříte k milovníkům belgické gastronomie pak vězte, že v Gentu o ni rozhodně nebudete ochuzeni. Sázka zde padne především na tradiční pokrmy, které jsou pro město naprosto vlastní. Z tohoto místa mimochodem pochází národní jídlo Belgie, jímž je Waterzooi. Jde o speciální dušené jídlo s polévkovým základem, kde jsou hlavními ingrediencemi nejrůznější druhy zeleniny, kuřecí maso, smetana a další. Milovníci masa nepřijdou o možnost ochutnat Steak américanine, belgickou čekanku Chicons au gratin a hovězí dušené maso v belgickém pivu. Vše pak můžete zapít lahodným mokem v podobě piva Stella Artois nebo vsadíte na výběr kousků z nejmenších pivovarů.
Ve městě lze doporučit řadu podniků. Mezi ty tradičnější patří Du Progres, Restaurant Valentijn a Aroma. K těm luxusnějším spadají restaurace typu Oak Restaurant, Allegro Moderato, Karel De Stoute a Vrijmoed.
Počítejte s tím, že v Gentu zažijete více deštivých dnů než v jiných evropských zemích. Průměrný měsíční úhrn srážek se pohybuje kolem 50 milimetrů. Letní průměrné teploty jsou poměrně přijatelné kolem 23 °C. Jaro a podzim pak přináší teploty 15 °C až 18 °C. Vzhledem k situování Gentu se nemusíte strachovat z chladných zim, které jsou spíše mírné. Průměrné teploty jsou mezi 3 °C až 6 °C, přičemž v noci mohou klesat pod bod mrazu.
Město Gent lze označit za bezpečné. Setkat se zde můžete s běžnou čili průměrnou kriminalitou. Pozor si dávejte na frekventovanějších místech, kde může docházet k drobnějším krádežím peněz, cenností a osobních dokladů. Jde hlavně o hromadnou dopravu. Jiná rizika na vás ve městě nečekají a budete se zde cítit bezpečně nejenom ve dne, ale v těch správných lokalitách také v noci.
Belgie je oproti České republice obecně dražší zemí, což mimochodem dokazuje i samotné město Gent. Především za služby v restauracích si připlatíte. Jinak nákupy v běžných supermarketech nemusí být zase takovým rozdílem. Zde je několik příkladů orientačních cen.
Belgické město Gent se od České republiky nachází necelých 1 000 kilometrů. Kromě dopravy osobním automobilem se nabízí poměrně levná jízda autobusem, a to bez přestupu. Cena jízdenky je od 900 Kč a doba jízdy přibližně 15,5 hodiny. V rámci cestování vlakem počítejte s přestupy. Za 14 hodin strávených ve vlaku zaplatíte od 3 000 Kč. Poměrně zajímavou alternativou je letecká doprava, která má délku trvání asi 1,5 hodiny. V Gentu se však žádné letiště nenachází, takže budete muset volit letiště Brussels Airport nebo letiště Brussels South Charleroi Airport. Ceny za letenky jsou od 700 Kč až 1 500 Kč podle toho, kam letíte. Z Bruselu do Gentu se dopravíte prostřednictvím autobusových linek. A jaké je cestování po městě?