Brest nad Bugem, zkráceně také Brest nebo Běrasce. To je běloruské město ležící v blízkosti polských hranic nad řekou Bug. V šestém nejlidnatějším městě země žije necelých 350 tisíc obyvatel.
Historie tohoto města se začala psát v roce 1019, kdy vznikla první zmínka o něm samotném. Založeno bylo Slovany. Díky tomu jde o jedno z nejstarších měst v Bělorusku. Na počátku všeho bylo město součástí Polského království, ale také Litevského velkovévodství. Po roce 1991 náleží Brest nad Bugem Bělorusku. S Brestem se pojí početná židovská komunita působící zde od 17. století.
Toto hlavní město stejnojmenného regionu Brest je označováno za historické a kulturní místo Běloruska. V Brestu se nachází dvě významné univerzity. Území kolem města je spíše rovinatého charakteru a hlavní přírodní dominantou je zmíněná řeka Bug.
Město Brest nad Bugem je označováno, jako západní brána do Běloruska. Vzhledem k tomu, že nese označení nejstaršího města země, můžete počítat s řadou historických památek a zajímavých míst. A co všechno můžete vidět v této turistické destinaci?
Tou nejznámější památkou města je bezpochyby Pevnost Brest. Toto působiště je situováno asi 25 minut od centra a leží na soutoku řek Bug a Mukhavets. Jde o velkolepý pamětní komplex, kde se nachází třeba Bayonet Obelisk, což je takový pomyslný symbol vítězství nad nepřítelem. Jedná se o jednu z nejstarších kamenných budov v Brestu nad Bugem. Situován je zde například Kostel sv. Mikuláše Garrisona. I ten patří k těm nejstarším v zemi. Obdivovat zde můžete jak hlavní ikonický tunel neboli vchod do pevnosti, tak několik tanků umístěných po levé straně.
V pevnosti Brest lze obdivovat také Kholmské brány situované v jižní části. Vnější věžičky jsou protkány spoustou střepin a nábojů. Zmínka musí padnou i o Bílém paláci, kde došlo k podpisu významné smlouvy v roce 1918.
Mezi ostatní památné stavby Brestu nad Bugem patří například St. Nikolas Brotherly Church. Kostel starý více jak 200 let. Obdivovat na něm budete žlutomodrou fasádu, ale také zlaté kopule. To z něj dělá opravdu krásný objekt. Dále je to Kostel Povýšení sv. kříže, který byl vybudován v roce 1856. V něm stále probíhají nedělní mše za doprovodu varhaní hudby. Oslnivé jsou především interiéry kostelu včetně poklidné svatyně. Zapomínat byste neměli ani na Pravoslavnou katedrálu sv. Simeona. Ta byla postavena v roce 1865 a její architektura prezentuje spíše byzantský styl.
V Brestu nad Bugem je i přemíra nejrůznějších muzeí, z nichž velká část je situována právě v pevnosti Brest. Je to například Museum of War, Territory of Peace, Muzeum zabaveného umění, Archeologické muzeum, Defence of Brest Hero-Fortress Museum a Regionální muzeum umění. Milovníci vlaků by určitě neměli vynechat Muzeum železniční techniky, kde je k vidění velice zajímavá a bohatá sbírka lokomotiv.
A jaká další místa můžete v Brestu nad Bugem a jeho okolí navštívit? Je to například Park Kul´tury I Otdykha, zahrady Winter Garden, Park Mira a Park Voinov-Internatsionalistov, Fontan Na Neberezhnoy a vzdálenější pláž Platnyy Plyazh Kosichi.
Když se pustíte do poznávání gastronomie Brestu nad Bugem zjistíte, že je částečně ovlivněna sousedním Polskem. Hodně často je konzumováno vepřové maso a nejrůznější přílohy připravované z brambor. Ochutnat můžete pověstné jídlo Draniki, které z velké míry připomíná nám dobře známé bramboráčky. Dále je to Hribnoy sup, Khaladnik, Kalduny, Kotela pokrestyansky a hustá polévka Močanka.
Velice často je jídlo servírováno do speciálních keramických kotlíků, což přispívá k originalitě stolování. Kromě hořkého běloruského piva můžete ochutnat také nápoj vyrobený z mouky, cukru, ovoce a máty. Ten nese název Kvas.
Na tomhle všem a mnohém dalším si můžete pochutnat v některé z místních restaurací. K těm vyhlášeným patří U Ozera, La Kave, Svayaki a Jules Verne. Mezi turisty vedou podniky jako The Hermitage, Times Cafe, KOROVA Grill @ Bar a Cafe-Bar Solod.
Pro Brest nad Bugem je typické vlhké kontinentální klima. V létě si budete užívat dostatek tepla, na což má vliv také vnitrozemská pozice města. V zimě se připravte na teploty kolem bodu mrazu. Průměrné letní teploty jsou mezi 24 °C až 35 °C, přičemž nejtepleji je v červenci a v srpnu. Během léta spadne více dešťových srážek nežli v jiných částech roku. Deštivá může být až polovina měsíce. Celoroční průměr však není ničím atypickým. Naprší asi 600 milimetrů srážek. Teplotně příjemné je také jaro v Brestu nad Bugem, kdy se teploty pohybují mezi 15 °C až 20 °C a vy si kromě památek budete užívat rozkvétající zeleň.
Bezpečnost v Brestu nad Bugem lze označit za průměrnou. Setkáte se zde s normální kriminalitou jako kdekoliv jinde. Na místech, kde je větší seskupení lidí a turistů si dávejte pozor na osobní věci a peníze, protože může docházet k drobnějším krádežím. Typickým příkladem jsou hlavní městské čtvrti nebo památky. Když si budete chtít projít město v noci, zdržujte se spíše na zalidněných a hlavních tazích Brestu. Z ničeho jiného zde strach mít určitě nemusíte.
V běloruském Brestu se setkáte s cenami, které jsou spíše na spodní hranici běžného průměru v zemi. Ceny se o mnoho neliší od těch v České republice. Níže uvádíme několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.
Z Prahy do Brestu je to asi 900 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete urazit automobilem za 10 hodin, popřípadě vsadíte na vlakové spojení. Brest totiž leží na železniční trase Praha – Moskva. Poblíž města se nachází letiště Brest, kam ovšem nesměřuje moc mezinárodních letů. Proto se mnohdy vyplatí zkrátit si cestu letem z Prahy do polské Varšavy, odkud budete pokračovat vlakem nebo autobusem do Brestu nad Bugem. Jízda autobusem z Varšavy trvá asi 5 hodin a vychází na 400 Kč.