Sarajevo je hlavní metropolí Bosny a Hercegoviny. Jeho rozloha činí 141,5 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 300 tisíc obyvatel. Sarajevo je nejhustěji osídleným místem v zemi, v němž se nachází řada významných institucí a ty nejvyšší státní orgány.
V dřívějších dobách na místě současného Sarajeva stávala pevnost Hodidjed a město jako takové vzniklo seskupením několika menších vesnic. V okolí je rozšiřující se údolí Mijacky. Z geografického pohledu je významná také řeka Bosna. Nejvyšším vrcholem je Treskavica s výškou 2 088 metrů nad mořem.
Sarajevo je nejenom ekonomickým, kulturním a dopravním centrem země. Pozvolný rozvoj zde zažívá také turistický ruch. Například v roce 2010 patřilo Sarajevo na seznam nejnavštěvovanějších měst a o rok dříve si drželo 43. příčku v hodnocení nejlepší město světa.
Sarajevo je turisticky oblíbenou a vyhledávanou metropolí. Dochází v něm k prolínání kultur, vidět lze válečné stopy a charakterově odlišné části města. Poznávat zde můžete nejenom samotné centrum, ale také Staré město, Nové město a Nové Sarajevo.
Při toulkách Sarajevem si udělejte čas na prohlídku Katedrály Ježíšova srdce, která je velice často označována, jako Sarajevská katedrála. Patří k největším svého druhu v zemi a práce na ní samotné započaly v roce 1884. Její vzhled je hodně podobný stylu Notre Dame. Hned poté se můžete vypravit k Srbské pravoslavné katedrále, která vznikla v letech 1863 až 1868. Zajímavé jsou její kopule, třídílná bazilika i malované ozdoby uvnitř. Také tato katedrála patří k těm větším na Balkáně.
V Sarajevu se nachází Císařova mešita postavená v roce 1457 po osmanském dobytí v Bosně. V jejím případě budete obdivovat nejenom originální podobu, ale také dlouhou a poutavou historii. Původní stavba vznikla ze dřeva, poté došlo k postupnému rozšíření zděných částí. Naprosto shodně se jmenuje i jeden most v Sarajevu. Je to Císařův most z roku 1462, který vede právě do Císařské mešity. Ve své době šlo o velice důležité obchodní spojení přes řeku Miljacka.
Mezi působivé a významné stavby ve městě lze zařadit například originální budovu radnice Gradska vijeænica. Dále je to například Despićův dům. Ten byl vybudován mezi 17. a 19. stoletím a svého času šlo o unikátní stavbu. V Sarajevu se můžete zastavit třeba u Hudebního pavilonu postaveného roku 1913. Působivá je také fontána Sebilj Brunnen na historickém náměstí. Ta zaujímá pohledy turistů především svým originálním vzhledem. Nezapomeňte ani na Vječna vatra neboli Věčný plamen, kde se nachází symbolický oheň, jenž nikdy nevyhasíná. Opakem historických objektů bude moderní věž Avaz Twist Tower se svou výškou 142 metrů.
V Sarajevu se nachází i řada obsahově poutavých muzeí. Zastávku si udělejte u Muzea literatury a múzických umění. To bylo založena v roce 1961. Vidět byste měli také Městské muzeum, kde můžete okusit řadu témat, od Sarajevského odporu, přes místní kulturu až po atentát na Franze Ferdinanda.
K poutavým zastávkám ve městě patří Latinský most. Ten je nejstarším dochovaným mostem v zemi. Podívat se můžete také na Pamětní desku atentátu nebo na Markale Market Place. K vidění jsou pomníčky z války známé pod názvem Sarajevské růže, které neminete, když se vydáte po stopách válečného období. Z mnoha míst města se vám dostane překrásného výhledu.
Omezovat se pochopitelně nemusíte jenom na území Sarajeva. Oblíbené jsou také výlety do okolí. V jihozápadní části města vyrazte k pramenu řeky Bosna. Své kroky nasměrujte i k vodopádu Skakavac, který patří k těm největším v zemi. Originální je tunel pod Pyramidou Slunce, který se nachází mezi Bosenskými pyramidami asi 30 kilometrů od města Sarajevo. A kdybyste sem náhodou vyrazili v zimě, pak určitě podlehněte lyžování. Jako stvořená jsou k tomu hned tři oblíbená střediska – Igman, Baščaršija a Jahorina.
V Sarajevu si pochutnáte na bosenské kuchyni, kterou tvoří z velké míry maso. Místní gastronomie je z části ovlivněna Tureckem a Řeckem. Mezi populární pokrmy patří speciální koláč z filo těsta s nejrůznějšími náplněmi zvaný Burek. Dále můžete okusit tamní speciality typu Ispod saća, Sudžuk, Sarma, Ćevapi a v neposlední řadě i Pljeskavicu. Kuchyně v Sarajevu je plná nejrůznějších sýrů a mléčných výrobků. Místní si potrpí na dokonalém sladění chutí. Pokud budete chtít zákusek ke kávě, vyzkoušejte Tufahija nebo Čupavac.
V Sarajevu si na své přijde každý milovník tradiční kuchyně. A to třeba v restauracích typu Dveri, Buregdzinica Bosna, Cevabdzinica Zeljo a Bregdzinica Sac. K vyhlášeným luxusním podnikům ve městě patří Libertas, Hedona Wine Club a The Four Rooms Of Mr. Safija.
Sarajevo leží na hranici dvou klimatických pásů. Je to podnebí kontinentální a středomořské. Výsledkem toho jsou velice přijatelné letní teploty. V průměru to bývá kolem 27 °C. Maxima se však mohou šplhat přes 35 °C. Velice příjemné bývá v Sarajevu jaro s teplotami mezi 20 °C až 23 °C. Nejteplejším měsícem je červenec. Naopak tím nejchladnějším měsícem je leden. Průměrná zimní teplota je na bodu mrazu. Nejméně srážek spadne v březnu, kdežto v říjnu je to nejvíce. Celoroční úhrn dešťových srážek je 932 milimetrů.
Bezpečnostní situaci v Sarajevu lze označit za klidnou a přiměřenou. Ve městě jako takovém si dávejte pozor na shlukování skupinek lidí, jež si mezi sebou mohou vyřizovat účty. Jde především o fotbalové fanoušky nebo místní zločinecké organizace. V noci je lepší se pohybovat jen na turisticky hlavních třídách. V okolí památek a v lokalitách s větší koncentrací lidí si dávejte pozor na osobní věci před kapesními zloději.
V létě rozhodně nepodceňujte vysoké teploty při výletech do hor a do přírody mimo město. Dbejte na pravidelný pitný režim. Při túrách se vždy držte vyznačených tras, protože může hrozit minové nebezpečí po tehdejších válečných incidentech.
Bosna a Hercegovina je obecně levnou evropskou destinací, a to se týká také hlavního města. V Sarajevu se obvykle setkáte s nižšími cenami nežli v České republice, popřípadě stejnými. Zde je několik příkladů průměrných cen pro lepší představu.
Pokud se rozhodnete pro cestování po silnici, počítejte s překonáním vzdálenosti 1 100 kilometrů. Cesta autem zabere asi 12 až 15 hodin. Žádné přímé autobusové spojení se Sarajevem neexistuje, takže budete muset přestupovat. Pak se doba jízdy protáhne až na 22 hodin. Když se rozhodnete pro leteckou dopravu, počítejte s dobou letu kolem 7 hodin s přestupem. Z Prahy lze využívat spíše dražších leteckých společností s cenou letenky kolem 6 000 Kč. Levnější budou například odlety z Budapešti a okolních letišť. Letiště je od města vzdáleno asi 7 kilometrů, takže se vám nabízí tyto druhy dopravy.
V Sarajevu si můžete vybrat některý z těchto dopravních prostředků.