Plovdiv je důležitým městem Bulharska. A to jak z pohledu vzdělání, kultury, tak ekonomiky a historie. Jde o druhé největší město v zemi rozkládající se na ploše 101,98 kilometrů čtverečních. Konktrétně na obou březích řeky Marica v Hornothrácké nížině.
První zmínky o osídlení tohoto území pochází z pátého století před naším letopočtem. Pokud začnete bádat v historii, současný název města se objevil až v patnáctém století. Město má nyní velký význam právě v mezinárodním regionu Thrákie.
Hlavní město Plovdivské oblasti je desáté největší město Balkánu a v roce 2019 se stalo hlavním městem evropské kultury. V mnoha světových žebříčcích je Plovdiv prezentován jako jedno z nejžhavějších měst světa.
Jedno z nejstarších měst na světě láká turisty především na pestrý výběr historických staveb, ale také na netradiční objekty. Vzdělání se zde pojí se zábavou a kulturou. Inspirací se vám stanou níže uvedené body zájmu.
Velkou zajímavostí je například plovdivské Forum Romanum, které je považováno za největší památku tohoto typu v Bulharsku. Velkým lákadlem je také Plovdiv Roman Theatre neboli Plovdivský amfiteátr postavený v prvním století našeho letopočtu. I když byly jeho trosky nalezeny koncem minulého století, dnes je z něj plně funkční a využívané místo s kapacitou pro 3 500 lidí. V podobném duchu zde můžete vidět památku ve formě antického stadionu města Phillippopolis pocházející ještě z dob císaře Hadriána.
V Plovdivu se nevyhnete ani přemíře netradičních staveb. Patří mezi ně cihlová mešita Džumaja označovaná jako Dzhumaya Mosque. Ta je takovým pomyslným symbolem a pozůstatkem toho, jak v dávných dobách město kupovali Turci. Dále je to kostel sv. Konstantina a Heleny. Ten začal být budován v roce 337 a jeho výraznější přestavba proběhla v roce 1832. Z pohledu unikátních architektonických prvků neopomínejte ani na Balabanův dům.
Ve městě máte možnost zajít a podívat se i do nejrůznějších muzeí a galerií. Tím nejoblíbenějším je bezpochyby Regionální etnografické muzeum, jehož velikost je značná. Obsahuje totiž více jak 40 000 exponátů. Další výzvou se vám stane Umělecká Galerie Philippopolis. Nakonec si nenechte ujít ani Regionální archeologické muzeum. K dalším oblíbeným památkám patří ještě kostel sv. Mariny, kostel sv. Marie, klášter Bachkovo nacházející asi 30 kilometrů od Plovdivu a pevnostní brána Chisar kapija. Příjemnou atmosféru vám vykouzlí procházky malebnými, starými a křivolakými uličkami města. Obvykle kolem domů nejrůznějších obchodníků.
Gastronomie Plovdivu nevybočuje z bulharských tradic. To znamená, že se můžete těšit na místní oblíbenou polévku Tarator z kyselého mléka, předkrm v podobě telecího jazyka a na hlavní chody, jakými jsou Šašlik a u nás hodně známé Čevapčiči. Vybírat si budete z mnoha rybích specialit. A také v Plovdivu ochutnáte známý aperitiv zvaný Rakije.
Jestliže chcete poznat co nejvíce tradičních a místních pokrmů, pak navštivte restaurace jako Hemingway, Pavaj, Smokini a Le Petit Paris. Do kategorie těch luxusnějších budou patřit Hebros Restaurant, Victoria Grand Trimontium, Crystal Boutigue Dining a Poco Loco.
V Plovdivu se vám z pohledu klimatu dostane od každého kousek. Pokud patříte k milovníkům tepla, vydejte se do města v červenci a srpnu, kdy vás budou čekat teploty kolem 30 °C. Konec jara a začátek podzimu je z teplotního hlediska trochu přijatelnější a průměry jsou na hranici 25 °C. Přes léto se můžete setkat i s vyšším množstvím dešťových srážek. Ty se pak postupem času mění na ty sněhové. V únoru jsou průměrné teploty v Plovdivu kolem -5 °C a méně.
Z pohledu bezpečnosti Plovdivu nelze asi moc co vytknout. Toto město je možné označit za bezpečné. Je pochopitelné, že drobné krádeže se nevyhýbají žádnému místu světa, proto mezi větším množstvím lidí raději hlídejte své osobní věci. Ničeho jiného se zde obávat nemusíte. Plovdiv je bezpečným městem také v noci.
Z návštěvy Plovdivu budete mít jistě radost, a to nejenom kvůli místním krásám, ale také cenám. Ty totiž nikterak nepřevyšují ty české. V rámci bulharského průměru jsou spíše nižší. O nákladech na dovolenou v Plovdivu si uděláte obrázek prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Do města Plovdiv vzdáleného 1 400 kilometrů od České republiky můžete vyrazit automobilem přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko až do Bulharska. Jestliže s jízdou nechcete mít žádné starosti, alternativou je autobusová doprava. Cesta dlouhá asi 23,5 hodiny vyjde od 1 600 Kč. Posledním a pochopitelně nejrychlejším způsobem dopravy je ta letecká. Z Prahy můžete letět přímo na letiště Plovdiv vzdálené jen 6 kilometrů od města. Počítat ovšem musíte s přestupem. Z letiště do Plovdivu pak jezdí pravidelné autobusové linky. Jízdenka vás bude stát do 15 leva.