Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Lednicko-valtický areál: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lednicko-valtický areál

Rychlé informace
Rozloha 285 km²
Nadmořská výška 160 - 175 m. n. m.
Stáří areálu 13. století

Lednicko-valtický areál je název krajinného celku, který má asi nejrozsáhlejší komponovanou krajinu nejenom v České republice, ale určitě v Evropě a možná i na světě. Tato lokalita se rozprostírá mezi Moravou a Dolními Rakousy, konkrétně v okrese Břeclav. Dominantou této oblasti je především spousta kulturních a přírodních památek významného charakteru.

V okolí Lednicko-valtického areálu se nachází překrásná příroda. Například v severozápadní části Lednicko-valtický areál navazuje na chráněnou krajinnou oblast Pálava. Od roku 1996 je tato lokalita zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jaké nabízí Lednicko-valtický areál památky a zajímavosti?

Co lze v Lednicko-valtickém areálu dělat?

Lednicko-valtický areál je asi jedním z nejkrásnějších zámeckých areálů ve střední Evropě. Obdivovat tu budete nejenom historické stavby, ale také světovou zahradní architekturu a mnohé další věci. Celá oblast zahrnuje kromě obcí Lednice a Valtice i Hlohovec. A právě v krajinotvorných celcích máte jedinečnou příležitost spatřit ty největší dominanty Lednicko-valtického areálu.

Tou největší pýchou je bezpochyby zámek Lednice, který se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu řeky Dyje. Součástí zámku je francouzská zahrada a anglický park. Vybírat si lze z několika prohlídkových tras. Ty zahrnují reprezentační prostory, soukromé apartmány a dětské pokoje včetně muzea loutek. Se zámkem se pojí také známá legenda o praotci Lichtenštejnů, jež získali zámek v roce 1249. Další významnou kulturní památkou je zámek Valtice. Jeho historie sahá do 13. století v podobě gotického hradu. Později se z něj stal barokní zámek, v jehož podání si budete užívat překrásných interiérů a exteriérů.

V rámci Lednicko-valtického areálu budete obdivovat spoustu drobnějších staveb rozmístěných ve velké ploše. Jednou z nich je například Apollonův chrám, jehož součástí jsou staré sochy. Dále je to Dianin chrám nacházející se kousek od rybníka Rendezvous. Původně šlo o klasicistní zámeček, který ve výsledku dostal formu římského oblouku. Podstatně rozsáhlejší je Hraniční zámek na západním břehu Hlohoveckého rybníka. Jde o tři krásné jednopatrové pavilony. Ty jsou mezi sebou propojeny. V Lednicko-valtickém areálu se můžete přiblížit také k loveckého zámečku Belvedér, jehož historie sahá do roku 1802 až 1806. Nepřehlédnutelnou dominantou této oblasti je Janův hrad mnohdy označovaný jako Janohrad. Jedná se o zříceninu z 19. století situovanou uprostřed lužních lesů.

Při návštěvě Lednicko-valtického areálu nevynechejte ani Lovecký zámeček, který budete míjet při cestě na Janův hrad. Drobnější stavba zaujme svou architekturou. Jmenovat můžeme Rybniční zámeček, v jehož prostorách byla kdysi dávno hydrobiologická stanice. Součástí velkého Lednicko-valtického areálu je i Pohansko. Jde o označení pro empírový lovecký zámeček obdélníkového tvaru. Ten leží asi 3,5 kilometru od Břeclavi. Známou národní kulturní památkou je lovecký zámeček Lány. Tato empírová stavba je bohužel veřejnosti nepřístupná.

A jaké ostatní stavby můžete ještě obdivovat? Je to například sloupořadí zvané Tři Grácie. Tento letohrádek podkovitého tvaru připomíná krásnou kolonádu, kde se tyčí přesně dvanáct jónských sloupů. Zavítat byste měli k hospodářské budově zvané Nový dvůr. Ta se pyšní empírovou architekturou. Významným stavebním objektem je Maurská vodárna situovaná kousek od lednického zámku. Nezapomínejte ani na kapli sv. Huberta. Ta naopak nabízí novogotický styl a její prvopočáteční plány pochází už z roku 1846. Nedílnou součástí Lednicko-valtického areálu je také Minaret dosahující výšky 62 metrů. Historie této romantické rozhledny není úplně jasná, a proto se s ní váže zajímavá pověst. Vynechat nesmíte ani známý Obelist jinak nazývaný Facka. Příjemnou procházku si užijete na kolonádě na Rajstně. Ta se nachází na vrchu Homole. Vaším cílem se mohou stát i archeologická naleziště, jakými jsou tvrziště Aloch a hradiště u Nejdku.

Z přírodních dominant lze jmenovat například Boří les nebo Lednické rybníky. Okolí je doslova protnuto přírodními památkami a rezervacemi – Františkův rybník, Niva Dyje, Kamenice u Hlohovce, Jezírko Kutnar, Květné jezero a Slanisko u Nesytu.

Ceny

Vzhledem k tomu, že Lednicko-valtický areál je oblastí evropského, ba dokonce světového formátu, je třeba počítat s turistickou přirážkou. A ta se týká v podstatě všech služeb. Pokud se budete chtít ubytovat v hotelu v Lednici nebo ve Valticích, počítejte s cenou od 1 800 Kč za noc. Směrem dál od epicentra dění jsou ceny o něco nižší. Také za jídlo v levnější restauraci dáte kolem 150 Kč, v těch lepších ještě více.

Ne nadarmo se říká, bez peněz do parku v Lednici nelez. Například vstupné na zámku stojí 190 Kč až 210 Kč. Ve Valtickém zámku jsou ceny obdobné. Nově by měl být zaveden i vstupní poplatek do parku. A jak je to s cenami vstupů na další zajímavá místa? Umělá barokní krápníková jeskyně Grotta stojí 60 Kč, Minaret je za 80 Kč a sály minaretu za 150 Kč, vstup do skleníku stojí 80 Kč a na Janohrad 80 Kč.

Doprava

Lednicko-valtický areál je poměrně snadno dostupný nejrůznějšími způsoby. Můžete sem dorazit autobusem, ale také vlakem, popřípadě rychlíkem z Břeclavi. Co se týče silniční dopravy, oblast je nejlépe dostupná po dálnici D2, z níž sjedete u Podivína. Lednicko-valtický areál nabízí spoustu cyklotras (např.: Lichtenštejnské stezky) a naučných stezek. Výjimkou nejsou ani ty turistické.

  • Červená stezka – z kolonády na Rajstně přes Tři Grácie až po Bulhary.
  • Modrá stezka – z Valtic přes Hraniční zámeček do Sedlece.
  • Zelená stezka – z Božího lesa přes Kančí oboru až do Lednice.
  • Dvě žluté stezky směřující přes Rybniční zámeček, Lovecký zámeček a další krásná místa.

V Lednicko-valtickém areálu můžete využít i romantické jízdy kočárem, třeba kolem zámeckého parku nebo se vydáte s koňmi k Janohradu. Cena takové jízdy se obvykle pohybuje kolem 100 Kč za dospělého člověka. Pořádány jsou zde pravidelné plavby v délce trvání asi 25 minut. Umístění je v zámeckém parku Lednice, u maurské vodárny, u Minaretu a u Janohradu.