Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Mikulov: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mikulov

Rychlé informace
Rozloha 45,34 km²
Počet obyvatel 7 455
Hustota zalidnění 162,7 obyv./km²
Nadmořská výška 242 m. n. m.
Stáří města 12. století

Mikulov je městem zasazeným v překrásné krajině. Konkrétně v obležení Pálavských vrchů, respektive v jejich jižní části. Jde o vinařské centrum, jehož oblast je víceméně pojmenována po tomto městě, tedy Mikulovská vinařská podoblast. Mikulov spadá do okresu Břeclav v Jihomoravském kraji. Kolem něj se tyčí několik přírodních unikátů, jakými jsou vrch Turold, Šibeniční vrch a přírodní rezervace Svatý kopeček. Kromě rybníku Šibeník prezentuje významný vodní tok také lom zvaný Janičův vrch.


Oblast Mikulova je vyhlášená pěstováním vinné révy. Ta tu představuje dominantní zemědělskou produkci obecně celého Mikulovska. Kromě toho tu má své pevné místo i průmysl. Největší zastoupení má stavební a strojírenský průmysl.
 

Jaké nabízí Mikulov památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Mikulov se jedinečným cílem nejenom pro milovníky kvalitního a dobrého vína. Každoročně láká spoustu turistů i svými dominantními historickými památkami. Vynikající gastronomie, pořádání vyhlášených akcí a snadná dostupnost okolních přírodních krás. To je Mikulov v celé své kráse.

Při návštěvě Mikulova si jistě povšimnete, že jeho centrum nese spoustu prvků středověké architektury. A právě díky tomu byla část města prohlášena za městskou památkovou rezervaci. K tomu došlo v roce 1952. Když se ve městě vydáte na Zámecký vrch, pak jistě neminete tamní zámek. Jeho historie sahá až do roku 1249. Kdysi dávno zde stál kamenný románský hrad. Přestavba na zámek proběhla po roce 1560.

Mezi významná místa Mikulova se řadí například Ditrichštejnská hrobka. Tu můžete hledat v dolní části mikulovského náměstí. K přestavbě na hrobku došlo v 19. století. Dnes je možné oceňovat samotnou architekturu hrobky i vnitřní zachovalé útroby. Krásný je kostel sv. Václava tvořený v románském stylu. Současná podoba této budovy je z 15. století. Dále je to kostel sv. Mikuláše tvořený naopak v novogotickém stylu. Zavítat můžete i k židovské synagoze. Původní stavba byla vybudována v 15. století. Ve městě jde o jeden z nejstarších židovských svatostánků. Synagoga je velice často označována, jako Dómská synagoga. Procházet se mimochodem můžete i židovskou čtvrtí nebo zavítáte na židovský hřbitov. Ten byl v roce 1964 prohlášen za kulturní památku. Za zmínku stojí také gotická hranolová městská věž, kostel sv. Jana Křtitele z let 1666 až 1689 nebo sloup Nejsvětější Trojice z roku 1724. Jedinečné pohledy se vám nabídnou i v zámeckých zahradách.

Mikulov, to je také známá Křížová cesta, která patří mezi nejstarší křížové cesty v České republice. Cesta vedoucí kolem několika kapliček směřuje na známý Svatý kopeček, kde se tyčí kaple sv. Šebestiána. S jejím budováním se začalo v roce 1623. Od roku 2018 jde o národní kulturní památku Česka. Na dalším kopci se nachází také Kozí hrádek, jakožto jedna ze skalnatých dominant Mikulova. Z kopců se můžete podívat i pod zem, což dokazuje třeba Mikulovský obří sud ve sklepení zámku pocházející ze 17. století. Jeho celková váha je 390 kilogramů. Ještě hlouběji pod zem pak zavítáte do jeskyně Na Turoldu, která má zhruba 1,65 kilometrů chodeb. Jde o největší jeskynní systém v rezervaci Pálava.

Mikulov se pochopitelně pyšní i nádherným a pestrým okolím, jak z pohledu přírodních, tak historických zajímavostí. Je to například Křivé jezero, Milovická stráň, zřícenina hradu Sirotčí Hrádek, Růžový vrch, Kočičí kámen, Šibeničník a Pěchotní srub MJ.

Místní zvyky a tradice

Mikulov se pojí především s vinařskými tradicemi. Typickým příkladem je moravská vinná stezka Mikulovská. Kromě vinařské turistiky se zde pochopitelně zachovaly akce spojené s kroji, zpěvem, lidovými tanci a vynikající gastronomií. Na mnoha místech okusíte typickou moravskou kuchyni ve spojení s lahodným vínem. Známé jsou tu i hodové tradice.

Ceny

Mikulov je rájem turistů, takže se připravte na to, že za některé služby si tu jednoduše připlatíte. A může to začít hned ubytováním. Hotely nabízí své služby kolem 1 100 Kč až 1 500 Kč za noc. I v dobrých restauracích vás vyjde menu o něco dráž než je běžný český průměr. To platí i v případě vinných produktů.

Když budete chtít vyrazit na prohlídku mikulovského zámku, plné vstupné komentované prohlídky stojí 180 Kč. Nekomentovaná prohlídka vychází od 60 Kč. Vstupné se platí také při návštěvě Dietrichštejnské hrobky. Jeho výše je 70 Kč. Když zavítáte do synagogy v Mikulově, vyjde vás vstup na 50 Kč. Věnovat se zde můžete i aktivitám a relaxaci. Třeba koupaliště Riviera vychází na 120 Kč přes den a místní sportovní aktivity od squashe po bowling jsou za 200 Kč za hodinu.

Doprava

Mikulov se pyšní vynikající dopravní dostupností. Město leží na tahu mezi Brnem a Vídní. Snadno se sem dostanete z Hrušovan nad Jevišovkou, Velkých Pavlovic, ale i z Břeclavi. Mikulov je také cílem mnohých dálkových autobusů, včetně těch na trase Brno – Vídeň. Pokud jde o železniční spojení, město je protnuto tratí Břeclav – Znojmo. Mikulov spadá do IDS Jihomoravského kraje, takže cestovat po okolí lze za pomoci meziměstských autobusových spojů.

  • V Mikulově a okolí lze k přepravě využívat taxi služby. Nástupní taxa je mezi 20 Kč až 40 Kč, cena za ujetý kilometr je cca 25 Kč až 27 Kč.
  • Na Kozí hrádek dojdete z náměstí za 6 minut chůze, k zámku je to o něco méně. Jeskyně Na Turoldu je pěšky vzdálena asi 25 minut.
  • Mikulov je zároveň protnutý spoustou zajímavých a tematiky speciálních cyklotras vedoucích do ostatních oblastí Moravy.