Rozloha | 96,82 km² |
Nadmořská výška | 220 – 610 m. n. m. |
Založení CHKO | 1956 |
Moravský kras je označení pro jednu z nejvyvinutějších a zároveň největších krasových oblastí v České republice. I proto byla v těchto místech vyhlášena chráněná krajinná oblast Moravský kras, která se v roce 2019 rozrostla na 96,82 km2. K prvotnímu vyhlášení této plochy došlo v roce 1956. Právě krasové plošiny, soutěsky, jeskyně, propasti a vývěry jsou hlavní doménou celého krajinného rázu. Samotný Moravský kras leží severovýchodně od Brna a zabírá část Drahanské vrchoviny. Ta nejcennější část je mezi Sloupem a Brnem.
Rozdělení Moravského krasu je na tři lokality – severní, střední a jižní. Chráněná krajinná oblast je plná jeskyní, nachází se zde dvě národní památky, čtyři národní přírodní rezervace a jedenáct přírodních rezervací. Mimo to zde sídlí z celkového množství 27 druhů netopýrů v České republice rovných 24 druhů. V roce 2004 byl podzemní tok Punkvy zapsán na seznam mokřadů chráněných Ramsarskou úmluvou.
Vaším cílem při návštěvě Moravského krasu se stanou krasové dominanty nacházející se především v jeskyních a propastech. Na druhou stranu budete moci poznat i zříceniny hradů a rozhledny.
A začít můžete asi tou nejvyhledávanější turistickou atrakcí Moravského krasu, kterou je propast Macocha. Nachází se v komplexu zvaném Punkevní jeskyně. Ten toho mimochodem nabízí více než dost. Samotná Macocha má hloubku až 138,4 metrů. Na jejím dně je Dolní macošské jezero s hloubkou více jak 50 metrů. S Macochou se samozřejmě pojí i nejrůznější pověsti.
Vedle Macochy předkládá Moravský kras přemíru jeskyní. Mezi známé, avšak nepřístupné patří Amatérské jeskyně, Rudické propadání, Císařské jeskyně, Michálka a Ochozské jeskyně. Vás ale budou s největší pravděpodobností zajímat ty, do jejichž útrob budete moci nahlédnout. Jsou to již zmiňované Punkevní jeskyně, kde se můžete oddávat plavbě na říčce zvané Punkva. Dalším jeskynním systémem je Kateřinská jeskyně. Zde jsou k vidění jedinečné stalagmity a originální útvar s názvem Čarodějnice opírající se o hůl. Poté můžete vyrazit k jeskyni Balcarka pyšnící se sintrovou a krápníkovou výzdobou. Obdobné zážitky si pro vás přichystají i Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek. Ta je zpřístupněna veřejnosti od roku 2007.
Za zmínku stojí krasové kaňony. Mezi ty nejznámější se řadí Pustý žleb, Suchý žleb a Křtinské údolí. Poslední jmenovaný kaňon je dlouhý asi 10 kilometrů a skrývá řadu jeskyní. Národní přírodní památkou této oblasti je jeskyně Pekárna a Rudické propadání.
K přírodním skovstům dále patří Hádecká planina, Habrůvecká bučina a Býčí skála, která se nachází mezi Adamovem a obcí Křtiny. Obdobných míst je zde přehršel – Dřínová, Balcarova skála, Velký Hornek, U Brtěnky, U Výpustku a Údolí Říčky. Nejlépe se k nim dostanete po jedné z naučných stezek. Oblíbená je Cesta železa Moravským krasem, Josefovské údolí a trasa Jedovnické rybníky – Rudické propadání.
V Moravském krasu svou pozornost můžete nasměrovat také k historickým památkám. Začít lze třeba u zřícenin hradů Lečenec, Holštejn, Hrádek u Babic a Rytířská jeskyně. Ta ve středověku představovala jeskynní hrad se vším všudy. K vyhledávaným historickým stavbám patří i dva poutní kostely – kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě a chrám Jména Panny Marie ve Křtinách. Míjet budete i staré větrné mlýny. Ten přístupný je v Rudicích, ten nepřístupný pak v Ostrově u Macochy. Ve výčtu obdobných turistických cílů bychom mohli samozřejmě pokračovat. Co takhle zaniklé městečko Holštejn, vápenka Velká dohoda nebo huť Františka?
Kdybyste náhodou zatoužili po výhledu na okolí, potom směřujte k rozhlednám v Podvrší u Veselice nebo k Alexandrově rozhledně.
Něž se vydáte do Moravského krasu po stopách těch největších dominant, připravte se na to, že na většině místech budete platit vstupné. Například při návštěvě propasti Macocha, kde vstupné vychází na 100 Kč až 200 Kč podle toho, co plánujete vidět. Při vstupu do jeskyně Balcarka zaplatíte 120 Kč stejně tak, jako do Kateřinské jeskyně. Zdarma jsou například zříceniny hradů nebo rozhledny a přírodní památky, které vyloženě nepatří k předním dominantám Moravského krasu.
Chráněná krajinná oblast Moravský kras se nachází nad Brnem, to znamená, že do této oblasti můžete z okolních částí České republiky dorazit v podstatě libovolným dopravním prostředkem. Autem to může být po dálnici D1 od Prahy nebo po dálnici D46 od Olomouce. Do Brna míří dálkové autobusy a vlaky. Blízkým záchytným bodem Moravského krasu se může stát město Blansko. Z něj je v sezóně vypravován Krasobus neboli turistická autobusová linka Blansko – Skalní mlýn.
Ta nejexponovanější místa Moravského krasu jsou samozřejmě nepřístupná automobilové dopravě. Ale poblíž významných jeskyní najdete parkoviště. Výjimkou je jeskyně Punkevní, kam se dostanete od Skalního mlýna nebo od Macochy. Od Skalního mlýna jezdí dvě silniční vlakové soupravy. Když pojedete do Moravského krasu vlakem z Brna, vystoupíte na stanici Blansko. Autobusové spoje přímo do krasu jezdí z Prostějova, Vyškova i Boskovic.
Moravský kras je doslova protnutý řadou udržovaných turistických a cyklistických stezek. K cestování tedy můžete využít jízdního kola. Spousta cyklotras je vhodných i pro menší děti. Když sem vyrazíte v zimě, v okolí se vám mohou hodit lyžařské areály Olešnice na Moravě a Hodonín u Kunštátu. Popřípadě zvolíte některou z běžeckých tras kolem Blanska.