Rozloha | 59,1 km² |
Počet obyvatel | 48 479 |
Hustota zalidnění | 820 obyv./km² |
Nadmořská výška | 447 m. n. m. |
Stáří města | 14. století |
Karlovy Vary jsou asi nejznámějším a nejnavštěvovanějším lázeňským městem v České republice. Jde o krajské město ležící cca 110 km západně od Prahy.
Karlovy Vary jsou řekou Ohře rozděleny na dvě části. Jedna spadá do celku Slavkovský les, ta druhá naopak do Podkrušnohorské oblasti. V okolí se rozkládá Karlovarská vrchovina a je zde několik dalších významných vodních toků. Je to například Vitický potok, Chodovský potok, řeka Rolava a Vratský potok. Lázeňská oblast je ohraničena vrcholem zvaným Vítkův vrch a Sokolovskou pánví.
Přesný datum vzniku města není znám, avšak datuje se do poloviny 14. století. V roce 1370 získaly Karlovy Vary ze strany Karla IV privilegia královského města. Zprávy o blahodárných účincích zdejších pramenů se však rozšířily až na přelomu 18. a 19. století.
Oblast kolem Karlových Varů je bohatá především na minerály. Toho je následně využíváno v již zmíněném lázeňství. Město se ale proslavilo také díky známému karlovarskému porcelánu.
Jestliže přemýšlíte o tom, proč navštívit právě Karlovy Vary, pak věřte, že existuje spousta příhodných důvodů. Tím největším je Vřídelní kolonáda, která je velice cenným pokladem. Karlovy Vary, to jsou mnohé léčivé prameny, ale také známé Karlovarské městské divadlo a sklárna Moser. Propojení historie, kultury a umění v jeden nezapomenutelný celek.
Prahnete-li po největších památkách Karlových Varů, budete muset směřovat do lázeňského centra města, do blízkosti řeky Teplá. Ve městě se nachází pět známých kolonád. Je to Sadová kolonáda, kde je Hadí pramen a Sadový pramen. Dále je to Mlýnská kolonáda, Tržní kolonáda, Zámecká kolonáda a asi nejznámější Vřídelní kolonáda. S kolonádami pochopitelně souvisí historické lázeňské památky, jakými jsou například Císařské lázně prohlášené v roce 2010 za kulturní památku a Alžbětiny lázně, kterým se dostalo v roce 2002 patřičné rekonstrukce.
Od lázeňských staveb si pochopitelně můžete odskočit k církevním a jiným pamětihodnostem Karlových Varů. Je to například kostel sv. Máří Magdaleny postavený v letech 1732 až 1736. Dalším je pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla, kostel sv. Urbana ze 13. století a poutní kostel sv. Anny v Sedlci. V Karlových Varech se nachází několik památkově chráněných hotelů a jiných staveb. Mezi ty známé se řadí Grandhotel Pupp, Hotel Imperial z roku 1912, Grandhotel Ambassador a Parkhotel Richmond. Zajímavý je mimochodem i Poštovní dvůr. Unikátní pýchou města je Hotel Thermal vybudovaný na skále, jehož součástí je venkovní bazén ze dvou třetin napuštěný minerální vodou.
Karlovy Vary lze pozorovat i z výšek, a to prostřednictvím nejrůznějších vyhlídek a rozhleden. Jmenovat lze rozhlednu Aberg z roku 1905, vyhlídku Karla IV. z roku 1877, rozhlednu Diana z roku 1914 a Goethovu vyhlídku z roku 1889. I Mayerův gloriet se může stát vaším cílem. Právě zde je vyhlídka s názvem Jelení skok.
Putování za krásami Karlových Varů pochopitelně nemusíte ukončit jenom v tomto městě. Ohromující a lákavé je také samotné okolí, ať už jde o památky, stavby libovolného typu nebo přírodní zajímavosti. Vydat se proto můžete do Svatošských skal, překrásných Dvořákových sadů, na hrad Loket, k oboře Svatý Linhart, do Doupovských hor, k ostrovským rybníkům a k čedičovým varhanám u Hlinek. Překrásné je také Údolí Ohře. V tomto směru si přijde na své opravdu kdokoliv. Třeba i milovníci poznávání, k čemuž slouží řada muzeí. Je to Mattoni muzeum, Krajské muzeum Karlovarského kraje a Hornické muzeum Krásno.
V Karlových Varech a v nejbližším okolí přežívá spousta známých tradic, mezi něž patří lázeňství, výroba hudebních nástrojů, porcelánu, skla, ale i hornictví a monumentální architektura dvorů. Místní lidé se pravidelně snaží oprašovat i ty zaniklé zvyklosti, které ožívají v podobě nejrůznějších akcí. Je to například troubení z věže, knedlíkový den, oslí drožky, vaření piva, jaterní verše, hold Karlu IV., slavnosti pramenů a Anenská pouť.
Karlovy Vary jsou také místem s tradičními pokrmy a nápoji. Právě zde vzniká známá minerální voda Mattoni nebo lahodný bylinný likér Becherovka. Gurmánskou specialistou je karlovarský knedlík, karlovarský suchar a karlovarské lázeňské oplatky. Jejich tradice výroby sahá do roku 1856. S touto oblastí západních Čech se tak trochu pojí egerlandské nářečí.
Karlovy Vary z pohledu cenových nákladů předčí průměr České republiky. V nejznámějším lázeňském městě je jednoduše dráž. Připlatíte si hlavně v centru města. Zde je několik orientačních cen, z nichž si můžete udělat lepší představu.
Karlovy Vary se pyšní dobrým napojením na silniční tahy. Typickým příkladem je dálnice D6 vedoucí z Chebu až do Prahy. Pohodlně se sem dostanete i z Chomutova po silnici I/13 a z Českých Budějovic po silnici I/20. Město je zároveň součástí elektrifikované železniční trati první kategorie. Ta vede z Chebu až do Ústí nad Labem. Dále lze využívat několik menších vlakových spojů. Důležité je Horní nádraží a Dolní nádraží včetně čtyř ostatních zastávek. V rámci městské hromadné dopravy jsou primárně využívány autobusy.
V Karlových Varech je k dispozici přemíra taxi služeb. Jejich průměrná nástupní taxa je 50 Kč, cena za ujetý kilometr činí 30 Kč a za minutu čekání zaplatíte cca 5 Kč. Po městě lze využívat i jiné způsoby dopravy. Je to například vyhlídkový turistický silniční vláček, jehož interval jízdy je dvě hodiny. Dále jsou tu provozovány kočáry tažené koňmi. Zvláštním druhem dopravy jsou dvě lanovky – lanová dráha Imperial a lanová dráha Diana. Pokud chcete po Karlových Varech chodit pěšky, připravte se na delší přesuny mezi zajímavými místy. Alternativou jsou cyklostezky. Městem prochází evropská cyklotrasa Eurovelo 4 a mnohé další.