Krkonoše představují severovýchodní oblast České republiky. Mají celkovou rozlohu 631 km2, z toho 454 km2 se nachází na území Česka. Právě v této lokalitě je mimo jiné Krkonošský národní park označovaný zkratkou KRNAP. Jeho celková rozloha činí 363,27 km2. K jeho vyhlášení došlo v roce 1963 a jeho největší část leží v okrese Trutnov. Naopak severní část přestavuje státní hranici s Polskem.
Krkonošský národní park se vyznačuje velice rozmanitou přírodou. Nejvyšším bodem je Sněžka s výškou 1 603 metrů nad mořem. Na tomto území žije také přemíra vzácných živočichů. Je to přes 300 druhů obratlovců a více jak 1 200 druhů cévnatých rostlin. Od roku 1992 jsou Krkonoše zařazeny do celosvětové sítě biosférických rezervací UNESCO. KRNAP má tři ochranné zóny a zároveň několik významných přírodních památek.
Krkonoše jsou velkým územím, které na své ploše předkládá hlavně přírodní zajímavosti. Výjimkou však není ani řada historických památek. I ty stojí za poznání. Pojďme si ale všechny krásy Krkonoš představit pěkně popořádku.
A začít můžeme přírodou. Není to pochopitelně jenom Sněžka, která se stane cílem vašich výstupů. Za zmínku stojí také Studniční hora nacházející se asi sedm kilometrů od Pece pod Sněžkou. K vidění je tu Čertova rokle, Čertův hřebínek a Čertova zahrádka. Za dalšími přírodními zajímavosti můžete vyrazit do Obřího dolu. Pokud se chcete oddávat překrásným panoramatickým výhledům, určitě směřujte k turistické stezce vedoucí do Obřího sedla.
Mezi ikonické dominanty Krkonoš se řadí Kozí hřbety. Tento dlouhý hřeben je situován v nadmořské výšce 1 317 až 1 422 metrů nad mořem. Vašemu zájmu by neměla ujít ještě výše položená Luční hora, která se nachází asi čtyři kilometry od Špindlerova Mlýnu. Každý by měl při návštěvě Krkonoš spatřit i Dívčí kameny. Ty jsou vzdáleny jen kousek od těch Mužských. Podobným kamenným úkazem je žulová skála s výškou 12 metrů situovaná na Stříbrném vrchu. Té se říká Polední kámen.
Krkonoše, to je i spousta vody, kterou vám zprostředkují hlavně tamní vodopády. Je to například Čertova strouha, Bílé Labe a Úpský vodopád. Hodně vyhledávaný je Mumlanský vodopád, jehož výška dosahuje deseti metrů. Minout byste neměli ani 45 metrů vysoký Labský vodopád. Krkonoše jsou samozřejmě spojeny se stojícími vodními plochami. Je to Velký Rybník a Malý Rybník. Ty leží ve výšce 1 183 a 1 225 metrů nad mořem. Ten velký je hluboký 24,4 metrů a má celkovou plochu 8,3 hektarů. Kromě pramene řeky Labe se zajímejte například o Černohorské rašeliniště. To se nachází mezi Světlou a Černou horou. Překrásnou krajinnou lokalitou je také Úpské rašeliniště, přes které vede modrá turistická trasa. A to směrem od Luční Boudy na Sněžku. V rámci komplexnosti bychom neměli opomíjet ani na Pančavský vodopád, Starostův pramen a třeba i na přírodní rezervaci Sněžné jámy.
Krkonoše jsou vyhledávanou lokalitou nejenom kvůli dech beroucí přírodě, ale také kvůli tamní krkonošské architektuře a mnohým historickým památkám. Obdivovat můžete například Děkanský chrám sv. Vavřince ve Vrchlabí, Zámek s památníkem J. A. Komenského v Horní Branné, Kapli sv. Vavřince na Sněžce a Zámek Jilemnice. Podobných staveb s odlišnou architekturou je zde více než dost. Když budete chtít poznávat další místa, zavítejte k Františkánskému klášteru v Hostinné nebo ke Zvědavé uličce v Jilemnici. Ta je plná krásných roubených chalup. V tradičním krkonošském duchu je mimochodem vystavěn také Památník Jiřího Harcuby v Harrachově.
Jestliže při návštěvě Krkonoš toužíte po něčem honosnějším, vsaďte na Zámek Vrchlabí. Pokud naopak dáváte přednost hradům, je zřícenina hradu Břecštejn ideální volbou. Zajímavé jsou i některé méně viditelné prvky hor, jakými jsou třeba Sklenářovická kaplička, Památník obětem hor v lokalitě Pec pod Sněžkou a Mohyla Hanče a Vrbaty. Za zmínku stojí Harrachovská hrobka sv. Kříže, Dělostřelecká tvrz Stachelberg, Důl Bohumír v Jívce u Trutkova a Důl kovárna. Při procházkách touto rozmanitou krajinou jistě neminete i překrásné krkonošské boudy nebo rozhlednu Štěpánka.
Pokud vyrazíte do Krkonoš za přírodou a budete se pohybovat po turisticky vyznačených trasách, takový výlet vás rozhodně nevyjde draho, ba naopak. Platit bude ale třeba v okamžiku, kdy si chcete zkrátit cestu na Sněžku prostřednictvím lanovky. A to jak z Pece pod Sněžkou na Růžovou Horu, tak z Růžové Hory na Sněžku. Půlka trasy vychází na 150 Kč, celá trasa nahoru 230 Kč a zpáteční jízdenka stojí 430 Kč. Jestliže budete v Krkonoších cílit na prohlídku historických památek a objektů, potom samozřejmě musíte počítat se vstupným, které je v této turisticky vyhledávané lokalitě trochu vyšší.
Když se rozhodnete navštívit Krkonoše, potažmo Národní park Krkonoše, zvolíte v ideální případě vlastní automobilovou dopravu. Vaším cílem se stanou větší města jako Harrachov, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou. Sem můžete směřovat po hlavních silničních tazích od Liberce, Jičína, Hradce Králové a Trutnova. Míří sem ostatně i spousta dálkových autobusů, například z Prahy. Pokud pojedete do Krkonoš vlakem, skončíte ve Vrchlabí, Svobodě pod Úpou nebo z druhé strany v Jablonci nad Jizerou. Dál už se musíte přepravovat autobusy.
Je ale pravdou, že Krkonoše jsou na velký nápor turistů z pohledu dopravy celkem slušně připraveny. Dokazují to například turistické autobusy na páteřních sítích mezi významnými městy a obcemi Krkonoš. V hlavních turistických cílech jsou k dispozici velká parkoviště pro automobily, odkud pak můžete vyrážet pěšky, lanovkou nebo na kole. Krkonoše jsou mimochodem protnuty řadou cyklostezek. Vzhledem k tomu, že jde o horskou oblast, zelenou zde samozřejmě dostává i běžkování a lyžování – Skiareál Špindlerův Mlýn, Skiareál Harrachov, Ski Rokytnice, Skiareál Malá Úpa, Lyžařský areál Malé Buky, Skiport Velká Úpa a další.