Rozloha | 640 km² (CHKO 606 km²) |
Nadmořská výška | 374 – 983 m. n. m. |
Založení CHKO | 1974 |
Slavkovský les je území rozkládající se v severní části Karlovarské vrchoviny. Většina plochy o rozloze 606 km2 je prohlášena za chráněnou krajinnou oblast, a to od roku 1974. Ohraničuje jí Sokolovská pánev, Chebská pánev a Tachovská pánev. Tato oblast je plná zachovalých bučin, mokřadních luk, kaňonů a skalních útvarů. Nechybí ani rašeliniště. Chráněnou krajinnou oblastí Slavkovský les protékají dva významné vodní toky, jimiž jsou Teplá a Ohře. Příroda je zde jedním slovem pestrá, což mimochodem dokazují například Kladské rašeliny a Mnichovské hadce.
Slavkovský les má významné geologické a botanické hodnoty. Už v samotném znaku je vyobrazena arnika horská nacházející se v oblastech Kružný, Lesný a Lysina. Na dosah chráněné krajinné oblasti leží města českého lázeňského trojúhelníku - Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Na území CHKO Slavkovský les se nachází dvě národní přírodní rezervace, tři národní přírodní památky a další přírodní rezervace.
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les a její okolí, to je zdroj zajímavých míst a přírodních krás, mezi nimiž se nachází i ta méně známá, avšak romantická a úchvatná. Právě díky osobitému krajinnému rázu se Slavkovskému lesu přezdívá český Island.
Vaším odrazovým můstkem se může stát nejvyšší vrchol Lesný ležící ve výšce 983 metrů nad mořem. Přímo na vrcholu se vám sice žádného velkého výhledu nedostane, můžete si však odpočinout u malého altánku. Pokud chcete výhledy a panoramata, musíte zavítat na trochu jiné místo, jímž je vyhlídka Pod Lysinou. Podobných působišť je v chráněné krajinné oblasti více než dost. Dokazuje to například Lesní vyhlídka nebo Jeskynní vyhlídka u Svatošských skal. Obě dvě předkládají nezapomenutelný výhled na řeku Ohři. V tomto směru by měla padnout i zmínka o Kempfově rozhledně na Krudumu, nebo o rozhledně V Boru u Mnichova. Ve výčtu nesmí chybět ani Krásenská rozhledna v podobě kamenné věže, která je považovaná za nejkrásnější rozhlednu v České republice.
Významnou přírodní dominantou Slavkovského lesa je skalní město Svatošské skály, kde se můžete podívat na zkamenělý svatební průvod. Něco podobného nabízí i čedičové varhany u Hlinek, které jsou víceméně pozůstatkem sopečné činnosti. Oblíbeným turistickým cílem jsou také Tři křížky. Toto místo na vás dýchne svou mystickou atmosférou. Zapomínat byste neměli na Kladské rašeliny. Když se vydáte k této vodní ploše, rozhodně to spojte s návštěvou Domu přírody Slavkovského lesa a vůbec se samotnou osadou Kladská. Klid a úchvatnou přírodu můžete vidět u Mýtského rybníka.
Putování po Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les si lze zpříjemnit i návštěvami nejrůznějších staveb. Dokazuje to hrad Loket pocházející ze 13. století, který poměrně důmyslně obklopuje řeka Ohře. Krásný je Zámek a hrad Bečov nad Teplou, kde se nachází relikviář svatého Maura, což je druhá nejcennější památka České republiky. V okolí je k vidění řeka Teplá a dominantou zámku jsou terasovité zahrady. Krásnou a malou stavbičku můžete spatřit na vrchu U kaple, kde se nachází kaple sv. Máří Magdalény. Odtud si mimo jiné dopřejete překrásný výhled až k jezeru Medard. Zapomínat pochopitelně nemusíte na historické a architektonické klenoty lázeňských měst. Třeba pět poutavých kolonád v Karlových Varech, zpívající fontánu v Mariánských Lázních nebo na klasicistní zámek v Lázních Kynžvart. Ten nabízí ohromující a udržovaný park v anglickém stylu.
Výčet podobných zajímavostí je ve Slavkovském lese opravdu bohatý. Působivá je například zřícenina hradu Andělská hora nebo popraviště na Šibeničním vrchu. Jeho historie se váže k 15. století. Dopřávat si můžete i naučných výletů, jakým je třeba návštěva muzea v Horním Slavkově. Směřovat můžete i k významným pramenům typu Rudolfův pramen, Giselin, Barochův pramen nebo k místu, kde je Grünská kyselka.
V Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se lze vydat po nejrůznějších naučných stezkách, které vám přiblíží jisté zvyklosti, tradice a poodhalí jedinečná přírodní zákoutí. A jaké naučné stezky stojí za to? Je to Bečovská botanická zahrada, Dolování v okolí Michalových hor, Kynžvartské kyselky, Mnichovské hadce, Siardův pramen, Geologický park v Mariánských Lázních, Zaniklé obce na Březovsku a Milhostovské mofety.
V rámci přírodních dominant nevynechejte kromě Kladských rašelin i Pluhův bor. Do kategorie národních přírodních památek se řadí Upolínova louka a Křížky. Pokud jde o přírodní rezervace, jsou to Vlček, Smraďoch, Holina, Mokřady pod Vlčkem, Hloubek, Lazurový vrch a Planý vrch. Pro úplnost je třeba zmínit přírodní památky jako jsou Sirňák, Čiperka, Moučné pytle, Kounické louky, Velikonoční rybník, Dominova skalka, Šemnická skála a Těšovské pastviny.
Cenové náklady na poznávání CHKO Slavkovský les se budou lišit podle toho, co se stane vaším cílem dovolené. Většina přírodních krás a přírodních vyhlídek je pochopitelně zdarma. To samé platí o mnohých naučných stezkách. Pokud budete chtít nahlédnout do útrob historických památek a staveb, pak za to samozřejmě zaplatíte. Například na hradě Loket vychází vstupné na dospělého člověka na 130 Kč. Když vyrazíte na Zámek a hrad Bečov nad Teplou, základní vstupné je 100 Kč. Relikviář sv. Maura můžete vidět za 160 Kč. Jestliže se vaše dovolená bude ubírat i do velkých lázeňských měst, pak musíte počítat s tím, že povětšinou budete platit.
Vzhledem k tomu, že CHKO Slavkovský les je v podstatě okrajovou částí Karlových Varů, dostanete se sem snadno. Dorazit sem můžete po dálnici D6 nebo zvolíte jiné rychlostí tahy od Plané, Františkových Lázní a ze severu od Jáchymova. Pomyslným středobodem Slavkovského lesa je Bečva nad Teplou. Když se budete vydávat do přírody, spousta naučných stezek a významných cílů oplývá blízkým parkovištěm vyhrazeným pro turisty. V rámci CHKO Slavkovský les lze zmínit také vlakové spojení, a to z Karlových Varů do Mariánských Lázní s odbočkou na Toužim. Do velkých měst směruje také řada dálkových autobusů z ostatních koutů České republiky.
V chráněné krajinné oblasti se nachází hromada turistických a cyklistických tras. Jsou to trasy různé náročnosti pro treková a horská kola. Například okolo Františkových Lázní, z Karlových Varů po naučné stezce Kyselka – Andělská hora, z Lokte podél Ohře a Teplé, z Mariánských Lázní do Lázní Kynžvart a mnohé další. Věnovat se tu můžete i zimním aktivitám například ve ski areálu v Mariánských Lázních, kde lze využít i běžeckých tratí.