Rozloha | 105,69 km² |
Počet obyvatel | 92 939 |
Hustota zalidnění | 879 obyv./km² |
Nadmořská výška | 235 m. n. m. |
Stáří města | 10. století |
Město Hradec Králové je situováno v jihozápadní části Královehradeckého kraje a je součástí hradecko-pardubické aglomerace. Z větší části se nachází v polabské nížině, čemuž nasvědčuje soutok řek Labe a Orlice. Z vodních ploch lze jmenovat i několik významných rybníků, jakými jsou Roudnička, Biřička, Datlík, Cikán a Stříbrný rybník. Kolem města se rozprostírají Hradecké lesy.
Hrade Králové leží na velmi dobrém místě. I díky tomu byla podle archeologických nálezů tato oblast osídlena již v době prehistorické. Ve středověku šlo pak o věnné město českých královen. Mezi lety 1766 a 1857 sloužilo jako vojenská pevnost. Svou zlatou éru architektury zažil Hradec až ve 20. století. Díky stavbám, za kterými stojí například Josef Gočár nebo Jan Kotěra, získal označení "Salon republiky".
Dnes je Hradec Králové univerzitním městem. Funguje zde Univerzita Hradce Králové, ale také některé fakulty Karlovy Univerzity a Univerzity obrany. Nemalé zastoupení zde má kulturní život.
Jako Salón republiky láká Hradec především na své architektonické skvosty. Jeho historické jádro ukrývá spoustu dominant, které byste při návštěvě rozhodně neměli minout. Ve středověku šlo o tzv. věnné město českých královen, což se promítá do jedné z nejdominantnějších staveb.
A právě tou je Bílá věž. Renesanční stavba s výškou 72 metrů nabízí překrásný výhled na celé město až k Orlickým horám. V rámci městské památkové rezervace můžete navštívit také Biskupskou rezidenci, bývalou radnici s čp. 1, Galerii moderního umění, kapli sv. Klimenta a katedrální kostel sv. Ducha. Tato překrásná gotická stavba cihlového vzhledu disponuje dvěma věžemi. Další zajímavostí města je kašna sv. Jana Nepomuckého, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mariánský sloup a schodiště Bono Publico. V rámci této zóny lze objevit i pražský most přes řeku Labe a městské lázně.
Hradec Králové, to je překrásné kulturní centrum zvané Adalbertium, Hvězdárna a planetárium, včetně Muzea Petrof. Také mimo městskou památkovou zónu najdete místa, kde se pojí jedinečná architektura s příjemným prostředím a objevováním nových věcí. V případě církevních objektů lze jmenovat kostel Božského srdce Páně, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Antonína Poustevníka a kostel sv. Pavla. Mezi zajímavosti Hradce Králové lze zařadit bývalý Šrámkův statek, dochované části městského opevnění a minoritní klášter a kostel sv. Anny. Pokud toho budete mít stále málo, zavítejte k výpravní budově železniční stanice Hradec Králové. Přímo v Hradci si lze užít zábavu v podání Obřího akvária, zábavního parku TOBOGA Tongo Hradec a místní dětské železnice.
Z Hradce Králové se lze poměrně snadno dopravit také na ostatní krásná místa v okolí. Mezi turisty je oblíbený zámek Hrádek u Nechanic a Orlice. Zavítat můžete k Malé vodní elektrárně a jezu Hučák. Na své si přijdou milovníci skanzenu a venkovského života. Krásný je kupříkladu Podorlický skanzen Krňovice a Archeopark pravěku Všestary. Za zelení směřujte k Opatovickému rybníku, do přírodní rezervace Arboretum Vysoké Chvojno nebo do Jiráskových sadů v Hradci Králové. Vyhledávaná je i lokalita Výskyt, Biřička a ohromující krajinný prvek Mazurovy chalupy. Podívat se můžete do širého okolí, což umožňují rozhledna Libníkovice, Chlum a vyhlídka Milíř.
Tradiční betlémářství, krajky a lidová kultura. To k Hradci Králové neodmyslitelně patří, což dokazují zvyklosti v případě rukodělné výroby, jarmarky, trhy a jiné akce podobného typu. S Hradeckem se nejvíce pojí právě dřevěný skvost ve formě betlémů.
Na své si ale přijdete i v rámci kulinářských dobrot. Je to například známý sýr Niva vyráběný v obci Dolní Přím, pivo Rambousek a pumprnikl k čaji, což je místní oblíbená pochutina. Co se týče nářečí, lidé z Hradce Králové povětšinou doplňují koncovky slov, takže například zpívaj, prosej a kupujou.
Hradec Králové patří spíše k těm dražším městům České republiky. Minimálně co se ubytovacích služeb týče. Také za památky a v některých restauračních zařízeních si trochu připlatíte. Pro příklad uvádíme několik průměrných cen.
Hradec Králové je z pohledu silnic křižovatkou důležitých cest. Na jeho okraji končí například dálnice D11 a dálnice D35. Využívat lze i mnoha silnic první třídy, jakými jsou I/11, I/31, I/35 a I/37. Do Hradce Králové bez problému přicestujete vlastním vozem ze všech směru. Využívat lze i dálkovou autobusovou dopravu. V případě železnice je město spojeno s Prahou, Chocní, Pardubicemi, Libercem a Turnovem. V Hradci Králové je celkem pět železničních stanic.
Ve městě funguje 44 linek městské hromadné dopravy, která je tvořena převážně autobusy, včetně čtyř nočních spojů a osmi trolejbusovými linkami. Funguje zde čipový odbavovací systém a jízdné je možné platit bezkontaktní kartou.