Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Jičín: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jičín

Rychlé informace
Rozloha 24,93 km²
Počet obyvatel 16 717
Hustota zalidnění 671 obyv./km²
Nadmořská výška 287 m. n. m.
Stáří města 13. století

Jičín je překrásným okresním městem umístěným na řece Cidlině. Leží v Královehradeckém kraji, konkrétně v Jičínské pahorkatině. Užívat si tak budete jedinečné přírody Českého ráje, ale i dalších romantických pohledů na dech beroucí krajinu, včetně středního toku řeky Jizery.

Historikové zaznamenali osídlení na místě dnešního Jičína již v mladší době kamenné. Jičín byl jako královské město založen ve 13. století, ale první písemná zmínka o obci se nachází v základní listině strahovského kláštera z 12. století. 

Díky množství historických památek a vhodnému situování u Českého ráje se Jičín stal turisticky vyhledávaným místem a je dokonce považován za jedno z nejkrásnějších měst v Česku. V roce 2016 si vysloužil titul Historického města roku. 

S Jičínem se mimo jiné pojí nejslavnější český loupežník Rumcajs a jeho rodina. Jejich autorem byl spisovatel Václav Čtvrtek. 

Jaké nabízí Jičín památky a zajímavosti?

Co lze v Jičíně dělat?

Jičín láká především svým pohádkovým a historickým charakterem. Ne nadarmo je Jičín označován, jako jedno z nejkrásnějších českých měst. Ke všemu navíc přispívá jeho vynikající poloha v Českém ráji vybízející k následnému poznávání přírodních zajímavostí.

Středobodem tohoto města bude bezpochyby Valdštejnovo náměstí, které je obehnáno spoustou měšťanských domů. Krásné jsou nejenom dvě historické kašny, ale také Mariánský sloup pocházející z roku 1702. Historická část města se pyšní pozůstatky městských hradeb, včetně Valdické brány. Cílem mnohých turistů se stává Valdštejnský zámek navazující na budovy náměstí. Postupem času se do jeho části přestěhovala galerie a muzeum.

Mezi nepřehlédnutelné stavby Jičína se řadí kostel sv. Jakuba Většího. Ten se nachází hned u Valdické brány. Dále je to farní kostel sv. Ignáce situovaný na náměstí Svobody. K jeho založení došlo už ve 14. století. O něco později v letech 1628 až 1632 byla u něj vybudována jezuitská kolej. Zavítat byste měli k bývalé synagoze nebo k druhé nejstarší dochované stavbě ve městě. Tou je Věž Jičín pocházející z roku 1543. Užívat si můžete jedinečnou atmosféru lipové aleje v severovýchodní části Jičína, architekturu Lepařova gymnázia z roku 1883, ale i hvězdárnu v Raisově ulici. Jičín nabízí podobných zajímavostí více než dost – Městské lázně, kostel Matky Boží Bolestné, Harrachovský dům, Biograf Český ráj, Českobratrská fara a kaplička sv. Magdaleny. Vyhledávaná je Valdická kartouza a rozhledna Milohlídka nacházející se na kopci Čertovka ve výšce 336 metrů nad mořem. Jde o jednu z nejstarších vyhlídkových staveb na východě Čech. Přímo v Jičíně byste měli věnovat pozornost i takovým místům, jakými jsou třeba Rumcajsova ševcovna a tamní Aquacentrum.

Jičín má vynikající polohu z hlediska poznávání rozmanitého okolí. Vaše dovolená tak může pokračovat i za hranicemi města. Z hlediska staveb je to například zřícenina Brada, hrad Kumburk, ale i zámek Jičíněves a pozůstatky zříceniny Kozlov. Ještě větší možnosti budete mít z pohledu přírodních zajímavostí. Dokazuje to Zebín, Prachovské skály, Muzeum přírody Český ráj, Ostruženské rybníky, přírodní památka Rybník Vražda, jezero Nohavička a Vyhlídka Míru. Na své si v Jičíně a okolí přijdou jak dospělí, tak děti.

Místní zvyky a kultura

Město Jičín je spojeno s řadou nejrůznějších tradic. V první řadě je označováno, jako město pohádky. To mu nelze rozhodně odepřít. Pravidelně se tu pořádají akce spojené nejenom s pohádkami, ale také řemeslnými tradicemi a hudbou. Můžete se stát nedílnou součástí Masopustu, Jičínského bálu, ale i společenských událostí zvaných Májový pátek, Čarodění, Jičínský šoulet a Slavnost stromů. V Jičíně si můžete pochutnat na vyhlášené tamní gastronomii. Jsou to například Hanušky, Frncochaté knedlíky s chundelkou nebo Hladká Ančka. Jde o speciální polévku z mléka, brambor a vajec.

Ceny

Jičín svou cenovou dostupností spadá do běžného českého průměru. To znamená, že v normální restauraci dáte za menu pro osobu kolem 120 Kč až 160 Kč. Hotely nabízí ubytování od 950 Kč za noc. Cena těch lepších hotelů se zajímavým situováním se blíží dvojnásobku.

Za poznávání Jičína zaplatíte rozumnou cenu. Třeba vstup do muzea vychází na 60 Kč za dospělého člověka. Návštěva galerie je za 100 Kč. Za rodinné vstupné dáte 200 Kč. Milovníci slavného loupežníka by si neměli nechat ujít Rumcajsovu ševcovnu, kdy vstup vychází na 25 Kč. Pokud se budete chtít v horkých letních dnech osvěžit, zavítejte na Koupaliště Kníže za cenu 90 Kč na celý den. Popřípadě se nabízí ještě Aquacentrum s cenou 100 Kč za 1,5 hodiny.

Doprava

Jičín je dostupný nejrůznějšími způsoby. Především okrajové části města lze označit za vynikající dopravní křižovatku, kde se sbíhají silnice první i druhé třídy z okolí. Ať už je to z Turnova, Poděbrad, Lomnice nad Popelkou či Jilemnice. Dopravit se sem můžete i vlakem. Na východě Jičína je vlakové nádraží, které protínají spoje Turnov – Hradec Králové. V ulici 17. listopadu lze využít autobusového nádraží, kam směřují dálkové spoje s Brna, Prahy, Hradce Králové, Hlinska, Špindlerova Mlýna či Liberce. Městská hromadná doprava v Jičíně je zajišťována prostřednictvím autobusových linek.

  • Využít lze místní taxi služby nabízející i jednotnou cenu po Jičíně od 60 Kč. Klasická cena se pohybuje mezi 17 Kč až 25 Kč za kilometr.
  • Jičín nabízí řadu placených parkovišť kde se cena pohybuje od 10 Kč za 30 minut. Platit lze formou SMS zprávy.
  • Valdštejnovo náměstí je malé a přejdete ho za 3 minuty. Do zámeckého parku se dostanete za 5 minut pěšky a k autobusovému nádraží v ulici 17. listopadu to bude cca 10 minut chůze.
  • Jičín, potažmo Jičínsko je jako stvořené pro cyklovýlety. Využít můžete hned několika cyklostezek směřujících do Českého ráje.