Rozloha | 66,1 km² |
Počet obyvatel | 37 525 |
Hustota zalidnění | 568 obyv./km² |
Nadmořská výška | 258 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Město je nedílnou součástí Libereckého kraje. Protéká jím řeka Ploučnice. Jejími přítoky jsou Robečský potok a Šporka. V okolí města se tyčí tři nejvyšší vrcholy, jimiž jsou Hůrka, Špičák a Holý vrch. Z přírodních dominant města lze určitě zmínit Manušické rybníky, Okřešické louky a mokřady v nivě řeky Šporka.
Od 10. století zde existovala malá osada, na jejímž místě, vedle vodního hradu Lipý, bylo vystavěno město Česká Lípa. S jeho vznikem je spjat rod Ronovců a konkrétně Jindřich z Lipé. Současný vzhled města byl výrazně ovlivněn průmyslovou výrobou a těžbou uranu. Ke konci 20. století zde vyrostla řada sídlišť, ale historické jádro na pravém břehu řeky bylo zachováno a dnes je vyhlášenou městskou památkovou rezervací.
Jaké osobnosti byste měli znát? Několik místních patriotů a sběratelů stálo u zrodu řady českých muzeí. Jedním z těchto velkých patriotů byl továrník Heinrich Wedrich. Část jeho sbírky můžete vidět ve Vlastivědném muzeu a galerii.
Česká Lípa, to je město spojené se sáhodlouhou historií a rozmanitou architekturou. Do těchto míst se vydáte nejenom proto, že chcete vidět vyhlášený Vodní hrad Lipý založený už ve 13. století, ale i kvůli tamní památkové zóně. Navíc turistických příležitostí je zde více než dost.
Vodní hrad Lipý se řadí právoplatně mezi největší lákadla České Lípy. Po roce 1990 začala jeho průběžná rekonstrukce a dnes je díky tomu opět přístupný. Kromě historické expozice zde probíhá řada kulturních akcí. Ze zajímavých staveb lze jmenovat Letohrádek Červený dům postavený v italském stylu, jehož historie sahá do roku 1583. Krásný je měšťanský dům zvaný Kounicův dům nebo novorenesanční radnice z roku 1823. Mezi další architektonické perly České Lípy se řadí Šatlava a Kavárna Union, včetně Brumoffova domu.
Ve městě stojí i náboženské stavby velkého formátu. Tou nejdominantnější je bezpochyby Augustiniánský klášter z roku 1627, kde je aktuálně Vlastivědné muzeum a galerie. V rámci tohoto objektu si udělejte čas na prohlídku Loretánské kaple a také navazující stavby v podání Baziliky Všech svatých. Překrásný je kostel Narození Panny Marie zhruba ve středu českolipského náměstí. Za zhlédnutí stojí kostel sv. Máří Magdalény, jehož předností je gotická podoba. Ze starých náboženských objektů lze jmenovat ještě kostel Povýšení sv. Kříže. Z těch novodobějších staveb je to evangelický kostel postavený v letech 1927 až 1928. Přímo na náměstí T. G. Masaryka je tyčí morový sloup Nejsvětější Trojice.
Česká Lípa, to je také pestrost a bohatost tamního okolí. Z pohledu historických staveb a jiných objektů to dokazuje například zámek Zákupy, zřícenina hradu Jestřebí, zámek Horní Libchava, poutní místo Horní Police, specifická kaple Božího hrobu ve Velenici a jedinečné muzeum Vísecká Rychta.
Přednostní České Lípy je fakt, že v relativně krátkém čase se můžete octnout v překrásné přírodě. Zkuste si naplánovat výlet do přírodní rezervace Peklo U Sosnové, k řece Svitavce nebo k Havraním skalám. Unikátní je Lysá skála, Novozámecký rybník, Radvanecký rybník, Dolanský rybník a Svojkovský vodopád. A pokud byste toho ještě stále neměli dost, směřujte ke stezce Hastrmanů, k Braniborským jeskyním nebo na oblíbenou vyhlídku Jelení skok.
Město Česká Lípa se pojí s řadou nejrůznějších tradic. Od potiskování textilu na vodním hradě Lipý přes sklářské tradice až po zvyklosti spjaté s dávnými řemesly a folklorem. Pravidelně se tu pořádají kulturní události, mezi něž se rozhodně řadí Městské letní slavnosti. Z těch hudebních lze zmínit Festival Lípa Musica, Reggae Ethnic Session a Festival Všudybud. Na Českolipsku patří mezi oblíbené tradiční pokrmy například bramborový třesenec, ovocné polévky a houbový kuba. S přihlédnutím k situování České Lípy lze ve městě zaznamenat i nějaké ty prvky podještědského nářečí. V jeho podání můžete slýchat výrazy jako mužoj, prauda, bandóry, vybutí, vžice, stavíme sněhuláci, zaječí jetel a štýbl.
Ceny za služby a zboží jsou v České Lípě víceméně průměrné, respektive odpovídají průměru České republiky v podobě obdobných měst. Například v soukromých apartmánech se ubytujete od 650 kč za noc, ve tříhvězdičkovém hotelu to bude od 1 150 Kč za noc. Co se týče jídla, v levnější restauraci budete platit mezi 120 Kč až 140 Kč. Vstupné na vodní hrad Lipý vychází na 60 Kč za dospělého, děti do mají za polovinu. Rodinné vstupné stojí 150 Kč. Když se budete chtít podívat do Centra textilního tisku, zaplatíte 85 Kč a do Vlastivědného muzea to bude 60 Kč. Od památek si lze odpočinout v místní plaveckém bazénu, který vás vyjde na 110 Kč za 1,5 hodiny.
Vzhledem k tomu, že je Česká Lípa důležitou železniční křižovatkou, pohodlně se sem dostanete vlakem. Ve městě je kromě hlavního nádraží i několik menších zastávek. Vlaky jsou zde vypravovány do mnoha směrů – Rumburk, Benešov nad Ploučnicí, Liberec a Lovosice. Při jízdě po silnici volte rychlostní trasu z Prahy na Nový Bor. Dobrá silnice je také mezi Děčínem a Zákupy. Přímo ve městě se lze přepravovat za pomoci městské hromadné dopravy. Tu tvoří pouze autobusové linky, které jezdí zhruba každých 15 až 30 minut.
Zřícenina vodního hradu Lipý se od náměstí T. G. Masaryka nachází 10 minut chůze. Škroupovo náměstí je hned vedle asi 2 minuty pěšky. Do městského parku z náměstí dojdete za 5 minut. Centrum je v tomto směru krásně přístupné. V nejbližším okolí České Lípy se nachází spousta cyklostezek, které lze využít pro přesun k přírodním cílům a zajímavostem.