Rozloha | 106,09 km² |
Počet obyvatel | 104 802 |
Hustota zalidnění | 988 obyv./km² |
Nadmořská výška | 374 m. n. m. |
Stáří města | 14. století |
Liberec je krajským městem stejnojmenného kraje. Nachází se mezi Ještědsko-kozákovským hřbetem a Žitavskou pánví. V blízkosti jsou také Jizerské hory. Tím nejvyšším bodem v okolí je hora Ještěd se svou výškou 1 012 metrů nad mořem. Naopak nejníže položené území je kolem Machcínu. Významným vodním tokem je Lužická Nisa, dále je to Harcovský potok, Černá Nisa a v neposlední řadě i Harcovská přehrada.
Pravděpodobně už ve 13. století začala na obchodní cestě z Čech do Lužic vznikat malá osada. Opravdová zmínka o Liberci pochází až z roku 1352. Dnes je Liberec se svými 105 tisíci obyvateli pátým největším městem celé České republiky a třetím největším městem v Čechách. Liberec je zakládajícím členem Euroregionu Nisa a od roku 2004 i jeho hlavním městem.
S Libercem se pojí slavné jméno rodu Liebiegů. Šlo o rod textilních baronů, kterému město vděčí za celou řadu krásných a významných budov. Navíc Theodor Liebieg byl první Čech, který získal řidičský průkaz.
Liberec je zajímavý tím, že jej obklopují překrásné hory. Místo s řadou významných památek a staveb, mezi nimiž jednoznačně dominuje vysílač a hotel na Ještědu. V Liberci si užijete spoustu zábavy, aktivit a víceméně na vás čeká dobrodružství na každém kroku. Pomyslná kolébka automobilismu toho předkládá více než dost.
Město Liberec se kromě vysílače na Ještědu pyšní i řadou dalších TOP staveb, které jsou velkým lákadlem turistů. Bez ohledu na jejich charakter je to například historická a dominantní budova radnice, Centrum Babylon, oblastní galerie Liberec – Lázně, Severočeské muzeum, místní zoologická zahrada, iQPARK – Centrum Babylon Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho a Technické muzeum Liberec.
Když budete mít při návštěvě Liberce více času, pokračujte v jeho objevování. Začít můžete třeba historickými stavbami. Je to Kavárna Pošta, Josefínino údolí, unikátní budova krematoria, Liberecká výšina, Liebiegovo městečko a stylový Hotel Praha. V případě moderní architektury to bude Depozitář Oblastí galerie Liberec, botanická zahrada, Rektorát a informační centrum Technické univerzity Liberec a Palác Nisa. Ani o technické památky zde není nouze, což dokazuje kabinová lanová dráha, orloj v Kryštofově údolí, přehradní nádrž Harcov, viadukty u obce Novina a zauhlovací a vodárenská věž.
Liberec a jeho okolí jsou doslova posety unikátními cíli, což dokazují i místní církevní stavby – kostel Božího Srdce Páně, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel Panny Marie U Obrázku, kostel sv. Antonína a kostel Jana Křtitele. V Liberci je mimochodem i přemíra filmařských míst, kde vznikaly slavné snímky.
Vzhledem k tomu, že Liberec je obehnán spoustou kopců a hor, nachází se v okolí přemíra hradů a zámků. I k nim si můžete udělat výlet. Je to například skalní hrad a poustevna Sloup, hrad a zámek Frýdlant, hrad Bezděz, vodní hrad Lipý, státní zámek Sychrov a státní zámek Hrubý Rohozec. Jestliže chcete vidět do širé dálky, pak se vaším cílem stanou rozhledny a vyhlídky. A ty najdete i jinde než pouze při výstupu na Ještěd. Známá je třeba rozhledna Císařský kámen, rozhledna Bramberk, frýdlantská rozhledna na Resselově vrchu, rozhledna Heřmanice, rozhledna Lidové sady a rozhledna Nisanka. K Liberci pochopitelně neodmyslitelně patří spousta přírodních ploch a krásných cílů. Jsou to Bílé kameny, vodní nádrž Mšeno, Bedřichov, Fojtka a přírodní rezervace Lukášov nebo Panský lom. Pokud hledáte oblast pro pěší turistiku, zavítejte k prameni Ploučnice.
S Libercem, a hlavně s okolními horskými oblastmi se pojí spousta tradic. Dokazují to například dřevěné unikáty v podobě dřevěných domků a podještědský folklór. Tkalcovská tradice se úzce prolíná s písněmi a tancem. Široko daleko se udržují také gastronomické tradice a receptury. V tomto směru lze zmínit bramborový Třesenec, což jsou nastrouhané brambory s masem a petrželkou. Oblíbené jsou nejrůznější ovocné polévky, včetně Cácorky. To je polévka z kysaného zelí. Naprostou klasikou je Kuba s houbami, tedy zapečené houby s cibulkou a kroupami.
V Libereckém kraji, potažmo v samotném městě můžete narazit na podještědské nářečí. Jsou to například slova a spojení jako praudy, kocmoch, štýbl, vamplik, pudeme ke Slukom, růžej, co sem tě řek, cejtik, vybutí a zaječí jetel.
Liberec je velkým a vyhledávaným městem severních Čech. Přesto je spojen s přijatelnými cenovými náklady. Služby, restaurace a ubytování lze označit na průměr České republiky. Abyste si udělali lepší představu o cenách, přinášíme vám několik příkladů.
Hlavní silniční dopravu na Liberecku tvoří silnice I/35 napojující se na dálnici D10, po které můžete pohodlně a rychle přijet od Prahy. Dobré silnice jsou také od Jablonce nad Nisou, Žitavy, Nového Boru, Frýdlantu a Ústí nad Labem. V Liberci se nachází i železnice, která je napojena například na trasu do Pardubic. Kromě nádraží má Liberec i jedenáct menších železničních stanic a zastávek. Po městě se lze přepravovat za pomoci městské hromadné dopravy. Tu tvoří třicet devět denních autobusových linek, včetně šesti nočních. Dále jsou to čtyři tramvajové linky.