Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Turnov: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Turnov

Rychlé informace
Rozloha 22,73 km²
Počet obyvatel 14 420
Hustota zalidnění 634 obyv./km²
Nadmořská výška 260 m. n. m.
Stáří města 13. století

Město Turnov se nachází u úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu, v Jičínské pahorkatině. Turnovem protéká řeka Jizera, do níž ústí Vazovecký potok. Město je v podstatě na rozhraní dvou celků Českého masivu a leží na okraji Českého ráje. V okolí je ještě Ralská pahorkatina, Mnichovohradišťská kotlina, ale také údolí Libuňky, kde je tzv. Libuňská brána poblíž České křídlové tabule. 

Se vznikem města je úzce spjat rod Markvarticů, konkrétně jména Jaroslav a Havel. První zmínka o Turnovsku pochází z roku 1238. Mezi další majitele města patřili Vartemberkové, Valdštejnové, Desfoursové a Aehrenthalové. V 16. století se zde začalo rozvíjet broušení drahých kamenů a výroba šperků, která je s Turnovem, díky nedalekým nalezištím drahokamů, spjata dodnes. Od 18. století zde má své zastoupení také sklenářství. Na počátku 60. let 19. století město zaznamenalo rozvoj místního kulturního života a zároveň vzrostl zájem o turistiku. S Turnovem se pojí průmyslová tradice sahající do 19. století.

Co lze v Turnově dělat?

Turnov je severočeským městem, které na rozdíl od těch okolních nabízí vedle spousty památek také příjemný klid. To vše v kombinaci s malebným okolím. A na jaká místa v Turnově byste se měli určitě podívat?

Začít můžete třeba u původně gotické radnice města, jež pocházela z roku 1526 a poslední přestavba proběhla v roce 1894. Krásný je novogotický kostel Narození Panny Marie, jehož dominantou je trojlodní bazilika. K výstavbě došlo v letech 1825 až 1853 a ve své podstatě je jedním z prvních neogotických kostelů v Evropě. Původní provedení sahá do 14. století. Dále je to gotický kostel sv. Mikuláše a klášterní kostel sv. Františka z Assisi. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zamířit můžete k turnovské synagoze, která patří k jedné z nejzachovalejších na území České republiky. Pochází z roku 1719. Vynechat byste neměli vnitřní prostory Muzea Českého ráje, kde jsou bohaté sbírky a expozice drahých kamenů. Příjemný kulturní zážitek zprostředkuje i Městské divadlo. Zajímavou budovou je Městská knihovna Antonína Marka. Turnov má jako řada jiných měst svoji židovskou čtvrť, kterou tvoří primárně ulice Kajířova, Trávnice a Palackého.

Výše uvedeným výčtem zajímavostí Turnova a jeho blízkého okolí to rozhodně nekončí. Do svého itineráře můžete zahrnout i mnohé další cíle, mezi nimiž bude třeba Dlaskův statek v Dolánkách, kde se nachází expozice Muzea Českého ráje. Jde o typickou architekturu z roku 1716. Za zmínku stojí turnovská hvězdárna. Krásné stavby jsou k vidění i v širokém okolí. Z těch dominantnějších jsou to zámek Hrubý Rohozec, hrad Valdštejn, hrad Trosky, zámek Sychrov nebo zřícenina hradu Rotštejn. Ani na zřícenině hradu Frýdlant se jistě nebudete nudit. Daleké krásy vám nabídne rozhledna a skalní vyhlídka Hlavatice, rozhledna Dubecko, Kozákov a Kopanina.

Z přírodních krás je unikátní podívanou přírodní rezervace Na hranicích se svou rozlohou 3,8 hektarů rozléhající se nad řekou Jizerou. Dále jsou to Suché skály, jeskyně Postojna, skalní bludiště Chléviště, Ondříkovický pseudokrasový systém, spousta okolních skalních reliéfů a jezero Vidlák. Kolem Turnova je překrásných míst více než dost, o tom se můžete přesvědčit na vlastní kůži.

Místní zvyky a kultura

S Turnovem souvisí především tradice v podobě šperkařství. To bylo v Českém ráji hodně rozšířené. Ohnivá záře kamínků měla jasnou podobu, kterou byl červený granát. K okolí Turnova patří neodmyslitelně také roubené statky a jiné dřevěné stavby. Toto řemeslo je zpozorovatelné i v rámci různých jarmarků a pořádaných akcí. Písně, tance a zvyklosti tu zkrátka mají své pevné místo. Stejně, jako některé kulinářské speciality. V rámci Českého ráje jsou to například Frncochaté knedlíky s chundelkou a vysocké kysané zelí a bobky. I to můžete ochutnat v tradiční kuchyni až v Turnově.

Vzhledem k tomu, že Turnov leží na pomezí Českého ráje, je nepochybně ovlivněn nářečím tohoto prostředí. Během mluvy s místními obyvateli můžete zaslechnout slova jako kupujou, prauda, mužoj, zpívaj, koštěj a kupujou.

Ceny

Při návštěvě Turnova musíte počítat s tím, že se nacházíte v malebném kraji severních Čech v blízkosti Českého ráje. Takže některé služby mohou být trochu dražší, neměly by však překročit běžný průměr České republiky. Třeba za tříhvězdičkový hotel zaplatíte od 900 Kč za noc. Za ten čtyřhvězdičkový s dobrým situováním to může být více i dvojnásobek. Za vstup na veřejné koupaliště zaplatíte 120 Kč za dospělého, do muzea je to 70 Kč. Za jídlo v levnější restauraci dáte mezi 100 Kč až 150 Kč. Takže nic neobvyklého.

Doprava

Turnov v rámci severních Čech, potažmo Libereckého kraje představuje významný železniční uzel. Přes město vede trať Pardubice – Liberec. Zároveň zde končí další dvě významné tratě vedoucí z Hradce Králové a Vysočan. Kromě vlaku můžete do Turnova přicestovat po vlastí ose. Kříží se zde silnice vedoucí na Liberec s dálnicí D10 vedoucí do hlavní metropole Prahy. Využít můžete i dálnici D35 směřující na Hradec Králové. V okolí je dostatek kvalitních silnic druhé třídy. Do Turnova směřují také dálkové autobusy. Kromě autobusového nádraží lze využívat autobusový teminál u vlakového nádraží. V Turnově má provozovnu známý dopravce BusLine.

  • Za jízdenku v rámci městské hromadné dopravy zaplatíte od 12 Kč podle tarifního pásma a časové platnosti.
  • Jednodenní jízdenka stojí 120 Kč, týdenní jízdenka vychází na 480 Kč.
  • Výběr taxíků v Turnově je dostatečný. Průměrná cena za kilometr je 25 Kč až 30 Kč.
  • Centrum města si bez sebemenšího problému projdete pěšky.
  • V Turnově a kolem něho je možné využívat různé cyklostezky. Oblíbená je například ta podél řeky Jizery.