Rozloha | 214,23 km² |
Počet obyvatel | 287 968 |
Hustota zalidnění | 1 344 obyv./km² |
Nadmořská výška | 208 – 334 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Město Ostrava leží v severovýchodní části České republiky, konkrétně v Moravskoslezském kraji. Ostrava se nachází v tzv. Moravské bráně, čemuž odpovídá nadmořská výška kolem 200 metrů nad mořem a zároveň klimatické podmínky. Specifickým místem je Ostravská pánev. Toto statutární, krajské a studijní město leží na soutoku několika řek. Jsou jimi Lučina, Odra, Ostravice a Opava.
Počtem obyvatel i rozlohou je Ostrava třetí největší České město, druhé největší město na Moravě a největší ve Slezsku. Ostrava totiž leží na hranici těchto dvou historických zemí.
První zmínka o Ostravě jako o městě pochází z roku 1267. Město vzkvétalo především díky hornickému a hutnickému průmyslu a v minulosti se proslavilo jako "ocelové srdce republiky". Velkých změn se dočkalo až po revoluci v roce 1989. Důlní činnost byla utlumena a poslední uhlí se zde vytěžilo v roce 1994.
V posledních letech se město věnovalo sportovním aktivitám a v roce 2014 se stalo Evropským městem sportu.
Ostrava láká turisty především kvůli unikátním kulturním památkám, jimiž se může chlubit. Zároveň nabízí spoustu pohybových aktivit. I když si to vzhledem k vizitce hornického města moc lidí nemyslí, je to také rozrůstající se zeleň. Ostrava je o zábavě, jíž prezentuje například proslulá ulice Stodolní. Nechybí ani silný kulturní zážitek, třeba v podání známého festivalu Colours of Ostrava.
Město Ostrava je pro spoustu turistů velkým lákadlem díky hornické minulosti, jíž vám více přiblíží národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice. V tomto směru krásnou podívanou zprostředkuje Důl Michal, který už je nefunkční. Zavítat můžete také do hornického muzea Landek Park. To bylo otevřeno v roce 1993 a celý areál má velikost 10 hektarů. Vychutnat si samozřejmě lze i „běžné“ památky, jakými jsou například Slezskoostravský hrad. Zajímat by vás mohla i Nová radnice, která byla vybudována v letech 1925 až 1930. Z pohledu architektury jde o velice zajímavé stavební dílo.
Ostrava se doslova posetá řadou sakrálních památek. Je to kupříkladu evangelický Kristův kostel, kostel sv. Anny, kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Josefa, kostel Nanebevzetí Panny Marie v oblasti Ostrava – Michálkovice, kostel Panny Marie Královny, kostel sv. Václava, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Přívoze a kostel Božského Spasitele. Ostrava se pyšní řadou zajímavých turistických cílů různého charakteru. Vyrazit můžete do Světa miniatur, na Pohádkový orloj, na Masarykovo náměstí nebo do historické čtvrti zvané Poruba.
Při návštěvě Ostravy byste neměli vynechat ani místní zoologickou zahradu, Planetárium Ostrava a DinoPark Otrava, jenž přijde vhod asi těm nejmenším. Toto město je o objevování, nauce, vzdělávání a nových věcech, které vám přináší spousta muzeí a galerií. Mezi ty známější se řadí Ostravské muzeum, Dům umění, Velký svět techniky, Železniční muzeum, Malý svět techniky U6, Hasičské muzeum a také Geologický pavilon prof. Františka Pošepného.
Ostrava a její blízké okolí, to je i zmiňovaná zeleň, která je tu doslova na rozkvětu. Krásnou procházku lze absolvovat u řeky Ostravice nebo vystoupáte na místo zvané Halda Ema. Trochu dál můžete vyrazit do regionu Poodří, k Polanské nivě, přírodní rezervaci Rezavka a Turkov. Za čerstvým vzduchem směřujte do Bělského lesa a lesního parku Hýlov. Moc krásné jsou Kozmické ptačí louky, přírodní rezervace Štěpán, Kališovo jezero, Přemyšov a známá turistická atrakce Bezručova vyhlídka.
Vzhledem k tomu, že je Ostrava nedílnou součástí Moravskoslezského kraje, jsou především v okolních obcích dodržovány nejrůznější tradice, lidová hudba, festivaly a podobné události. Pokud jde o tradice typické pro samotnou Ostravu, je to fenomén ocelového města. Industriální metropole v kombinaci s hornickým řemeslem.
Pokud zavítáte do některé z typických ostravských hospůdek, můžete si pochutnat na tradičních pokrmech, jež jsou pro tuto oblast zcela vlastní. Je to například havířský řízek, což je chleba namazaný máslem, sýrovou pomazánkou nebo sádlem. Vynikající je havířský guláš. Pokud se řekne hornická svačinka, představte si chleba s paštikou, grilovanou klobásu, jelítko a tmavé pivo. Za ochutnání stojí i ostravská fazolačka na havířský způsob. Ve městě vám mimo jiné neunikne ani tamní nářečí. Jsou to slova jako cyp, parurazy, fikany, čepani, dřystat, chuj s tym nebo „čumiš jak ščur do ryny“.
Ostrava je městem, ve kterém si za některé věci trochu připlatíte. A to třeba za kulturu a zábavu, při túrách po barech ve Stodolní a jinde. Na druhou stranu obecně zapadá spíše do českého průměru a pravděpodobně vás v tomto směru nic nepřekvapí. Níže uvádíme několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.
Z pohledu dopravy je Ostrava ideálním městem k návštěvě. Po silnici sem dojedete díky dálnici D1, popřípadě využijete jiných rychlostních tahů. To samé platí také o železniční dopravě, včetně té dálkové. Z Ostravy jezdí vlaky třeba až na tamní Mezinárodní letiště Leoše Janáčka. Své zastoupení v okolí má i autobusová doprava.
Po městě se budete nejčastěji pohybovat za pomoci tramvají. V porovnání s ostatními městy České republiky má Ostrava nejmodernější tramvajovou dopravu vůbec. Provoz trolejbusů zde zažil velký útlum a nově otevřeny byly jen krátké tratě. V rámci městské hromadné dopravy jsou využívány elektronické jízdenky.
Cestování po Ostrově za pomoci místních taxi služeb patří k těm nákladnějším. Nástupní taxa činí 30 Kč až 50 Kč a průměrná cena za kilometr je 30 Kč. Alternativou se vám může stát služba Taxify. Město Ostrava je doslova protnuté řadou cyklostezek, takže to je další ze způsobů přepravy.