Rozloha | 82,65 km² |
Počet obyvatel | 91 727 |
Hustota zalidnění | 1 110 obyv./km² |
Nadmořská výška | 220 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Pardubice jsou univerzitním a statutárním městem východních Čech. Zároveň jsou součástí pardubicko-hradecké aglomerace. Sídlí zde například Univerzita Pardubice nebo okresní soud a pobočka krajského soudu. Historické centrum města bylo v roce 1964 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.
Město leží na soutoku řek Labe a Chrudimky, tedy ve východní oblasti Polabí. Polabská nížina se mimo jiné podepisuje také na nižší nadmořské výšce. Pardubicko je obklopeno řadou ploch s listnatými porosty. Od hlavní metropole Prahy jej dělí asi 98 kilometrů.
Se svými 92 tisíci obyvateli jsou desátým největším městem Česka a zároveň největším městem Pardubického kraje. První dochovaná zmínka o existenci Pardubic pochází z roku 1295. Od roku 1340 se o nich mluví už jako o městě. Velký rozvoj zaznamenaly v druhé polovině 19. století a po 2. sv. válce, kdy došlo k masivní výstavbě nových čtvrtí v okrajových částech. Ta zapříčinila rychlý nárůst obyvatel.
Pardubice, to je v první řadě hodně známý perník, který je s tímto městem neodmyslitelně spjat. Takže za pravým a lahodným pardubickým perníkem musíte rozhodně sem. K tomu si připočtěte několik národních kulturních památek a významných staveb.
Při návštěvě Pardubic navštivte Pardubický zámek, který se nese v renesančním stylu a pochází ze 13. století. Zámek leží v historickým centru města a původně fungoval jako vodní hrad. Na seznam dalších národních památek se řadí i zámeček jinak nazývaný Larischova vila z roku 1885. Ten se tyčí uprostřed borového lesa v krajové části Pardubic. Z architektonického hlediska nelze opomenout na Pardubické krematorium, jehož designovým strůjcem byl architekt Pavel Janák. Ohromující jsou Winternitzovy mlýny. Stavba byla započata v roce 1909.
V Pardubicích samozřejmě existuje řada dalších zajímavých cílů, jež byste rozhodně neměli minout. Zastavit se můžete u věže s hodinami, jejíž název je Zelená brána. Dále je to Východočeské muzeum v Pardubicích a kostel sv. Bartoloměje. K vidění je přemíra renesančních domů, mezi něž spadá Dům U Jonáše, Wenerův dům, ale také městský dům čp. 49. V rámci poznávání Pardubic okuste i Městské divadlo, Průmyslové muzeum a pohlédněte na skvostný vzhled železniční stanice Pardubice. Pokud jde o zábavu, nabízí se místní aquacentrum a dětské hřiště zvané Lumpárium. Patřičného klidu a odpočinku si dopřejete v Tyršových sadech. Když se v Pardubicích vydáte po vyhlášené stezce městem, kromě některých uvedených cílů neminete ani Pernštýnské náměstí, Přihrádek a Komenského náměstí.
Pro skutečně aktivní cestovatele, kteří poznají Pardubice křížem krážem máme i několik lákavých tipů v nejbližším okolí. Krásnou novogotickou architekturu vám zprostředkuje lovčí zámeček Perníková chaloupka. Vystoupat byste měli také na Kunětickou horu, kde se rozléhá hrad a obora s jeleny. Překrásný je zámek Choltice nebo rozhledna Barborka, kolem níž vede cyklotrasa č. 4128. Významným středověkým vodním dílem Pardubického kraje je Opatovický kanál. Naopak národní přírodní rezervací je Bohdanečský rybník. Za krásnou přírodou můžete cestovat i na místo zvané Přesypy u Rokytna. Jak už prozrazuje sám název, jde o nejzachovalejší lokalitu pískových přesypů v Polabí. A nakonec si můžete nechat ještě jeden kostel sv. Bartoloměje. Není to však ten v Pardubicích, nýbrž v obci Kočí, jehož součástí je úchvatná dřevěná zvonice a dřevěný most.
S Pardubicemi se pojí asi jedna z nejznámějších tradic. Je to sladké království perníku, jehož historie sahá do roku 1335. Cech perníkářů vznikl ve městě v 16. století. S městem se pojí i trochu novodobější zvyklost v podání Velké pardubické, což je závod koní. Jeho počátky vznikly v roce 1874. Tradice a řemeslo je tu pravidelně prezentováno formou nejrůznějších jarmarků a farmářských trhů. Oblíbenou akcí je Masopust a Slavnosti perníku. Ten můžete ochutnat na hodně způsobů. Nejlepší je ovšem jeho stará dobrá receptura.
Také Pardubice jsou městem, kde je možné postřehnout jistou zvukomalebnost a místní nářečí. Mezi nejznámější slovní originality patří výrazy jako kupujou, stavíme sněhuláci, prauda, zpívaj, kostěj, prosej, cejtit a seš.
Město Pardubice spadá svými cenami do českého průměru velkých města. Možná za některé restaurační a ubytovací služby si můžete trochu připlatit. Pro lepší představu vám uvedeme několik průměrných cen za vybraný sortiment.
Pardubice leží na rychlostí silnici I/37 z Chrudimi. Přijet můžete také po budoucí dálnici D35 napojující se na dálnici D11 z Prahy. I když je v okolí řada kvalitních silnic, je pravdou, že Pardubice občas bojují s vytížeností hlavních dopravních uzlů. Pro cestu do Pardubic můžete využít i železnici. Město je dominantním železničním uzlem východních Čech. Jezdí tudy mezinárodní vlakové spoje. Na území se nachází dvě železniční stanice – Pardubice hlavní nádraží a Pardubice – Rosice nad Labem. V jihovýchodní části Pardubic je mezinárodní letiště. Dalším způsobem přepravy jsou místní autobusové linky napojené také na systém městské hromadné dopravy. Ta je tvořena kromě autobusů i trolejbusy. Cestovat tak můžete do okolních míst, jakými jsou Lázně Bohdaneč, Dražkovice, Němčice, Spojila a jiná.
Náklady na taxi služby jsou v Pardubicích trochu vyšší. Nástupní taxi jsou od 30 Kč do 80 Kč. Cena za kilometr je kolem 30 Kč až 40 Kč. Za čekání zaplatíte mezi 7 Kč až 9 Kč za minutu.
Město si můžete projet také na kole. Využít lze řadu cyklostezek po zajímavostech města, které následně navazují na okolní cyklotrasy do přírody a k památkám. Milovníci vody mohou vsadit na výletní loď plující po Labi. Ta se jmenuje Arnošt a za lístek na palubu zaplatíte od 130 Kč do 200 Kč podle toho, kam se budete plavit.