Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Svitavy: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Svitavy

Rychlé informace
Rozloha: 31,33 km2
Počet obyvatel: 16 601
Hustota zalidnění: 75 obyv./km2 na Svitavsku
Nadmořská výška: 435 m. n. n.
Stáří města: 13. století

Svitavy jsou městem nacházejícím se v Pardubickém kraji, konkrétně ve stejnojmenném okrese. Většina území je nedílnou součástí severozápadní Moravy, jen hodně malá část je na území České republiky. Nejstarší zmínky o městě pochází z roku 1256. Svitavy, respektive tehdejší osada byla svého času založena premonstrátskými mnichy. Město je součástí výběžku České tabule a protéká jím řeka Svitava. Ta mimochodem pramení v nedalekých lesích. Město je zasazeno do Svitavské pahorkatiny a je nedílným elementem Mikroregionu Svitavsko.

Větší průmyslový rozmach přišel do města až v 19. století. A to po přivedení železnice, která podpořila jedno z důležitých průmyslových odvětví. Tím byl textilní průmysl historicky spjatý právě se Svitavy. V současnosti se město pyšní moderním způsobem života, k němuž přispěly nové inženýrské sítě, zelené plochy a budování obytných ploch.

Co navštívit ve Svitavách?

Svitavy lze obecně označit za učebnici architektury. Město se pyšní bohatou historií a tím pádem spoustou zajímavých staveb. I místní zrekonstruované náměstí sem každoročně láká hromadu turistů. Nudit se nebudete ani z pohledu kulturního života.

Právě ve Svitavách se nachází jedno z nejdelších podloubí v České republice. Kromě zrekonstruovaného náměstí se můžete zastavit u nejrůznějších objektů historického významu. Je to například Stará radnice, jejíž historie se vztahuje k roku 1538. V průběhu následujících let se radnici dostalo několika přestaveb. Radnice stojí na náměstí Míru hned vedle domu U Mouřenína. Jde o kulturní památku České republiky. Onen zmiňovaný dům je nejstarším měšťanským domem, kde se vařilo pivo. Obdivovat lze především historický vzhled nemovitosti.

Pokud jde o náboženské stavby, zastavit se můžete u kostela Navštívení Panny Marie. Dnešní podoba barokního kostela byla vybudována v roce 1781. Původní románský kostel vznikl už v roce 1250. K přestavbě došlo následkem mohutného požáru. Dále je to kostel sv. Josefa z roku 1894. U místního hřbitova se pak rozléhá kostel sv. Jiljí, k jehož založení došlo už roce 1170. Současná raně barokní přestavba pochází ze 17. století. I tento hřbitovní kostel je dlouhodobě označován za kulturní památku České republiky.

Při návštěvě Svitav si určitě nenechte ujít Langrovu vilu, která vznikla v letech 1890 až 1892. Navrhoval ji architekt Germano Wanderley a jedná se v podstatě o jednu z nejkrásnějších staveb ve městě. Součástí vily je ohromující přilehlý park. Ten je od roku 1993 označován jako Park Jana Palacha. Vašemu oku by neměl uniknout ani Mariánský sloup nebo památník Oskara Schindlera. Ten se nachází naproti domu tohoto obchodníka, který během druhé světové války zachránil před koncentračním táborem více, jak 1 200 Židů.

Ve Svitavách stojí také překrásný Ottendorferův dům. Architektonicky zajímavý skvost se z původní knihovny proměnil do funkčního sálu, kde každoročně probíhá řada zajímavých koncertů vážné hudby. Nepřehlédnutelnou součástí některých částí města je Městské opevnění, jehož původní budování započalo v roce 1389. V současné době se zachovala jenom malá část hradeb, jejichž nedílnou součástí je bašta.

Svitavy nabízí i bližší poznávání historie města a jeho okolí. K těmto účelům slouží Městské muzeum a galerie, kde se nachází stálé expozice jako Oskar Schindler, Labyrint svitavských příběhů, Svitavské víly a Historie prací techniky. Pravidelně jsou zde pořádány i krátkodobé výstavy. Přímo na náměstí Míru můžete zavítat do Muzea esperanta, které primárně cílí na vznik a historii esperantského hnutí, jazyk a podobně. Jednou z velice příjemných zajímavostí města a jeho okolí je naučná stezka s názvem Českomoravské pomezí. I prostřednictvím ní se dozvíte mnohé o historii Svitav a poznáte okolní zákoutí. Stezka má délku 12 kilometrů.

Zůstat pochopitelně nemusí jenom u poznávání města. Vydat se můžete také do blízkého okolí ukrývajícího řadu zajímavostí. Nedaleko se nachází rozhledna Járy Cimrmana a hrad Svojanov. Populární je rozhledna Strážný vrch se svým krásným výhledem po okolí. O něco dál na vás čeká zřícenina hradu Aueršperk, dřevěná kaple Panny Marie v Kozlově, přehrada Vír, Arboretum Borotín a zřícenina hradu Radkov. Svitavy leží asi 20 kilometrů od města Litomyšl, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Místní zvyky a tradice

S městem Svitavy se pojí řada místních tradic. Velká pozornost je věnována především velikonočním a vánočním svátkům s odkazem na tamní zvyklosti. Důkazem toho jsou originální jarmarky a trhy. Vzhledem k tomu, že se Svitavy nachází na Českomoravském pomezí, můžete mezi místními narazit také na specifickou mluvu a nářečí. Typickým příkladem jsou výrazy jako slepicu, skala, hrncu, dlóhé a s ňou.

Ceny

Návštěva Svitav se pro vás určitě nestane žádnou drahou záležitostí. Ceny jsou tu v porovnání s ostatními městy této velikosti průměrné. Například za vstup do Městského muzea a galerie zaplatíte 60 Kč, vstupné do Muzea esperanta stojí 10 Kč a pokud se budete chtít v létě schladit na městském koupališti, připravte si částku 60 Kč. Níže uvádíme ještě několik průměrných cen týkajících se ostatních služeb.

  • Hotel = Od 1 100 Kč za noc
  • Jídlo v levné restauraci = 110 Kč
  • Domácí pivo 0,5 l = 35 Kč
  • Coca-Cola 0,33 l = 25 Kč
  • Chleba = 35 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 10 Kč

Doprava

Dopravní dostupnost lze ve Svitavách hodnotit na výbornou. Město je významným silničním uzlem. V rámci dálkových silnic spojuje Vysočinu, východní Čechy, střední a jižní Moravu, včetně Kladska. Zmínka by měla padnout o evropské silnici E442, ale i E461 a I/35. Důležitou roli v silniční dopravě sehrávají také silnice I/14 a I/34.

  • Doprava je zajišťována prostřednictvím autobusových linek.
  • Využít můžete místních taxi služeb. Po Svitavách jezdí za jednotnou cenu kolem 100 Kč. Okolí je spjato s tarifikací 25 Kč až 35 Kč za kilometr.
  • Vlastní automobil můžete zaparkovat na náměstí Míru.
  • Cena se pohybuje od 10 Kč, za celodenní stání zaplatíte 200 Kč.

Svitavy se pyšní také železniční tratí ve směru Brno – Česká Třebová. Na hlavním nádraží zastavují dokonce rychlíky jezdící mezi Prahou a Brnem. Kromě jiného lze využít lokálních železničních spojů směrem Polička nebo Žďárce u Skutče. Spoustu památek si projdete pěšky. Na Svitavsku zároveň funguje řada oblíbených cyklostezek – Kolem Žabky, Svitavským údolím, Krajem biskupských rybníků, Kolem starých dolů a podobně. Délka těchto tematických tras je od 16 kilometrů a více.


Oblíbené hotely: Česko

  • Zámek UNESCO, procházka skalními útvary a české Versailles
    Česká republika - Pardubický kraj