Šesté největší město Pardubického kraje leží v okrese Ústí nad Orlicí. Město bylo založeno před první polovinou 13. století, kdy plnilo úlohu významné spojnice mezi Čechy a Moravou. Díky tomu patří k jednomu z nejstarších v této oblasti. Dnes představuje spíše spojnici mezi Libercem a Mohelnicí. Vysoké Mýto leží na řece Loučné ve Vysokomýtské kotlině. Poblíž se nachází přírodní památka U Vinic. Město je rozděleno na čtyři části, k nimž náleží dalších šest místních lokalit.
Průmysl se ve městě začal rozvíjet v 19. století. Tento rozvoj byl podpořen také dokončením železnice v roce 1882. Dlouhotrvající agrární charakter města byl tedy oživen dalším průmyslem. Asi tři kilometry od Vysokého Mýta se nachází neveřejné mezinárodní letiště. Město jako takové se pyšní bohatým kulturním a sportovním životem.
Vysoké Mýto je doslova protnuté zajímavými pamětihodnostmi. K vidění je spousta historických objektů, stylových domů a ostatních krás. Bohatý kulturní program je zárukou toho, že ve městě nebudete nudit.
Pomyslným odrazovým můstkem se stává čtvercové náměstí Přemysla Otakara II. Jde o jedno z největších náměstí v České republice, jehož obvod je lemován řadou historických domů. Právě zde budete obdivovat stylovou gotickou architekturu. Na náměstí se mimochodem nachází radnice z roku 1423 a Mariánský sloup. K jeho vybudování došlo v roce 1714. Některé domy na náměstí mají dokonce styl barokní a renesanční.
Vysoké Mýto, to jsou i zbytky opevnění pocházejícího z první poloviny 14. století. Součástí opevnění je řada zajímavých prvků. Jsou to například kamenné desky v Jungmanových sadech. Dále je to Klášterní bašta, která vznikla v téže době a v roce 1862 byla zrestaurována. Součástí bašty jsou například tři zachovalé střílny. Dále se přesuňte k Vodárenské baště. Její pojmenování je celkem zřejmé, protože od roku 1782 působila jako vodárna. Bašta se pyšní silným zdivem o tloušťce až 1,5 metrů.
Opevnění ve Vysokém Mýtě, to jsou také tři brány, jimiž můžete procházet. Nejznámější je bezpochyby Pražská brána, která se svého času jmenovala Vraclavská brána. Její součástí je ochoz s výhledem na město ve výšce až 48 metrů. Další je Litomyšlská brána. Ta byla po požárech a demolici obnovena na počátku 20. století. Třetím zmiňovaným prvkem je Choceňská věž. Pozorovat můžete její původní podobu ze 14. století, jež byla postupem času obohacena o několik prvků. Choceňská věž je často označována jako Karaska.
Ve městě můžete obdivovat i náboženské stavby, mezi které určitě patří kostel sv. Vavřince. K jeho původnímu založení došlo už v druhé polovině 13. století. Interiér kostela ukrývá řadu vzácností. Patří mezi ně hlavní oltář, fresky na zdech, ale i plastiky a dřevořezba. Při návštěvě kostela si povšimnete přilehlé zvonice pocházející z roku 1583. Druhým významným náboženským objektem je kostel Nejsvětější Trojice postavený v roce 1543. Vzhledem k tomu, že se kolem něj do 20. století nacházel hřbitov, byl označován jako Hřbitovní kostel. Dominantou kostela je barokní štít. Při procházkách ulicemi budete míjet sochu Přemysla Otakara II.
Zajímavých architektonických děl je ve Vysokém Mýtě více než dost. Typickým příkladem je Sokolovna postavená v roce 1900. Na tomto působišti původně stával klášter řádu minoritů. Originální je i Husův sbor z roku 1937, jehož dominantou je chrámová architektura. Stylová je i Tyršova plovárna pocházející z roku 1933. V současné době nabízí pestré vodní vyžití včetně ostatních přidružených aktivit. Poznávání Vysokého Mýta můžete realizovat v tamním regionálním muzeu. K vidění je hned několik expozic. Relativně nové je také Muzeum českého karosářství. Za dalším uměním lze vyrazit do Městské galerie.
Pokud toužíte po zeleni, vaše kroky budou směřovat do Botanické zahrady. Právě při jejím procházení budete moci pozorovat část hradebního opevnění. Krásné jsou i Jungmanovy sady. Jestliže chcete Vysoké Mýto poznat opravdu do detailu, nápomocny vám budou dvě naučné stezky označované písmeny A a B. Naučná stezka A je spíše městským okruhem, kdežto naučná stezka B je přírodním okruhem.
Návštěvu Vysokého Mýta lze spojit i s poznáváním okolí. Jenom pár kilometrů to budete mít k dřevěnému kostelu sv. Mikuláše ve Velinách, k hradům Rychmburk a Litice nebo ke zřícenině hradu Brandýs. Za zmínku stojí i Hamzův park a arboretum, zřícenina hradu Košumberk, rozhledna Jahůdka, zámek Doubleby nad Orlicí a zámek Litomyšl. Na okraji města je k dispozici autodrom s motokárovou dráhou, v okolí se nachází spousta turistických a cyklistických tras a za návštěvu stojí i potápěčské akvárium.
S Vysokým Mýtem se pojí dlouhodobá tradice karosářství. Právě tohle město bylo jedním z nejvýznamnějších center karosářství v Čechách. Na tento popud zde vzniklo zmiňované Muzeum karosářství. Ve městě jsou pravidelně pořádány nejrůznější jarmarky zaměřené na tradiční řemeslnou výrobu spojenou s touto oblastí. Jarmarky jsou realizovány v rámci jednotlivých festivalů. Na tradice a zvyklosti tohoto města a jeho okolí odkazuje ucelená kniha Vysoké Mýto – tradice a současnost. Bohatý kulturní program provází město v podstatně po celý rok.
Náklady na služby a produkty ve Vysokém Mýtě odpovídají běžnému standardu takto velkého města v České republice. Spousta historických míst je dostupných zdarma. Vstupné do vybraných objektů je spojeno s přijatelnými cenami. S několika příklady vás seznámíme v následujících řádcích.
Vysoké Mýto protíná hlavní silnice I/35 spojující Liberec s Mohelnicí. V okolí se nachází větší města, jakými jsou Pardubice a Hradec Králové. Významnou dopravní spojnicí je také železniční trať číslo 018 z Chocně do Litomyšle.
Po městě se samozřejmě lze pohybovat pěšky. Velké náměstí přejdete za dvě minuty a v řádu minut se dostanete i k okolním historickým objektům. Využít můžete půjčovnu kol nebo inline bruslí. Právě pro obě tyto aktivity bylo kolem Vysokého Mýta vybudováno více jak 45 kilometrů zpevněného povrchu a stezek. Pronájem kola stojí od 180 Kč na den. Populární je například Cyklostezka do Ústí nad Orlicí, Toulky nekonečným lesem, Vysoké Mýto – Nové Hrady a Kolem řeky Loučné.