Rozloha | 31,31 km² |
Počet obyvatel | 19 496 |
Hustota zalidnění | 623 obyv/km² |
Nadmořská výška | 235 m n. m. |
Stáří města | 13. století |
Beroun se řadí na seznam oblíbených měst Středočeského kraje. Hledat ho budete přibližně 30 kilometrů jihozápadně od centra Prahy, kde se rovněž nachází soutok řek Berounky a Litavky. Rozkládá se v kopcovité krajině na rozhraní chráněných krajinných oblastí Českého krasu a Křivoklátska.
Historie města sahá až do 11. století. Podle Ottova slovníku naučného zde mohla malá ves vzniknout již v roce 1088. Faktické záznamy o existenci vesnice se však dochovaly až z roku 1179. Už tehdy ale město fungovalo jako významná křižovatka a hlavní přívoz na cestě z Prahy do Plzně. I díky tomu šlo o město obchodu a výroby.
Po správní reformě v roce 1960 Beroun zůstal okresním městem, jedním z několika ve Středočeském kraji. K městu se postupně připojily některé okolní obce jako Karlův Dvůr v roce 1980. Dnes Berou láká nejen všechny nadšence do historických památek, ale milovníky turistiky nebo vodáky.
Historické jádro města bylo v roce 1992 vyhlášenou městskou památkovou zónou. Beroun ale nenabízí je historické pamětihodnosti. Díky hned dvěma chráněným krajinným oblastem, které jej obklopují, si zde na své přijdou i milovníci přírody a turistiky.
Ve městě vás zaujmou nově zrenovované památky. Mezi ty patří Berounská radnice, která je dominantou Husova náměstí. To je zároveň přirozeným centrem města. Jeho dalším poznávacím znamením jsou městské domy na jižní straně, mezi které patří nejstarší dům v Berouně zvaný Jenštejnský dům.
Dalším nej se pyšní městské opevnění, které je jedním z nejzachovalejších hradních systémů v České republice. Jeho součástí je Pražská brána a Plzeňská brána.
Z pamětihodností můžeme dále jmenovat Kostel sv. Jakuba, Morový sloup, Areál děkanství nebo Duslovu vilu.
Chráněné krajinné oblasti Český kras a Křivoklátsko nabízí širokou škálu možností, jak si užít pobyt v přírodě. Rozsáhlá síť turistických stezek vás dovede například k rozhledně Děd, k horolezeckému parku v lomu Alkazar, ke Stradonickému vodopádu nebo na vyhlídku Mramor. V blízkosti města se také nachází známý lom Velká Amerika nebo hrad Karlštejn.
Zkrátka je z čeho vybírat. Zklamaní nebudou ani malí návštěvníci. Mohla by je potěšit návštěva akvaparku nebo místního medvědária.
Beroun protíná dálnice D5, po které se sem snadno dostanete autem buď z Prahy nebo z Plzně. Většina berounských parkovišť je zpoplatněna ve všední dny a v sobotu dopoledne. Přímo v centru zaplatíte 50 Kč/hod. Nejlevnější stání pak najdete na parkovišti P+R u autobusového nádraží, kde vás celý den vyjde na 20 Kč.
Z Prahy je Beroun dostupný pomocí autobusové linky 380. Většina autobusů přijíždí na nové autobusové nádraží, které najdete hned vedle nádraží vlakového. Město je zároveň důležitým železničním uzlem Středočeského kraje. Prochází jím 3. železniční koridor, tedy trať Praha – Plzeň.
Pohyb ve městě je snadný. Malé centrum a téměř všechny jeho významné památky lze snadno projít pěšky. Alternativou může být městská hromadná doprava, která je zajištěna červenobílými autobusy společnosti ARRIVA, a. s. Jízdní řády snadno dohledáte na jejich webových stránkách www.arriva.cz. Po městě zároveň jezdí několik taxi služeb, u kterých se nejčastěji setkáte se sazbou 28 Kč/km.
Pokud jste pro ekologičtější způsob cestování, jistě vás potěší poměrně propracovaný systém cyklostezek v okolí města. Z hlavních tras můžeme jmenovat Beroun – Srbsko, Beroun – Karlův Dvůr, Beroun – Nižbor nebo Žebrán – Točník. Město navíc stále pracuje na rozšiřování cyklostezek a v budoucnu plánuje propojit všechny hrady a zámky na Berounsku.
Ceny v Berouně odpovídají standardům větších měst. Návštěva berounských atrakcí vás ale jistě nezruinuje. Většinu přírodních krás můžete přirozeně prozkoumat zdarma a výjimkou nejsou ani například okolní rozhledny nebo místní medvědárium. Stejně tomu bude, pokud budete obdivovat architekturu městských pamětihodností. Vstupné budete muset zaplatit při návštěvě například muzeí, i tak se ale bude držet v řádech desetikorun. Větším výdajem by se mohla stát návštěva nedalekého hradu Karlštejn.
Ceny v restauracích budou odpovídat průměru českých velkých měst. V okolí centra seženete hlavní jídla do 200 Kč. Jen několik kroků dál od centra si už budete moci pochutnávat na tradiční české klasice za stovku.
Ceny ubytování se drží jen lehce nad českým průměrem. Dvě osoby za tří hvězdičkový hotel či lepší penzion zaplatí v průměru kolem 1 500 Kč za noc.