Rozloha | 36,97 km² |
Počet obyvatel | 69 337 |
Hustota zalidnění | 1 875 obyv./km² |
Nadmořská výška | 381 m. n. m. |
Stáří města | 14. století |
Kladno je městem nacházejícím se jižně od Prahy, v oblasti, která je protnuta řadou chráněných území. Je to například Vinařická hora, Zálavy a Pašijová draha. Zmínka musí padnout také o Týneckém potoce, Vodním parku Čabárna a přírodním parku Džbán. Asi třetinu města zaujímají lesy, přičemž nejvyšší místo v podobě centra se nachází na Kožové hoře. Naopak ten nejnižší bod Kladna najdete u Dřetovického potoka.
Kladno je už od dávné historie považováno za průmyslové město. Dříve to byl především těžební a hutnický průmysl, jež se tak trochu podepsal na životním prostředí. Kromě hutnictví zde má zastoupení i výroba hraček společnosti Lego a výroba chirurgických nástrojů a implantátů. Zemědělská produkce je spíše okrajového rázu.
Kladno je do značné míry spojeno s hokejovou tradicí a se jménem Jaromíra Jágra, který se vrátil právě do hokejového týmu Rytíři Kladno. Kromě jiného je toto město spjaté také s architektonickými, kulturními a průmyslovými památkami stojícími za návštěvu.
Jednou z největších dominant Kladna je místní zámek pocházející z roku 1740. Jde o tříkřídlou budovy zhotovenou v barokním stylu, jejíž předchůdkyní byla obyčejná tvrz. V případě zámku rozhodně navštivte zámeckou kapli sv. Vavřince, Sládečkovo vlastivědné muzeum, Zámeckou galerii města nebo zámeckou zahradu. Další originální stavbou města je místní radnice, na níž se vyjímá socha rytíře Antonína Poppa. Pokud jde o náboženské objekty, jasným cílem se stane kaple sv. Floriána na stejnojmenném Floriánském náměstí. Osobitou stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1900, u něhož budete obdivovat novorománský styl. Krásné je děkanství z roku 1806 nebo bývalá synagoga z roku 1885. V jejích útrobách dnes sídlí Husův sbor církve československé husitské.
Do výčtu vámi navštívených památek ve městě by určitě mělo spadat Mariánské sousoší dosahující výšky asi deseti metrů. Pořádnou dávku historie vám nabídne budova bývalé lékárny z roku 1884 a zapomínat nesmíte ani na cennou památku Dům hostů. Tomu se jinak říká Poldihaus. Tato elegantní a účelná stavba byla vytvořena v roce 1903. Pomyslným symbolem města jsou Rozdělovské věžáky prezentující novější období. Architektonickým skvostem je vila Libochvíle nebo sousoší Hornictví s Váňovým kamenem.
Pokud toho při návštěvě Kladna nebudete mít stále dost, nabízí se třeba kostel sv. Václava, kostel sv. Mikuláše v oblasti Vrapice, kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého a bývalé hejtmanství. Tento soubor budov vznikl v letech 1893 až 1894. Kladno, to je také secesní Okresní dům, kde sídlí Středočeská vědecká knihovna, místní divadlo z roku 1911 a dům a tiskárna Jaroslava Šnajdra.
Zavítat pochopitelně můžete do okrajových částí a nejbližšího okolí Kladna. Hodně zajímavý je například Hornický skanzen dům Mayrau, Muzeum věžáků a vodní park Čabárna. Výlet si udělejte k františkánskému klášteru v Hájku, obdivujte architekturu vzdálenější rotundy sv. Petra a Pavla nebo směřujte k hradu v Červeném Újezdu. Z přírodních oblastí je to Pašijova dráha, Libušín, Kalspot a Vinařická hora. Za zvířátky se můžete vypravit do Zooparku Zájezd.
S oblastí Kladenska se pojí řada tradic a místních zvyků. Z pohledu řemesel je to těžba uhlí a vše s ní spojené. Pravidelně jsou pořádány řemeslné akce, Masopust, vánoční zvyklosti a mnohé další. V okolí je praktikován český tramping a z hlediska kladenských tradičních pokrmů si jistě také přijdete na své. Typické je hornické jídlo zvané Kladenská uhlířina. Pod tímto názvem si představte vařené maso, zelí, knedlíky a brambory. Pokud jde o místní nářečí, není příliš atypické, jak by si mohl, kdo myslet. Hodně často uslyšíte změny slov jako modlej, cejtit, plivaj, tříbrnej a seš.
Kladno je městem, které si vás získá nejenom svými památkami a zajímavými místy, ale také cenami. Ty totiž odpovídají českému průměru. V některých oblastech mohou být dokonce i nižší. Třeba takové ubytování v penzionu seženete už od 650 Kč za noc. Pokud dáte přednost komfortu, tříhvězdičkový hotel stojí od 1 100 Kč za noc. V levnějších restauracích se dobře najíte už od 120 Kč.
Když vyrazíte na kladenský zámek do místní galerie, počítejte se vstupným 50 Kč. Příjemné relaxace si užijete například v místním aquaparku, kde za plavecký bazén i se vstupem na atrakce zaplatíte 180 Kč za 90 minut. A kdybyste si chtěli užít hokejové utkání Rytířů Kladno, počítejte s cenou od 170 Kč za lístek.
Do Kladna se poměrně snadno a rychle dostanete díky blízkému napojení na dálnici D6 a dálnici D7. Vedou zde i další hlavní silniční tahy směrem na Prahu, Beroun, Kralupy nad Vltavou a Neratovice. Pokud nechcete cestovat po silnici svépomocí, zvolte dálkové autobusy, popřípadě využijte železničního spojení. Fungují tu tratě Praha – Rakovník a také vlakové spojení s Kralupy nad Vltavou. Městská hromadná doprava v Kladně je řešena prostřednictvím autobusů.
Místní taxi služby si účtují průměrnou cenu od 25 Kč za ujetý kilometr. Mezinárodní letiště Václava Havla v Praze je od Kladna vzdáleno jen 16 kilometrů.
Zámek a přilehlé mědvědárium se nachází jen 300 metrů od náměstí Starosty Pavla, kam dojdete během tří minut. Odsud lze vyrazit pěšky na náměstí Svobody, kam dorazíte asi za 15 minut. Využívat můžete také několika kladenských cyklostezek, ať už okolo Kladna nebo vedoucích do vzdálenějších míst.