Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Nymburk: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Nymburk

Rychlé informace
Rozloha 20,54 km²
Počet obyvatel 15 154
Hustota zalidnění 123 obyv./km²
Nadmořská výška 193 m. n. m.
Stáří města 1275

Město Nymburk je součástí České křídové tabule. Leží na rozhraní Sadské roviny a Milovické tabule. Okolí města je z větší míry tvořeno rovinatou krajinou. Nepřehlédnutelnou a významnou dominantou Nymburské kotliny je řeka Labe. Z pohledu situování Nymburka se velice často setkáte i s pojmem Středolabská tabule. Město se skládá ze dvou katastrálních území. Je to Nymburk a Drahelice.

Ve městě převažuje primárně průmysl strojírenský. Dále zde má své zastoupení automobilový průmysl, potravinářský průmysl, stavebnictví a elektrotechnika. Okolí města se pyšní úrodnou půdou, takže se tu daří i zemědělské výrobě. V tomto směru patří město na přední příčky v kraji. Kromě něho je tu rozšířené lesnictví.

Jaké nabízí Nymburk památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Město Nymburk vás k sobě přitáhne skrze své historické jádro a památkovou zónu, která byla vyhlášena v roce 1992. Obdivovat budete starou architekturu, ale také řadu industriálních a kulturních památek.

Výrazným symbolem města je opevnění, jehož součástí jsou hranolové bašty. Povětšinou jde o pásy zbytků hradeb. Za nejdelší je považován východní úsek. Na náměstí Přemyslovců se tyčí radnice v renesančním stylu a morový sloup. Opodál je vodárna z roku 1597 a Turecká věž. Z pohledu architektury vítězí Löwitova vila. Mezi další dominanty Nymburka lze zařadit kostel sv. Jiljí. Ten leží naopak na Kostelním náměstí. V případě náboženských staveb je nepřehlédnutelná kaple sv. Jana Nepomuckého nebo renesanční kostel sv. Jiří. Jeden evangelický kostel najdete i v parku dr. Antonína Brzoráda.

Nymburk vyniká svými technickými a industriálními památkami. Známý je Nymburský pivovar vybudovaný v letech 1895 až 1898. Unikátní jsou železniční dílny Severozápadní dráhy a továrna na výrobu likérů Ludvik Wantoch. Tento objekt vznikl kolem roku 1910. Svou osobitou architekturou vás zaujme obilné skladiště a mlýn Hospodářského družstva nebo Zemědělská družstevní mlékárna. V severní části Nymburka je to parní vodárna, která byla vybudována už v roce 1872. Na seznam technických památek patří městská vodárenská věž z roku 1903, zdymadlo a plavební komora postavená v letech 1914 až 1922 a železniční most přes řeku Labe. Ten pochází z roku 1882.

Ve městě se nachází železničářská kolonie označovaná jako Zahradní město. I toto harmonické prostředí je nedílnou součástí Nymburka, jíž se vyplatí zhlédnout. Mezi kulturní památky spadá také silniční most skládající se ze tří železobetonových oblouků.

Pokud chcete zábavu, vyrazte třeba do tamní zoologické zahrady. Objevovat lze i spoustu přírodních krás, které jsou všude kolem. Turistickým lákadlem je Písečný přesyp u Píst. Dále je to vrchol České vysočiny, jezero Sadská, specifické muzeum Krásná Pepina, řeka Mrlina a přírodní rezervace Mydlovarský luh. Jestliže chcete mít nad celým územím patřičný rozhled, směřujte k rozhledně Romanka.

Místní zvyky a kultura

S Nymburkem a blízkým okolím se pojí řada nejrůznějších tradic. Jednou z těch známějších je pivovarnictví. V tomto směru je třeba zmínit nezaměnitelné spojení Bohumila Hrabala a Postřižin, jehož výsledkem je Postrižinské pivo. Tradice pivovarnictví na Nymbursku sahá až do 14. století. Pravidelně se zde konají akce spojené se zpěvem, jídlem, ale také starými řemesly. Kromě zmiňovaného piva si můžete pochutnat na některých specialitách, jakými jsou třeba Řepánky. Jde o nakynuté těsto plněné cukrovou řepou.

Ceny

Pokud se rozhodnete navštívit město Nymburk, setkáte se s běžnými cenami za služby a sortiment. Někdy dokonce s nižšími, než je průměr v ČR. Levné ubytování v penzionu nebo domácím apartmánu vyjde od 500 Kč za noc. Za lepší hotel zaplatíte zhruba trojnásobnou částku. Restaurační ceny jsou v normě. Tříchodové menu pro dvě osoby stojí mezi 500 Kč až 700 Kč. Směrem k centru si pochopitelně připlatíte.

Když se rozhodnete navštívit místní vlastivědné muzeum, zaplatíte 30 Kč. Pokud vyrazíte 12 kilometrů za Nymburk na zámek Loučeň, zaplatíte 220 Kč. Cena zahrnuje i vstup do zahrad. Návštěva solných jeskyní stojí 130 Kč a když se budete chtít projet na koních, zaplatíte 250 Kč za hodinu.

Doprava

Nymburku nelze z pohledu dopravní dostupnosti cokoliv vytknout. Když sem vyrazíte vlastním vozem, můžete využít silnici první třídy z Kolína na Mladou Boleslav. Také od Poděbrad či Lysé nad Labem je příjemná cesta. Autobusová doprava sem jezdí ze vzdálenějších měst, jakými jsou Liberec, Praha, Žilina, Poprad i Prešov. Město je zároveň součástí poměrně bohaté křižovatky železničních tratí. Pohodlnou dopravu můžete řešit v rámci měst jako jsou Jičín, Praha, Poděbrady nebo dokonce s přestupem na Znojmo a Vídeň. Městskou hromadnou dopravu v Nymburku zajišťují autobusové linky. Cena za jízdenku se pohybuje od 10 Kč.

Hlavní centrum města je bez problému pochozí pěšky. Mezi jednotlivými cíli jsou relativně krátké vzdálenosti. Třeba z Kostelního náměstí na náměstí Přemyslovců dorazíte asi za 5 minut. Pokud si chcete ušetřit síly, můžete vsadit na místní taxi služby. Nástupní taxa může být od 35 Kč a cena za ujetý kilometr od 17 Kč. Stejně jako v jiných podobných městech, i z Nymburka vede spousta zajímavých cyklostezek.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 649 Kč
    Advent na Karlštejně
    Česká republika - Středočeský kraj
  • od 749 Kč
    Karlštejn, Koněpruské jeskyně a Velká Amerika
    Česká republika - Středočeský kraj