Rozloha | 33,41 km² |
Počet obyvatel | 32 503 |
Hustota zalidnění | 973 obyv./km² |
Nadmořská výška | 502 m n. m. |
Stáří města | 13. století |
Příbram je středočeské město rozkládající se pod vrchovinou Brdy, 54 kilometrů jihozápadně od Prahy. Městem protéká řeka Litavka a Příbramský potok, na kterém je v centru hned několik rybníků.
Ač existuje několik staročeských poznámek o Příbrami, první skutečná zmínka pochází z roku 1216. Tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství. Koncem 13. století se zde začalo těžit stříbro a Příbram proslula jako hornické město, což připomíná největší Hornické muzeum v Čechách. Kromě stříbra se zde těžila železná a uranová ruda. Tato důlní činnost ale neblaze ovlivnila podobu okolní krajiny a haldy s vytěženou zeminou se daří kultivovat jen velmi pomalu.
Poté, co těžba ustala, stalo se město známým díky Svaté Hoře, která představuje oblíbené poutní místo. Proslulá je místní soška Panny Marie Svatohorské, kterou údajně vyřezal arcibiskup Arnošt z Pardubic. Dalším nositelem významného jména je Bohuslav Balbín, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka.
Příbram vychází vstříc všem druhům turistů. Kromě tradičních pamětihodností nabízí její okolí řadu zajímavých přírodních úkazů a nechybí ani muzea, která ukojí zvědavost všech zvídavých duší.
Největší atrakcí v bývalém hornickém městě je přirozeně Hornické muzeum Příbram, které patří mezi největší hornická muzea v České republice. Nepřehlédnutý je také barokní poutní areál Svatá Hora pocházející ze 17. století.
Zajímavou podívanou najdete na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka, kde stojí kostel sv. Jakuba, budova bývalého soudu nebo budova knihovny Jana Drdy. Mezi architektonicky zajímavé památky dál patří neorenesanční budova městského úřadu nebo zámek Ernestinum.
Jak už bylo řečeno, Příbram není jen o architektuře a o pamětihodnostech. V jejím okolí si budete moci užívat i přírody na plné doušky. Oblíbený je Vysokopecký rybník, vrch v Brdech zvaný Třemošná, Rusalčino jezírko nebo vyhlídková věž dolu Řimbaba. Milovníky turistiky bude jistě zajímat tzv. Brdský okruh.
Pokud si budete chtít odpočinout a zabavit své malé ratolesti, navštivte areál Dětské vodní hřiště Příbram, zábavní centrum Adventure Golf Milín nebo Pohádkovou zemi v Pičíně.
Jestli se rozhodnete do Příbrami zamířit autem, můžete využít dálnici D4 vedoucí z Prahy. Ve městě najdete několik volných parkovišť, kde můžete zaparkovat zdarma. Jde o parkoviště na autobusovém nádraží, nové parkoviště P+R, parkoviště na Flusárně nebo v oblasti sídliště, Drkolnova a Křižáku. Zbytek města je rozdělen do čtyř parkovacích zón, přičemž každá je zpoplatněna jinak – červená (25 Kč/hod.), modrá (15 Kč/hod.), zelená (15 Kč/hod) a oranžová (20 Kč/hod.). Kromě auta lze využít i autobusovou nebo železniční dopravu.
Pro cestování po samotné Příbrami využijte systém městské hromadné dopravy, který je zajišťován autobusy. Jízdenky pro jednotlivé jízdy lze koupit přímo v autobuse. Další variantu představují taxi služby, které vás svezou v průměru za 23 Kč/km.
Mezi ekologičtější způsoby dopravy patří jízda na kole. Bohužel město zatím není k cyklistům tak přívětivé jako jeho okolí. Zato Brdy nabízí hned několik upravených cyklostezek, po kterých se dostanete k místním rybníkům nebo se projedete po hřebeni Brd. V roce 2018 byla rovněž otevřena nová trasa spojující příbramské městské části Drkolnov s obcí Bohutín.
Příbram se v porovnání s většími českými městy řadí k těm levnějším. Mezi nejdražší atrakce patří prohlídky Svaté Hory, za kterou zaplatíte 120 Kč. Muzeum a další pamětihodnosti jsou zpoplatněny symbolickou částkou v řádu desetikorun, nebo jsou přístupné zcela zdarma.
Obědy a občerstvení obecně vaši peněženku také nerozpláčou. V restauracích i poblíž centra si lze pochutnat na českých specialitách za 150 Kč a náročnější menu seženete od 350 Kč. V okrajových částech přirozeně najdete ceny ještě nižší.
Průměrné ceny můžete očekávat i při shánění ubytování. Noc pro dvě osoby ve tříhvězdičkovém hotelu vás nevyjdou na víc než 1 300 Kč.