Rozloha | 39,48 km² |
Počet obyvatel | 16 398 |
Hustota zalidnění | 415 obyv./km² |
Nadmořská výška | 378 m. n. m. |
Stáří města | 13. století |
Rožnov pod Radhoštěm je vzdálený asi 17 kilometrů od Vsetína. Rozkládá se primárně v oblasti zvané Rožnovská brázda a je součástí Západních Beskyd. Jeho nejvyšším bodem je vrchol zvaný Velká Polana s výškou 981 metrů nad mořem. Ten nejnižší je pak u řeky Rožnovská Bečva.
Rožnov pod Radhoštěm je obklopen kopcovitým terénem a vrcholky hor. Dokazuje to i fakt, že město spadá do celku Moravskoslezských Beskyd. Část katastrálního území Rožnova se nachází mezi Černou horou a Kamenárkou.
Rožnov byl poprvé zmíněn v listině svého zakladatele v roce 1267. Přívlastek pod Radhoštěm získal až v roce 1913. Místní hrad sloužil už od roku 1913 především k obraně Moravy před uherskými nájezdníky. Od 16. do 19. století bylo město vlastněno rodem Žerotínů, jejichž vládu připomíná černý lev v městské znaku. Tehdy byl s městem úzce spojen vývoj sklenářství a tkalcovství. Od 19. století byl Rožnov ovlivněn baťovským průmyslem.
Rožnov pod Radhoštěm je pomyslným srdcem Valašska. Spoustu českých a zahraničních turistů láká především na svoji malebnost a úzké spojení s tradicemi a folklorem. Mezi jeho největší unikátnosti patří Valašské muzeum uprostřed přírody, vyhlášený areál Pustevny a v neposlední řada známé pivní lázně.
Město Rožnov pod Radhoštěm je plné kulturních památek, jež by se měly stát cílem jakéhokoliv cestovatele. Krásný je například evangelický kostel Českobratrský. Kulturní památkou České republiky je od roku 1994 a jeho návrh má na svědomí architekt Bohumil Bareš. Dále je to kostel Všech svatých. Ten postupně nahradil původní dřevěný kostel ze 16. století. Jde o jednolodní barokní stavbu. Nezaměnitelné je již zmíněné Valašské muzeum v přírodě, kde se budete moci plně zaměřit na lidovou kulturu Rožnova pod Radhoštěm, potažmo Valašska.
Přímo na náměstí se zastavte u pomníku Tomáše Garrigue Masaryka. Po obnově v roce 2010 stojí za podívanou i Rožnovský pivovar. V rámci skanzenu je překrásné dřevěné městečko, Valašská dědina i Mlýnská dolina. Dokonalou stavbou je například kostel sv. Anny z Větřkovic. Opomíjet byste neměli ani na Jurkovičovu rozhlednu nacházející se v okrajové části Rožnova pod Radhoštěm, konkrétně na Karlově kopci. Rozhledna je ve výšce 480 metrů nad mořem. Její prvotní návrhy pochází z roku 1896, ke stavbě však došlo v roce 2011. Zapomínat rozhodně nesmíte na zříceninu hradu Rožnov pod Radhoštěm stojící na kopci Hradisko ve výšce 522 metrů nad mořem. Přímo ve městě na vás čekají ještě sochy Jana Nepomuckého a sv. Floriána, včetně pomníku Františka Palackého.
Rožnov pod Radhoštěm, to je pochopitelně i rozmanitá příroda a ostatní zajímavosti v okolí, k nimž si můžete udělat příjemný výlet. Určitě směřujte k hoře Velký Javorník, na vrchol Červený kámen, k historické památce Díly a ke známé turistické atrakci Travertinová kaskáda. Nezaměnitelné výhledy vám zprostředkuje také Přírodní park Podbeskydí.
Právě rožnovský skanzen je místem, kde můžete poznávat spoustu starých tradic a zvyklostí. I jinde ve městě jsou pravidelně pořádány akce zaměřené na řemesla, staré kulinářské triky a jiné zvyky. Nechybí například masopust, zvyky Vánoc a velikonoční jarmark. Nahlédnout můžete na práci tehdejších pradlen nebo tvorby ozdob, jež k tomuto místu patří stejně, jako práce kováře. Vedle tanců, krojů a cimbálové muziky souvisí s Rožnovem pod Radhoštěm i vynikající tradiční kuchyně. Spousta jídel zhotovených z valašských surovin. Jsou to například zemáky, jehněcí maso s bylinkami, velikonoční perníčky, frgály a mazance.
V Rožnově a jeho blízkém okolí můžete postřehnout také místní pravověrné valašské nářečí. Třeba borůvkám se říká „hafery“, prostěradlu „lajntuch“, když si chcete něco prohlédnout řeknete „obadať“ a slovo neustále je „furt“. Je však pravdou, že především staré pojmy tohoto nářečí se v dnešní době pomalu vytrácí.
Rožnov pod Radhoštěm svými cenami odpovídá turisticky vyhledávaným městům. Pokud jde o ceny za ubytování, budou nižší v penzionech nežli v klasických hotelích. Levnější nocleh se pohybuje od 500 Kč za noc. Podobně je to také s ostatními náklady na vybraný sortiment a služby. Třeba jídlo v levnější restauraci seženete už od 120 Kč. Tříchodové menu pak od 575 Kč.
Pokud se rozhodnete strávit čas v Rožnově pod Radhoštěm, můžete do toho města vyrazit po silnici. Při cestě z Prahy je možné využít dálnici D1 a odbočit na Slavkov. Pokud pojedete od Slovenska či z Vídně, přijde vám vhod dálnice D2. Hodí se ale i další rychlostí silnice z ostatních směrů, jakými jsou například E442 a E462. Do města jezdí spousta dálkových autobusů. Kolem Rožnova pod Radhoštěm funguje v dostatečné míře také místní autobusová doprava. K dispozici je železniční trať Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. Využít lze spěšný vlak Rožnov pod Radhoštěm – Kojetín a zpět.
Ve městě se nachází řada neplacených parkovišť, kde můžete nechat své vozidlo. Mimo to jsou tu i placená parkoviště blíže k centru a k turistickým atrakcím. Ceny jsou přijatelné, kolem 10 Kč až 30 Kč za hodinu.
Dalším způsobem přepravy je několik místních taxi služeb s cenou od 20 Kč za kilometr a výše. V Rožnově pod Radhoštěm fungují také půjčovny kol a koloběžek, takže okolí lze poznávat i na některé ze zajímavých cyklostezek.