Na Dánském pobřeží najdete klidné přímořské město Århus, kde si můžete užívat poklidných procházek, moderního umění nebo přírody. Århus je sídlem druhé největší dánské univerzity a také významným přístavem. Můžete se tu procházet po pobřeží nebo kličkovat starým městem. Stejně jako ostatní dánská města vám nabídne mnoho zákoutí, kde můžete jen tak rozjímat nebo uspořádat piknik s přáteli. Sídlí zde také velké muzeum současného umění, které skrývá nevídané expozice. Jako třešnička na dortu je jeho neobvyklá střecha, prosklená kruhová chodba, ze které se vám dostane doslova duhový výhled na celé město.
Århus je druhé největší město Dánska. Leží 180 km od Kodaně v oblasti zvané Jutsko, jelikož se součástí Jutského poloostrova. Žije tu necelých 300 tisíc obyvatel. Bude se zamlouvat cestovatelům, kteří hledají klidnější město než Kodaň, nebo méně turisticky navštěvované destinace. V jeho ulicích nebo na okraji jeho kanálu můžete nadávat dánskou pohodu, nechat si svištět vítr ve vlasech při jízdě na kole nebo objevovat úplně nové formy umění.
Mezi místa, kde najdete v Århusu pobavení a inspiraci patří muzeum ARoS. Je to budova, kterou z dálky nepřehlédnete. Na její střeše je duhový kruh. Uvnitř jsou expozice současného umění v různých podobách od soch po interaktivní promítání. Na střeše je již zmíněná duha. Je to kruhová chodba se skleněnými stěnami. Její zdi jsou ve všech barvách duhy. Pokud jste tedy uvnitř, máte nejen barevný výhled na město, ale zároveň si připadáte jako uprostřed opravdové duhy. Barevná skla zbarvují celou chodbu. Na dalším zajímavém místě v Århusu můžete najít trochu odpočinku a zábavy. Je to přírodní park s názvem Marselisborg Dyrehave. Tam vám procházku zpříjemní také množství srnek, které se nechají s radostí nakrmit. Klid vám nabízí také místní botanická zahrada.
Když budete chtít v Århusu projít historické památky, zabrouzdejte do starého města. Stojí tu hrázděné domy a lemují vodní kanál. Najdete tu i starý klasický větrný mlýn. Další místo, kde na vás dýchne staré Dánsko je ulička Møllestien. Najdete tu drobné domečky. Trochu se podobá Zlaté uličce v Praze. Všechny domky tu navíc září barvami.
Moře v Århusu je bohužel na koupání příliš studené, ale i tak je procházka po pobřeží zajímavým zážitkem. Můžete se brouzdat přístavem, jen tak posedět na pláží, nebo navštívit most nekonečna. Je to molo na kraji moře, které se postavené do kruhu. Můžete tak vyjít do prostoru otevřené vody a zase se vrátit nad souš a takto pořád dokola. Jde o velmi oblíbené místo pro fotografie, speciálně z dronu.
Kuchyně se v Århusu příliš neliší od zbytku země. Ale pokud toužíte po vyšší gastronomii, v Århusu nebudete mít problém ji najít. Můžete navštívit některou z michellinských restaurací. Tradiční dánská kuchyně se skládá nejvíce z obilovin, mléčných výrobků, masa a brambor. Velmi oblíbené jsou tu také ryby nebo plody moře. Nejčastěji dostanete lososa, slanečka nebo tresku. Klasickým pečivem Dánů je žitný chléb. Ten je také součástí tradičního pokrmu Smørrebrød, což je sendvič z žitného chleba doplněný plátkem masa nebo ryby a zeleninou případně další oblohou jako jsou například vajíčka, nebo kroužky cibule. Těchto Smørrebrødů tu najdete nespočet druhů. Další typické jídlo je Frikadeller. Jsou to karbanátky z mletého masa. Zajímavou potravinou, kterou mají rádi nejen Dánové, ale všechny severské národy, je lékořice. V každém obchodě tu najdete lékořicové pendreky nebo bonbony, a i na několik způsobů. Co se jídla týče, tak v Dánsku mají velmi rádi tzv. švédské stoly, kdy si můžete na svůj talíř vybrat z otevřené nabídky, co hrdlo ráčí. Některé restaurace takto servírují oběd.
Århus není nejteplejší město v Evropě. Počítejte spíše s chladnějšími teplotami a ani déšť tu není výjimkou. Letní teploty se drží průměrně mezi 15–17 °C. Na jaře a na podzim teploty klesnou k 10 °C a v zimě je průměrná teplota 2 °C. Deštivý je tu celý rok. Nejméně prší na jaře. Nejvytrvalejší deště jsou tu v lednu, to průměrně prší až 25 dní v měsíci. Na jaře a na podzim neprší tak často, zato jsou deště vydatnější. Před cestou do Århusu se tedy rozhodně vybavte deštníkem nebo pláštěnkou.
Úroveň kriminality v je v Århusu velmi nízká. Nemusíte se zde většinou bát jít sami přes den ani v noci. Buďte pouze běžně obezřetní jako při každém cestování. Nenechávejte své cennosti v autě, vyhýbejte se opuštěným ulicím po nocích a pokud byste se dostali do většího davu, dávejte pozor na své osobní věci. Obecně ale platí, že by vám tu nemělo hrozit žádné významnější nebezpečí. Jako bonus si tu užijete velmi čisté ulice a jen zřídkakdy tu potkáte bezdomovce nebo žebráky.
Když pojedete na sever, vždy se připravte na to, že ceny jsou tu vyšší. Århus je asi o 73 % dražší město než Praha. Je tu o něco levněji než v Kodani, ale není to výrazný rozdíl. Před cestou do Århusu si vyměňte naši měnu na dánské koruny. Kurz se pohybuje kolem poměru, kdy 3,4 Kč je 1 dánská koruna. Když půjdete do restaurace, za jídlo zaplatíte asi 340 Kč. Za kávu dáte asi 120 Kč a za vodu do 0,3 l 60 Kč. Cena piva v restauraci by vás mohla překvapit. Stojí průměrně 150 Kč. V obchodě zaplatíte za chléb průměrně 55 Kč, za 1 kg kuřecího masa. Když si budete chtít koupit láhev vína, připravte si 180 Kč. Za balíček cigaret zaplatíte 154 Kč. Když tu budete mít vlastní auto, benzín není o tolik dražší. Za litr dáte asi 35 Kč. Ubytování v Århusu seženete už od 1500 Kč za pokoj pro dva na jednu noc.
Århus je od Prahy asi 10 hodin cesty. Pokud byste tedy chtěli jet autem, počítejte s tím, že je to alespoň přes noc. Je možné se tam vydat i autobusem, ale cesta trvá od 15 do 20 hodin. Jednosměrná jízdenka vás vyjde asi na 1000 Kč. V Århusu je také mezinárodní letiště. Lety sem ale nejsou přímé, a i vzhledem k cenám se vám možná vyplatí letět spíše do Kodaně a poté se dopravit autobusem. Zpáteční letenka do Århusu z Prahy začíná na 5 000 Kč. Cesta pak i s přestupem trvá většinou kolem 4 hodin. Z Prahy do Kodaně se můžete dostat už od 1500 Kč a let trvá pouze něco přes jednu hodinu.