Faerské ostrovy jsou tvořeny celkem osmnácti většími ostrovy, jedenácti menšími ostrůvky a stovkami těch miniaturních pokrytých především skalisky. Toto populární souostroví je autonomní součástí Dánska a jeho celková rozloha je 1395,74 kilometrů čtverečních.
Prvotní osídlování ostrovů začalo někdy kolem roku 3 330 před naším letopočtem. Teprve až v roce 700 našeho letopočtu se zde objevili irští mniši, které o několik století později vystřídali Vikingové. Faerské ostrovy nějaký čas patřili Velké Británii, po okupaci roku 1945 opět připadly Dánsku. Dnes se pyšní svou vlastní vlajkou, zákonodárným sborem a podobnými prvky autonomie.
Z pohledu celkové velikosti je Faerské souostroví dlouhé 113 kilometrů a široké 75 kilometrů. Celková délka pobřeží je asi 1 117 kilometrů. Nejvyšším bodem je hora Slættaratindur, která dosahuje výšky 800 metrů nad mořem. Faerské ostrovy jsou situovány v Atlantském oceánu mezi Norskem a Islandem.
Faerské ostrovy jsou takovým zapomenutým světem zasazeným v Atlantiku. Země nedotčená přehnaným turistickým ruchem pro vás může být výzvou. Každý z ostrovů skrývá určitá tajemství a zajímavosti. Vedle toho se lze věnovat nejrůznějším aktivitám.
Vaším odrazovým můstkem se stane ostrov Streymoy. Právě na něm se totiž nachází hlavní město Tórshavn, kde je třeba sídlo vlády. Město samo o sobě je poutavé tradiční architekturou místních objektů, které vás doslova vtáhnout do tamní atmosféry. Na tomto ostrově stojí za návštěvu ještě vesnice Kirkjubøur, kde se nachází nejenom muzeum ale i náboženské objekty, jakými jsou kostel Ólavskirkja a katedrála Magnus.
Za Streymoyem se z pohledu velikosti nachází ostrov Eysturoy. Na něm se tyčí nejenom největší hora ostrova Slættaratindur, ale i ostatní přírodní skvosty, jakými jsou třeba průsmyk Eidhisskardh. Vedle dokonalého výhledu z hory si udělejte čas na návštěvu vesnice Gjógv.
Další výlet by mohl směřovat na ostrov Vágar. Zde je unikátem svého druhu třeba vesnice Gásadulur, odkud ještě do nedávna nevedly žádné cesty a před 16 lety zde žilo patnáct obyvatel. Na ostrově se nachází vodní unikáty. Jedním z nich je třeba populární jezero Sørvágsvatn, které má celkovou plochu asi 3,5 kilometru čtverečních. Procházku si udělejte i k druhé chloubě na ostrově, jíž je vodopád Mulafossur.
Mezi ostatní krásné ostrovy patří rozhodně Kalsoy. Tradiční objekty se starým kostelem můžete spatřit třeba ve vesnici Mikladalur. Kochat se lze velkými útesy a zelenými plochami. Tou největší dominantou je místní maják Kallur. Spoustu fauny objevíte zase na ostrově Mykines, a to konkrétně na výběžku Lambi.
Pozorování místního ptactva pochopitelně není jedinou lákavou činností na Faerských ostrovech. Vyhledávány jsou adrenalinové sporty v podobě kajakingu, cyklistické výlety, jízda na koních, rybaření a neposlední řadě plánování túr do překrásné přírody. Na své si mimochodem přijdou i vyznavači podmořského světa.
S Faerskými ostrovy je spojována rozmanitá gastronomie, která se vzhledem k situování ostrovů týká hlavně ryb. A to nejrůznějších druhů. Z masa vede asi jehněčí. Nejtypičtější přílohou jsou brambory. Z těchto ingrediencí vznikají jídla libovolných chutí, protože jsou připravována na odlišné způsoby a doplňována o patřičná koření. Své kouzlo zde má také vegetariánská kuchyně. Je ale pravdou, že i na tak odlehlém místě, jakým jsou Faerské ostrovy můžete narazit na ryze evropské jídlo v podobě pizzy. Místní si zde dokonce vyrábějí vlastní pivo.
Mezi prověřené restaurace patří třeba Áarstova, Koks Restaurant, Katrina Christiansen, Gjaargardur Guesthouse Gjogv, Frumbiti Restaurant a Barbara Fish House.
Na Faerské ostrovy se můžete vydat dvojím způsobem. Náročnější je pochopitelně automobilová přeprava. Pokud se rozhodnete vyjet na Faerské ostrovy autem, vaším cílem se stane dánský přístav Hirtshals vzdálený asi 1 200 kilometrů od České republiky. Takovou trasu ujedete asi za 10 hodin. Další hodiny vás budou čekat v trajektu na souostroví.
Daleko pohodlnější a rychlejší možností cestování na Faerské ostrovy je letecká doprava. Vaším cílem se stane letiště Vagar nacházející se asi 11 kilometrů od hlavního města Tórshawn. Připravit se musíte na to, že přímé lety z Prahy neexistují, takže jedině s přestupem přes Kodaň. Využívat lze služeb dvou leteckých společností. Je to Scandinavian Airways a Atlantic Airway. Délku cesty minimalizujete na pár hodin a cenové náklady budou od 5 000 Kč za letenku. Z letiště do hlavního města Faerských ostrovů využijte autobusovou linku č. 300. Náklady na cestu jsou asi 95 DKK.