Abú Simbel je vyhledávanou egyptskou lokalitou. Jde o významnou archeologickou oblast, která je situována v jižní části Egypta. Konkrétně v historické Núbii na břehu Násirova jezera. Jde o jedno nejnavštěvovanějších chrámových míst v zemi. Právě zde se nachází dva starověké egyptské chrámy z doby 13. století před naším letopočtem. Na současné místo byly přeneseny kvůli Velké asuánské přehradě. K vybudování chrámů došlo během vládnutí Ramesse II., panovníka 19. dynastie.
V rámci unikátnosti a historické hodnoty Abú Simbel bylo jenom otázkou času, kdy se toto místo objeví na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K tomu došlo v roce 1979 jako součást Núbijských monumentů mezi Abú Simbel a Philae. Objevení chrámů proběhlo v roce 1813. Nález má na svědomí švýcarský učenec Johan Ludwig Burckhardt. Tato archeologická lokalita leží přibližně 40 km od hranic se Súdánem a cca 290 km od Asuánu.
Oblast Abú Simbel není typickým egyptským letoviskem. Jde o opuštěnou a poměrně vzdálenou archeologickou lokalitu odtrženou od civilizace. Pokud se tedy chystáte na její návštěvu, nařiďte si hodně brzký budíček. Čeká vás celodenní poznávání nezapomenutelných historických krás.
Základem tohoto místa jsou dva chrámy, jeden spojený s Ramessem II., druhý zase s jeho manželkou královnou Nefertari. Nežli se zaměříme to, co můžete v Abú Simbel vidět, je třeba zmínit důležitou věc. A to je pár slov týkajících se přesunu těchto chrámů kvůli nové přehradě na jiné místo vyvýšené o 65 metrů. K tomuto počinu došlo v letech 1963 až 1968. Za vším stál Egypt a UNESCO. Chrámy byly rozřezány na mnoho dílů, které v průměru vážili kolem dvaceti tun. Následně byly převezeny a opět složeny. Náklady na tuto unikátní akci se svého času vyšplhaly na 42 milionů amerických dolarů.
U vstupu do chrámu jsou zobrazena božstva, včetně Ramesse II. Ten za jistého boha také prohlásil. Jde o chrámy vytesané do skály. Kaple uvnitř je situována až 65 metrů hluboko ve skalním masivu. Zajímavé je to, že při jarní a podzimní rovnodennosti jsou sluncem ozařovány pouze tři sochy, nikoliv ta čtvrtá, kterou představuje Phat. Ten byl bohem podsvětí.
Mezi velkými sochami se nachází i menší sochy ostatních členů rodiny a spousta paviánů. Tento tvor byl ve své době uctívaným zvířetem. Není to ale pouze hlavní kaple se sochami bohů, jíž můžete vidět. Kolem se nachází i několik vedlejších skalních prostor. Když byly chrámy nalezeny, koukaly z navátého písku pouze špičky hlav velkých soch. Ukryty byly tedy dlouhou dobu. Reliéfní výzdoba uvnitř zahrnuje primárně náboženská témata. Nechybí ovšem nápisy prezentující válečná vítězství Ramesse II. Fascinující je i samotné provedení chrámů. Ty jsou vymyšleny tak, že sluneční paprsky dosahovaly až do zadních prostor.
Abú Simbel, to je místo, odkud si odvezete přemíru nevšedních zážitků a načerpáte ryzí starověkou atmosféru.
Přímo v Abú Simbel nehledejte žádné větší občerstvení. Jde skutečně jen o archeologickou oblast. Je ale třeba říci, že s největší pravděpodobností přicestujete z Asuánu. Právě tam se vám dostane patřičného egyptského pohoštění. Před cestou do Abú Simbel se důkladně posilněte a navoďte si pravou egyptskou atmosféru prostřednictvím tradičních pokrmů. Začněte třeba špenátovou polévkou molokhia, okuste vegetariánský pokrm kushari a pokročte k naprosté klasice, kterou představuje kofta a kebab. Za zmínku jistě stojí i jídlo tameya, ful mudamas a hamam mashi.
Jestliže budete chtít pojíst v oblasti Abú Simble, nabízí se podnik Eskaleh Eco Lodge. Dejte však přednost prověřeným restauracím v Asuánu, mezi něž patří Mezze Restaurant, The Terrace, 1902 Restaurant a El Masry.
V Abú Simbel si užijete určitě hřejivého klimatu, o tom nemějte žádných pochyb. Oblast na jihu Egypta je spojena s vysokými letními teplotami a suchem. V létě zde ručička teploměru stoupá nad 60 °C. Pro Evropa je možná zajímavější vyrazit do této lokality v zimě, která je z našeho pohledu velice hřejivá. Teploty kolem 18 °C až 20 °C jsou příjemné. Na druhou stranu, noční teploty mohou být o polovinu nižší a s tím je třeba počítat.
Abú Simbel by mělo být bezpečné místo, možná i proto, že se tu na bezpečnost jednoduše dbá. Pokud sem pojedete z Asuánu, obvykle vás bude doprovázet i policejní doprovod. Cítit se budete rozhodně bezpečně. Na druhou stranu nevyhledávejte odlehlá místa a necestujte v noci. Nikdy nevíte, co vás může v Egyptě potkat. Ženy by si měly dát pozor na to, aby byly dostatečně zahalené, přece jenom jde o náboženské objekty.
I když se v Egyptě platí egyptskou librou, můžete se i na tomto místě spolehnout na americké dolary. S platebními kartami mezi vykopávkami moc nepočítejte. Lepší je mít u sebe dostatečnou hotovost, kterou si na druhou stranu musíte dobře střežit. Nenechte se zaskočit požadavkem na bakšiš, a to za jakoukoliv službu. Lepší je si na to zvyknout, protože bakšiš k Egyptu jednoduše patří. Vzhledem k tomu, že si toho v Abú Simbel moc nekoupíte, budou vás zajímat spíše náklady v okolí, třeba v nedalekém Asuánu. Ty jsou v porovnání s Českou republikou nízké.
Cesta do Abú Simbel započne tím, že si zakoupíte letenku do Egypta. Blízké letiště se nachází ve 290 kilometrů vzdáleném Asuánu. Za letenku s přestupy můžete zaplatit kolem 15 000 Kč. Odsud se pak nabízí několik způsobů dopravy do Abú Simbel.