Alexandrie je významným egyptským městem. Z pohledu velikosti je druhou největší metropolí v zemi. Leží na úzkém poloostrově u ramene řeky Nil. Břehy jsou omílány Středozemním mořem. Ve městě žije více jak pět milionů lidí. Velký rozmach Alexandrie přišel hlavně v 19. století a dnes patří k vyhledávaným turistickým letoviskům. Zároveň se jedná o druhý největší ostrov v Egyptě.
Název města vychází z jeho zakladatele. Tím byl před více jak dvěma tisíci lety Alexandr Veliký, jinak zvaný Makedonský. Ve své době se jednalo o největší město helénské civilizace. V minulosti bylo město několikrát poškozeno zemětřesením a spousta památek skončila v moři. Alexandrie je vzdálená asi 225 km od Káhiry. V její blízkosti se nachází ostrov Pharos a jezero Mareotis. Dnes je populárním letoviskem nejenom zahraniční, ale primárně egyptské klientely.
Historické objekty a přímořské promenády. To je spojení starobylých památek s moderním světem. Takhle nějak lze ve zkratce charakterizovat současnou Alexandrii, z níž vám prostřednictvím níže uvedených řádků přinášíme jen to nejlepší.
Začít můžete třeba poznáváním alexandrijských paláců. Těch ve městě stojí hned několik. Jedním z nich je bývalý palác královské rodiny dnes sloužící jako hotel. Montaza Palace vyniká nejenom svojí architekturou, ale i přilehlými zahradami. Další je Ras el-Tin Palace, který svého času také okupovala královská rodina. Nepřehlédnutelnou dominantou města je pak Prezidentský palác v Maamoura.
Od paláců můžete přejít k pevnostem. Citadel Of Qaitbay si vaši pozornost rozhodně zaslouží. Na jejím místě stával kdysi dávno maják. Vybudována byla v roce 1480 a ve své době plnila především roli obranného bodu. Obklopena je totiž mořem. Obdivovat můžete nejenom její propracovanou architekturu, ale také vnitřní prostory, kde se nachází námořní muzeum. Podobných vzdělávacích objektů je v Alexandrii více než dost. Až čtyřicet tisíc exponátů ukrývá Řecko-římské muzeum Graeco-Roman Museum. Zaměřit se můžete na zkoumání mumií, soch, papyrusů a dalších historických předmětů. Určitou alternativou tohoto muzea je Royal Jewelery Museum neboli Muzeum královských klenotů. Zapomínat byste neměli ani na Alexandrijské národní muzeum. Vzdělávací charakter mají i Alexandrijské knihovny.
Z pohledu náboženských objektů jednoznačně vede mešita Abú El-Abbáse Mursího. Jde o relativně mladou budovu postavenou v letech 1929 až 1945. Odkazuje na El-Mursího Abú Abbáse, který je uvnitř pohřben. Mešita se nachází poblíž citadely Qaitbay ve čtvrti s názvem Anfuši. Vaše kroky mohou směřovat také k římskému amfiteátru Roman Amphitheatre. Zachována je poměrně velká část, kde nechybí ani místa vyhrazená pro diváky. Při prohlídce města nezapomeňte nakouknout i pod zem. Konkrétně do katakomb El Shoukkafa. Ty byly vybudovány v 2. století a díky nim se můžete octnout pod zemí v hloubce až 35 metrů. Antické hromadné pohřebiště je zdobeno nejrůznějšími prvky.
Alexandrie, to je také Pompejův sloup tyčící se do výšky 25 metrů na místě, kde kdysi stával chrám boha Serapise. Sloup je skutečně masivní a jeho průměr dosahuje devíti metrů. Když se budete pohybovat v přímořských oblastech, zavítejte na turisty oblíbený Stanley Bridge. Most, ze kterého si toto egyptské město zvěčníte na krásném snímku. U moře si navíc budete užívat jedinečných západů a východů slunce.
V Alexandrii si pochutnáte na tradiční egyptské kuchyni. Vzhledem k tomu, že jde o turisticky oblíbené letovisko, v některých hotelích samozřejmě ochutnáte i světovou kuchyni. Hodně oblíbené jsou zde polévky, včetně zeleninové molekija. Primárně si budete dopřávat kořeněné maso a ryby. Vepřové maso se vylučuje s náboženstvím Egypťanů. Z egyptských dobrot si můžete dát kofla, kebab, falafel nebo gyros. Tamní kuchyni ve velké míře doplňuje ovoce a něco dobrého na zub. Třeba taková baklava.
Alexandria je plná originálních restaurací s krásných výhledem na moře a dobrým jídlem. Jednou z oblíbených je například The Cigar Bar. Dále je to Sahar El-Laialy Lebanese Restaurant, Massala Zone Indian Restaurant, Delices a v neposlední řadě Balbaa Village.
Jestliže si chcete užít krásnou dovolenou u moře, vyrazte do Alexandrie v létě. Denní teploty se budou šplhat přes 30 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. V této době jsou srážky minimální. Nejdeštivější jsou zimy. Teploty se v lednu a únoru pohybují mezi 12 °C a 18°C. V zimě přichází také silný vítr, který se na jaře proměňuje na tzv. chamzin. Jde o suchý pouštní vítr přinášející se sebou i písek.
Při návštěvě Alexandrie byste měli dbát jistých bezpečnostních opatření. Pohybujte se spíše na frekventovanějších a turisty vyhledávaných místech. Ženy by bez doprovodu mužů večer neměly nikam chodit. Platí to obecně o všech předměstských částech Alexandrie. Ženy zároveň musí ctít určitý kodex oblékání s přihlédnutím k tamnímu náboženství. Podmínky jsou benevolentnější v hotelích a na hotelových plážích. Na přelidněných tržištích si dávejte větší pozor na své osobní věci a cennosti.
V Alexandrii se stejně, jako v celém Egyptě platí egyptskou librou. Na mnoha místech ovšem můžete použít americké dolary nebo zaplatit bezhotovostně kartou. V rámci placení si zvykněte i na určitý bakšiš spojený s jakýmikoliv službami. V této zemi je to jednoduše zvykem. Náklady na dovolenou v Alexandrii jsou oproti Evropským destinacím nízké. O tom se můžete přesvědčit z níže zvedených příkladů.
Do egyptské Alexandrie se nejrychleji dostanete prostřednictvím letecké dopravy. S přestupem zde můžete být už za 6,5 hodiny. Standardní cena letenky vychází na 10 tisíc korun. Přímo z letiště se do hotelu přesunete taxíkem, místní dopravou nebo předem sjednanou hotelovou dopravou. Obvykle ve formě minibusu. Alexandrie má poměrně rozvinutou dopravní síť a po městě nabízí hned několik možností přepravy.