Marsa Matrouh je egyptské město známé také pod názvem Marsa Matruh nebo Mersa Matrúh. Leží ve stejnojmenném guvernorátu Matrouh, kde představuje hlavní metropoli. Přímořské město se nachází z hlediska situování spíše směrem na západ. Například Alexandrie je vzdálena 240 kilometrů, město Sallum nějakých 222 kilometrů. K městu se lze dostat nejenom ze severu po moři, ale také z jihu přes Západní poušť. Ve městě žije přes 68 tisíc lidí, s přilehlými částmi je to přes 140 tisíc obyvatel.
Historie Marsa Matrouh sahá do egyptských časů a vlády Alexandra Velikého. Tehdy šlo o pouhou rybářskou vesničku, která se postupně začala přetvářet v město. Její původní název byl Amunia. V průběhu let získalo město i mnohá další pojmenování – Paraitónion, Paraetonium nebo Al-Baretum. Během druhé světové války padlo město na krátký čas do rukou Němců. Dnes představuje turisticky vyhledávané přímořské letovisko s přístavem.
Egyptské město Marsa Matrouh si vás podmaní svou architekturou, pamětihodnostmi, ale také tradiční atmosférou. Zároveň si budete užívat pobytů strávených na písečných plážích u moře. Zkrátka od každého něco.
Vaší pozornosti jistě neunikne zřícenina chrámu krále faraona Ramesse II., který vznikl někdy v roce 1200 před naším letopočtem. Milovníci staré architektury najdou zalíbení ve Velké mešitě. V rámci náboženských objektů lze zmínit také Koptskou kapli. Město Marsa Matrouh disponuje řadou míst s pohřbenými předky. Na vysokém kopci můžete navštívit věžovou pevnost, která se pyšní stěnami z mramoru. Dále je to památník podobný pevnosti nebo tisíce náhrobků vytesaných do skály.
Pokud patříte k milovníkům vojenské historie, zamiřte do Rommelova muzea. Jeskyně vytesaná ve skále byla přepracována na muzeum. Jde o místo, kde německý generál Rommel spřádal své vojenské plány. Jestliže dáváte přednost spíše odkazu na egyptskou historii, přijde vám vhod Městské muzeum.
S egyptským městem Marsa Matrouh souvisí také utopené město Caesar a utopený palác Kleopatry. Minout byste neměli ani historické kotviště zhotovené Ptolemaiovci, kde je k vidění ještě několik zachovalých námořních zařízení. Typickou atmosféru egyptské metropole lze čerpat na staré tržnici. Tam si užijete smlouvání s místními prodejci. Koncem srpna se v Marsa Matrouh koná Egyptský folkový festival, což je další z mnoha jedinečných zážitků. Za zmínku stojí ještě Air Force Chalets nebo Sidi El-Awwam Mosque.
Město Marsa Matrouh se zároveň může stát vaším výchozím bodem pro absolvování a plánování nejrůznějších výletů. Když už se budete nacházet v této egyptské metropoli, byl by hřích nenavštívit slavnou Alexandrii. Vydat se můžete také do města El Alamein. Velkou zajímavostí je Oáza Síwa. Spousta olivovníků, tři stovky vodních pramenů, ale i ruiny města Shali.
Při návštěvě Marsa Matrouh si užijete opravdové egyptské gastronomie. Hotelové resorty vám pochopitelně přinesou i zásobu evropského jídla, ale vyplatí se okusit místní speciality. A nemusíte kvůli nim pouze na místní tržnice. Nabídky tamních restaurací jsou hojné. Když se řekne Egypt, není to pouze Kofta a Kebab. Na přetřes přichází i jiné speciality. V jídelním lístku se zaměřte na Kushari, Hamam Mahshi, egyptskou verzi falafel zvanou Tameya a nepohrdněte ani jídlem faraonů označovaným jako Ful Mudamas. Pro doplnění uvedeme ještě jídlo zvané Hawawshi, Shawarma a chybět nesmí ani Fatta.
V případě nápojů počítejte s omezením těch alkoholicích, až na výjimky v hotelích. Tradičním nápojem je tu bezpochyby čaj nebo káva připravovaná na mnoho způsobů. Popřípadě dáte přednost vychlazené balené vodě.
V Marsa Matrouh si užijete horké pouštní klima, které je však doprovázeno větry ze Středozemního moře. Tato kombinace je tak mnohem snesitelnější. V létě se připravte na sucho a vysoké teploty. Ty s přehledem překračují 30 °C. Dešťové srážky jsou v podstatě nulové. S těmi se výjimečně setkáte v zimě, kdy může hrozit i nějaké to krupobití. Průměrné zimní teploty jsou kolem 18 °C přes den. V noci může být o deset stupňů méně. Zimy jsou tedy mírné a vlhčí. I na základě těchto informací lze plánovat dovolenou v Marsa Matrouh.
Když budete dodržovat základní pravidla, stane se zájezd do Marsa Matrouh nezapomenutelným. Přihlížejte k zákazu konzumace vepřového masa a pití alkoholu na veřejnosti. Ctěte tamní náboženství, což platí i pro ženy v rámci oblékání. Týká se to spíše posvátnějších míst. V noci se zdržujte na frekventovanějších místech. Pokud se budete oddávat oblíbenému potápění v této lokalitě, dbejte na bezpečnostní rady místních.
V Marsa Matrouh se platí egyptskou librou stejně, jako v ostatních částech Egypta. Využívat však můžete i dolarů, které jsou na mnoha místech přijímány. Hotelové resorty a obchody nabízí také možnost bezhotovostních plateb. Přesto je vhodné mít s sebou dostatečnou zásobu hotovosti. Pokud vás zajímá, jak je to s náklady v tomto přímořském letovisku, začtěte se do níže uvedených příkladů.
Do egyptského města Marsa Matrouh se nejrychleji dopravíte letadlem. Míří sem primárně charterové lety. Cesta z Prahy může trvat přibližně tři až čtyři hodiny. Pokud byste trávili dovolenou v Káhiře, do Marsa Matrouh vede železnice, takže i tímto způsobem lze přicestovat. Směřovali byste na nádraží Marsiun Matruh Railway Station. Do Marsa Matrouh míří i dálkové autobusy z jiných egyptských měst. Směrodatné je autobusové nádraží West Delta Bus Station.