Malé a nenápadné. Tak bychom mohli asi nejvěrněji charakterizovat egyptské přístavní městečko Safaga. Nachází se poblíž Makadi, od Hurghady je vzdálené cca 50 km. Ačkoli leží nedaleko proslavené turistické destinace, jakou Hurghada bezesporu je, zůstává tak trochu v jejím stínu. Ale to rozhodně není na škodu, protože máte k dispozici letovisko vyznačující se velice pohodovou a klidnou atmosférou.
Velkou výhodou je, že Safaga zůstává trochu stranou, nemíří sem davy turistů. Dovolená zde tudíž může být velice příjemná. Kombinace uvolněnosti, možnosti vychutnat si svůj dovolenkový pobyt v Egyptě bez toho, že by tu byla hlava na hlavě, nádherné potápění, koupání, lenošení na pláži, to dělá tuto destinaci neodolatelnou.
Proti jiným známějším letoviskům jde o mnohem klidnější lokalitu, proto se zdejší pobyt doporučuje například mladým párům, které si nerušeně chtějí užít svoji blízkost a novomanželům na líbánkách.
I když jde o malé a klidné letovisko, aktivit, kterým se tu můžete věnovat, je spousta. Užít si to zde mohou příznivci windsurfingu. Vítr je tu totiž klidný a stálý, takže podmínky pro tento oblíbený sport jsou zde mimořádně dobré. Jistě ale můžete vyzkoušet i pestrou škálu dalších vodních sportů, například kitesurfing.
Samostatnou kapitolou vodních aktivit je potápění, protože v blízkosti Safagy najdete hned několik velkých korálových ostrovů. Můžete šnorchlovat nebo se potápět, zázemí je tu jak pro zkušené potápěče, tak i pro začátečníky. Objevíte tu velký počet potápěčských škol. Korály se zde nacházejí jenom pár metrů od břehu.
Pláže tu jsou velmi dlouhé a široké, písečné s tmavým pískem. Co je obzvláště příjemné, díky tomu, že jde o dosud nepříliš známou lokalitu, tak nejsou přelidněné, a to ani v hlavní sezóně. Proto se lokalita ideálně hodí pro rodiny s dětmi, protože uhlídat děti na poloprázdné pláži je docela snadné.
Pobřeží je tu ovšem členité, proto řada hotelových rezortů buduje vstupní mola do vody, takže snadno sestoupíte do vody nebo z ní naopak vylezete pomocí schodů či žebříků. To není úplně ideální pro malé děti nebo seniory, pro které je důležitý pozvolný vstup do vody.
Koupání je tu obzvláště příjemné právě díky pohodové atmosféře, navíc zdejší voda je bohatá na minerály, takže obzvláště prospívá lidskému zdraví a především pleti. Vyskytují se zde také léčivé prameny, které si pochvalovala dokonce samotná egyptská královna Nefertiti. Proto se tu nachází i řada léčebných zařízení,
Toužíte-li ovšem po bujarém nočním životě, diskotékách a hudebních barech, které končí až nad ránem, tady se s tím příliš nepotkáte. Bývá tu většinou klid, takže jde o destinaci jako stvořenou právě pro lidi, kteří dávají přednost relaxaci před rušným životem.
Narazíte zde ale na krásnou promenádu, kolem které můžete navštívit spoustu rozmanitých obchůdků a malých restaurací se spoustou specialit. Promenáda je oblíbeným výletním cílem. Návštěva tradičních egyptských kavárniček rozhodně má svůj nezaměnitelný půvab a najdete jich tu spoustu.
Zároveň je Safaga velice důležitým výchozím bodem, ze kterého můžete vyrážet na nejrůznější výlety za památkami. Kam? Zajímavým tipem je například východní poušť, kam můžete zamířit za kláštery Antonína a Pavla. Hezký je také výlet mířící do starého lomu Mons Claudianus. S průvodcem se zase můžete vydat k ostrůvku Tobia.
Románská pevnost, která kdysi, za starých Římanů, sloužila coby vězení pro zajatce je dalším zajímavým cílem. Můžete obdivovat 2000 let starý chrám společně s noclehárnami, lázněmi nebo dílnami. V pevnosti se tyčí sloup vážící 200 tun zhotovený z bílé skvrnité žuly. Ta je tu ostatně k dispozici prakticky všude. Dokonce se ze Safagy kdysi dovážela do starého Říma, Neapole nebo jiných měst. Využívala se tam jako velmi hodnotný stavební materiál.
Ze Safagy ale můžete vyrazit i do nilského údolí, které je vzdálené asi 200 km. Můžete si za cíl zvolit památky v Luxoru a Karnaku nebo pohřebiště v Údolí králů a královen.
Lodí se můžete také vypravit do Jordánska nebo Saúdské Arábie. V Safaze nechybí obrovský přístav, z něhož den co den jezdí lodě do Saúdské Arábie a Jordánska. Už samotné pozorování ruchu v přístavu, nakládání a vykládání lodí, jejich připlouvání a odplouvání je zážitkem.
V případě, že toho o egyptské kuchyni moc nevíte, rozhodně si nenechte ujít příležitost ochutnat zdejší speciality. Právě velké množství malých restaurací na promenádě v Safaze vám nabídne zdejší tradiční jídla se správnou chutí. Co si z pestrých jídelních lístků vybrat?
Máte-li rádi maso, zkuste kabab či kofty. Pod kababem rozumíme kostky grilovaného telecího masa. Kofty znamenají sekané jehněčí opékané na špejli. Patříte-li mezi milovníky tureckého kebabu, tak můžete vyzkoušet i egyptskou variantu tohoto jídlo shawarmu. Jádrem je maso ochucené typickým kořením, které se napichuje na rožeň. Když se ořeže, balí se do pita chleba. Ochucuje se například humusem, česnekovým dipem nebo tahini.
Milovníci zeleniny si přijdou na své třeba v podobě zeleninové polévky zvané molochija. Základem jsou lístky jutovníku, masový vývar a chutné koření. Vegetariáni si mohou pochutnat na kushari. Jde o směs špaget, rýže a černé čočky. Pokrm je zalitý hustou rajčatovou omáčkou a sypaný osmahnutou cibulkou. Ačkoli se vám tato směs může zdát trochu divoká, ve skutečnosti je velice chutná.
Chuťovkou je tameya, která je egyptskou variací falafelu. Místo cizrny se ale používá bob obecný. Údajně už z dob faraonů pochází jídlo zvané ful mudamas. Jedná se kaši složenou z oleje, bobu, česneku a citronové šťávy. Jí se s bagetou nebo pita chlebem.
Skvělou pochoutkou jsou rovněž grilovaní holubi hamam mahsi. Obvykle se nadívají bulgurem čili drcenou pšenicí smíchanou s bylinkami.
Chcete zkusit něco do ruky? Potom je ideální hawawshi. Mleté jehněčí se smíchá s fazolemi, cibulkou, kořením a zapeče se v chlebu.
S významnými náboženskými a životními událostmi je spojováno jídlo zvané fatta. Jeho základem je rýže, dále opečený chléb a také hodně omáčky s ostrou a kyselou chutí. Obvykle se konzumuje se sázeným vejcem nebo hovězím masem.
A co sladká tečka? Tu v Egyptě obstará například ovoce, baklava nebo také konafa. Co si pod tímto názvem představit? Dezert s tenkých a zároveň křupavých nudlí, které se zalijí máslem a sirupem z cukru.
Pro Safagu je typické horké a suché klima, to jí propůjčuje nedaleká poušť. Léta jsou zde horká, zimy krátké a mírné. V prosinci, lednu a únoru se teploty pohybují v rozmezí 15–17 °C. V březnu pak stoupají k 19 °C, v dubnu je už téměř 23 °C. O měsíc později pak 26 °C. Ve vrcholící sezóně, tedy červnu, červenci a srpnu, překonávají třicítku. V září pak postupně klesají od cca 28 °C až po 21 °C v listopadu. Teplota moře je zde nejvyšší od července do září, kdy se pohybuje v rozmezí 27-28 °C. Ovšem zajímavá je teplota vody i dříve. Už v dubnu se pohybuje kolem 23 °C, v květnu o stupeň více a v červnu už 26 °C. Ještě v říjnu a listopadu pak teplota vody činí 25-26°C.
Pokud jde o bezpečnost, potom se v Safaze rozhodně bát nemusíte. Budete-li se zdržovat v hotelových rezortech, rozhodně Vám žádná rizika nehrozí. O poznání problematičtější to může být, pokud vyrazíte do vnitrozemí, a to především na vlastní pěst. Pojedete-li v rámci zájezdu, obavy nejsou na místě, protože cestovní kanceláře samozřejmě mají bezpečnostní situaci dobře prověřenou. Jestli chcete ale cestovat po vlastní ose, rozhodně je vhodným krokem zaregistrovat se v systému Drozd, což je dobrovolná registrace občanů, které může zabezpečit pomoc v nouzi.
Samozřejmě je důležité dát si pozor na kapesní zloděje, ale od nich by vám v Safaze rozhodně žádné výrazné riziko hrozit nemělo.
Samozřejmě se v Safaze, stejně jako jinde v Egyptě, platí egyptskou librou. Protože není snadné si u nás v Čechách vyměnit koruny za egyptské libry a v podstatě nemožné je vyměnit koruny za egyptské libry v Egyptě, nejlepší je, když si na cestu vyměníte buď americké dolary nebo eura.
Pokud jde o ceny, jsou zde o malinko nižší než třeba v Hurghadě, což je dáno právě tím, že Safaga není tak známým letoviskem. Za pokoj v tří nebo čtyřhvězdičkovém hotelu tu zaplatíte průměrně 800-900 Kč. V levné restauraci dáte za oběd asi 90 Kč, dvě osoby vyjde menu v restauraci střední kategorie na cca 330 Kč. Půllitr točeného piva pořídíte za cca 33 Kč. Láhev piva z dovozu naproti tomu vyjde na asi 47 Kč. Coca Cola nebo Pepsi Cola přijde v případě láhve o objemu 0,33 l na asi 12 Kč. Láhev vody 0,33 l vyjde na asi 6-7 Kč. Espresso pořídíte průměrně za cca 25 Kč, může vás ale vyjít i levněji na 17 Kč. Cappuccino je asi o 10 Kč dražší.
Běžné potraviny v supermarketu pořídíte za ceny, které v podstatě odpovídají těm českým. Litr mléka vás vyjde na 20 Kč, stejnou částku zaplatíte i za bochník čerstvého chleba. Dvanáct vajec vás vyjde na asi 26 Kč. Kilo místního sýra stojí přibližně 57 Kč. Láhev vody o objemu 1,5 l přijde na něco přes 5 Kč. V případě domácí piva zaplatíte za láhev 0,5 litru 27 Kč. Levná jsou třeba rajčata, kilogram jich pořídíte za v průměru 11 Kč, brambory, za které dáte zhruba 8 Kč. Také ovoce vyjde lacino, kilo pomerančů za 10 Kč., banány ve stejném množství za 13 Kč.
Samozřejmě nejsnazší doprava do Safagy je letecká. Let trvá z Čech cca 3 hodiny a 45 minut. Mezinárodní letiště v Hurghadě je vzdálené asi 10 km od Safagy. Transfer z letiště do hotelového rezortu potom trvá 20-30 minut. Také je možné se do Safagy dostat buď taxíkem nebo linkovým autobusem.