Hlavní město Finska a jeden z největších přístavů v zemi. Přesně tohle jsou Helsinky nacházející se na poloostrově zasazeném ve Finském zálivu. Součástí Helsinek je poměrně velké území na východě, takže dohromady zabírají plochu asi 715,55 kilometrů čtverečních. Žije zde přes 700 tisíc obyvatel.
Založení města proběhlo v roce 1550, ještě když bylo Finskou nedílnou součástí Švédského království. Nějaký čas bylo také pod ruskou nadvládou. V roce 1917 získalo Finsko samostatnost. Město jako takové zaznamenalo největší rozvoj právě po druhé světové válce.
Helsinky jsou spojovány s osmi dalšími městy a vytváří velký celek označovaný jako Velké Helsinky. V blízkém souměstí se třemi městy tvoří metropolitní oblast s více jak 1,3 miliony obyvatel. Jsou to města Espoo, Vantaa a Kauniainen.
Ne nadarmo se říká, že v Helsinkách to jednoduše žije. Těšit se proto můžete na nekonečnou zábavu, velkou vstřícnost tamního obyvatelstva, a to vše ve spojení s řadou historických památek a přemírou krásné zeleně.
Pokud budete chtít objevování tohoto města započít tou největší dominantou Helsinek, potom budete muset na chvíli opustit pevninu. Trajektem totiž přejedete k vojenské pevnosti Suomenlinna, kde se octnete za několik málo minut. Tato námořní pevnost byla roku 1991 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Další pomyslnou pýchou města je skanzen Seurasaaren Ulkomuseo na dalším z místních ostrůvků. Právě zde se nachází třeba Tempppeliaukio kostel pocházející z roku 1969. Jinak v těchto prostorách můžete vidět především historické dřevěné stavby související s minulostí města. V samotných Helsinkách na vás čeká přemíra nejrůznějších kostelů. Jedním z těch významnějších je například luteránská katedrála nacházející se na náměstí zvaném Senaatintori. Naopak na náměstí Kauppatori lze spatřit tradiční trhy a na Tržním náměstí je to socha Havis Amanda. Z historických staveb můžeme jmenovat také Helsinskou katedrálu a Uspenskou katedrálu.
Mezi skvosty Helsinek patří budova hlavního vlakového nádraží. Spoustu krás a poznatků z historie země se dozvíte ve Finském Národním muzeu a za kulturou naopak vyrazte do Národního divadla. Opakem těchto staveb bude Muzeum současného umění Kiasma. Město je protnuto čtvrtěmi s dokonalými architektonickými skvosty, jež se nachází třeba v Eira, Katajanokka a ve čtvrti Krunuhaka.
Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o přemíru zelených ploch. Důkazem je například Centrální park a mnohé v okolí, kam se lze dopravit autobusem. Jmenovat lze například Sipoonkorpi Nuuksio nebo dáte přednost zoologické zahradě na ostrově Korkeasaari. Za návštěvu stojí i park Kaivopuisto, kde je situována pláž Hietaniemi. V těchto přírodních parcích se lze vydávat na výlety kolem jezer, bažin, skal a lesů. Vedle poznávání historických staveb se zde nabízí přemíra pohybových aktivit. A to samé platí také pro kulturní a zábavní život, včetně toho nočního.
Dovolená v Helsinkách bude doprovázena poměrně pestrým jídelníčkem, jehož základem budou především ryby, mořské plody, ale také brambory. V mnoha restauracích si pochutnáte na vynikajícím lososu připravovaném na mnoho způsobů. K hlavním chodům je zde velice často podáván salát. Nejoblíbenějším masem je nejenom to vepřové, ale také sobí. Z polévek bude asi jednoznačně vítězit ta hrášková. A jako snídani alespoň jednou okuste lívance s jahodami. Také v tomto městě Finska jsou hodně populární sidery s jablečnou příchutí.
Ať už dáváte přednost jakémukoliv typu kuchyně, měli by se stát vaším cílem tato restaurační zařízení - Ravintola Aino, Finlandia Caviar, Ravintola Kuu, Spis, Vinkkeli, Nokka a Restaurant Kolmon3n.
Podnebí v Helsinkách je kontinentálního charakteru. V létě se můžete těšit na poměrně dlouhé dny a krátké noci. Průměrné teploty od června do srpna se pohybují mezi 20 °C až 23 °C. Ty noční pak klesají k 12 °C. Od července do prosince se mimo jiné připravte na intenzivnější dešťové přeháňky. Méně deštivým obdobím je jaro. Celkový roční úhrn srážek se pohybuje kolem 650 milimetrů a proprší asi tak třetina roku. Naopak zimy jsou v Helsinkách poměrně dlouhé, chladné a doprovázené sněhem. Průměrné teploty jsou pod bodem mrazu, mnohdy ale klesají ještě hlouběji. Každoročně zde napadne asi 75 milimetrů sněhu. Pokud vám nevadí trochu nižší teploty a chcete se vyhnout dešti, jarní podoba Helsinek může být tím pravým zrovna pro vás.
Helsinky jsou typickým evropským městem, kde vládne bezpečná atmosféra a kriminalita je zde na nízké úrovni. Tohle všechno je podněcováno lepší životní úrovní. I přesto byste si měli na frekventovanějších místech a mezi více turisty hlídat své osobní věci, protože drobné krádeže se odehrávají v podstatě kdekoliv na světě.
Lepší životní úroveň, vyšší bezpečnost a překrásné prostředí. To jsou věci jako stvořené pro rodinnou dovolenou, za kterou si ovšem v tomto městě trochu připlatíte. Finsko je obecně dražší destinací oproti České republice a v Helsinkách to platí dvojnásob. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Cesta z Prahy do Helsinek může nabývat nejrůznějších podob. Vydat se lze buď vlastním automobilem nebo dáte přednost autobusu. Trasy mohou vést z Prahy do Rigy, odkud to Tallinu a trajektem do Helsinek. Je ale pravdou, že na cestě budete více jak 30 hodin a náklady na cestovné mohou být kolem 4 500 Kč.
Alternativou se tedy stává letecká doprava, která vyjde na podobné peníze jen s tím rozdílem, že bude daleko komfortnější a rychlejší. Z Prahy do Helsinek doletíte asi za 2,5 hodiny. Vaším cílem se stane hlavní a větší letiště Helsinky Vantaa nacházející se asi 20 kilometrů severně od této finské metropole. Pro cestu do města můžete využít některého z níže uvedených spojení.
V Helsinkách si následně vyberete mezi několika způsoby dopravy.