Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Irsko

Donegal: průvodce

7°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Donegal

Donegal, bývalé sídlo irských králů, je přístavním městem na severu této země. Přestože zde již irští panovníci nesídlí, toto město dalo jméno alespoň hrabství, ve kterém se nachází. Donegal je místem, které vás přiměje zapomenout na čas.

Město je odloučené od zbytku severního Irska horským masivem, zároveň leží na mořském pobřeží, takže se zde mnoho lidí stále živí tradičním rybolovem. Pro každého, kdo chce prozkoumat severní Irsko se všemi přírodními zákoutími a historickými stavbami, není lepší výchozí místo, než je právě Donegal.

Co navštívit v Donegalu

Existují archeologické důkazy o tom, že oblast dnešního Donegalu byla osídlena již v prehistorickém období. Důkazy o pradávném osídlení jsou v okolí města dostupné ve velkém množství. Jedním z těchto důkazů jsou prastaré kruhové pevnosti, které se ve zdejších horách stavěly od doby bronzové až po raný středověk.

V kruhové pevnosti na poloostrově Inishowen byl podle legendy držen sám patron ostrova, Svatý Patrik, který v kostele nedaleko odtud měl následně pokřtít místního náčelníka.

Dalším příkladem prehistorické stavby jsou menhirové kruhy, které jsou viditelné v okolí vesnice Beltany. Podobně jako v případě známějšího Stonehenge, není známo, k čemu tyto menhiry sloužily, přestože můžeme předpokládat astronomické nebo rituální využití.

Poněkud novějšími historickými stavbami jsou hrady, které jsou v okolí Donegalu roztroušeny v hojném množství. V samotném městě se nachází stejnojmenný hrad, který je otevřený pro návštěvníky a za 13 euro je zde možné vyslechnout komentovanou prohlídku.

Na břehu jezera Eske, které se nachází nedaleko města, se nachází další hrad, přestavěný v romantickém slohu, a dnes sloužící jako hotel. Pokud se rozhodnete jezero navštívit, můžete vyzkoušet vyhlášenou hotelovou kuchyni.

Další dominantou, kterou v Irsku naleznete téměř všude, jsou kostely. Ve městě samotném se nacházejí dva. Hned vedle hradu Donegal leží novogotický Church of England, který byl postaven v roce 1828, přestože vypadá mnohem starší.

Druhým kostelem ve městě je pak ten zasvěcený nejsvětějšímu Srdci. Ten je postaven z charakteristického černého kamene, takže je zdaleka viditelnou dominantou města.

Nedaleko města samotného se nacházejí ruiny františkánského opatství, které bylo zničeno během jedné z válek místních irských šlechticů. Ruiny středověkého kláštera, ležící na kraji útesu dokáží dodnes na návštěvníky mohutně zapůsobit.

Návštěva žádného irského města by nebyla úplná, kdybyste vynechali místní hostince. V Donegalu se jich nachází nespočet, ale za návštěvu rozhodně stojí Reel Inn. To je opravdu starosvětský irský hostinec, splňující snad všechny představy o tom, jak by měl v Irsku vypadat podnik podobného druhu.

Pokud jste do Donegalu přijeli především za dechberoucí přírodou, jistě vás tento drsný kraj nezklame. Mnohé z přírodních zajímavostí jsou od samotného města vzdálenější, ale rozhodně stojí za návštěvu. Celé hrabství Donegal je sevřeno mezi horskými masivy a rozbouřeným mořem, což dává této krajině charakteristický ráz.

Snad nikde tento kontrast není tak patrný, jako přímo na mořském pobřeží, které zde má podobu rozeklaných skalisek, které se nad mořskou hladinou tyčí do výše několika stovek metrů. Nejkrásnější výhled se otevírá na místě zvaném Sliabh Liag, kde se útesy pnou až do výše 600 metrů.

Typickou krajinu pro Donegal v podobě travnatých horských luk, vřesovišť a kamenitých strání pak nejdeme v národním parku Glenveagh, kde se zejména zde žijícím rostlinným druhům dostalo zasloužené ochrany.

Specifika místní kuchyně

Irská kuchyně obecně je vyhlášená, a to dvojnásob platí pro tu v Donegalu. Kombinují se zde vlivy z vnitrozemského Irska spolu s využitím mořských tvorů, dodávaných v enormním množství místními rybáři.

Zajímavostí o místní gastronomii je, že je velmi silně ovlivněna asijskými chutěmi. Široké využívání asijských koření pravděpodobně přišlo spolu s námořním obchodem a rozkvětem britského impéria, které zavedlo mnoho námořníků z Donegalu i do cizích krajin. Odtud si potom přinesli koření a chutě dodnes využívané.

Donegal je známý mimo jiné i kvalitou ingrediencí, které místní kuchaři používají. Během let byl tento fakt oceněn i několika cenami, které obdržely místní restaurace.

Pokud si budete chtít pochutnat na opravdu tradičních pochoutkách, rozhodně nesmíte vynechat mušle. Ty jsou obvykle podávány za syrova či vařené, okořeněné koriandrem, chilli, či česnekem. Jako nápoj vhodný k mušlím se podává bílé víno či irské pivo.

Dalším velmi oblíbeným pokrmem je grilovaný krab, doplněný o citronovou omáčku a citronovou trávu. Většina krabů je do Donegalu dovážena z nedalekého Burtonportu, vzhledem k četnosti a velikosti místních krabů.

Mořské plody se zde využívají i pro přípravu tradičního street foodu, který má podobu krabice plné smažených mušlí, kalamárů a rybích kousků. To vše je doplněno o smažené bramborové chipsy.

Ty jsou samy o sobě jednou z donegalských specialit. Prodávají se jak běžně na ulici, ale můžete si je objednat i k jakémukoliv jídlu v místních restauracích. Podle legendy jejich obliba sahá zpět až několik set let, kdy se brambory poprvé v Irsku objevily.

Vzhledem k rozšířenému chovu ovcí a koz v okolí města jistě nepřekvapí, že jejich maso si našlo široké využití v místních kuchyních. Vyhlášené je maso místních ovcí, které se vyváží do celého světa. Proto by se žádný milovník jehněčího či skopového neměl Donegalu vyhnout. Jehněčí se zde podává většinou spolu s bylinkami a smaženými brambory.

Specialitou typickou pouze pro Donegal je pak kozí burger. Skutečně se jedná o plátek kozího masa vložený mezi dvě housky, přestože zde chybí sýr či příliš mnoho zeleniny. Používá se pouze okurka a salát.

Vegetariány jistě potěší, že jednou ze zdejších specialit je houbové rizoto připravované z hub nasbíraných v okolních lesích.

Nejoblíbenějším dezertem je klasický cheesecake, který je zde podáván s nastrouhanými kusy čokolády.

Počasí

Donegal leží na pobřeží moře, ale zároveň ve vyšších zeměpisných šířkách, než zbytek Irska, takže zdejší klima je kombinací obou vlivů. Nejvyšší teploty jsou zde během našeho léta, a dosahují okolo 20 stupňů.

Během zimy se zde vyskytuje velké množství srážek, ale většinou se jedná pouze o několik centimetrů sněhu, vzhledem k tomu, že teploty málokdy klesají pod nulu a sníh tak nevydrží.

Bezpečnost

Donegal a Irsko obecně patří mezi nejbezpečnější země pro turisty i místní obyvatele. Město samotné je natolik malé, že se zde nedaří ani kapsářům, kteří ve větších městech prosperují. Přesto je třeba dbát zásad bezpečného cestování, a zejména si dávat pozor na zapomenutá zavazadla. Krádeže zavazadel jsou totiž jediným reálným problémem, kterému zde můžete čelit.

Měna

V Irsku se platí eurem, takže si není třeba lámat hlavu se složitou výměnou peněz za nepříliš známý kurz. Co se týče cen za služby a potraviny, většinou zaplatíte více než v České republice. Zejména v případě ovoce a zeleniny, dále pak mléčných výrobků a masa jsou ceny mnohem vyšší.

Co se týče mořských plodů a pečiva, zaplatíte za ně zhruba stejně jako v Čechách. V restauracích je jídlo mnohem dražší, za tříchodové menu pro dva zaplatíte zhruba 800 až 900 korun.

Doprava

Do Donegalu je nejednoduší vyrazit letadlem. Na donegalské letiště nelétá z Prahy přímý spoj, proto mnoho cestovatelů přiletí do Dublinu a odtud cestuje do Donegalu.

  • Samotné město je natolik malé, že se po něm lze snadno pohybovat pěšky, případně zapůjčeným vozem.
  • Pokud chcete cestovat mimo město, je možné využít rozsáhlou síť autobusů. Tento druh dopravy je velmi kvalitní, dálkové autobusy jsou vybaveny záchodem a wifi sítí zdarma. Vždy je lepší si jízdenku zarezervovat, zejména v letních měsících je možné, že by se na vás místo nedostalo. Jízdenky je možné koupit vždy na specifickou trasu nebo využít speciální turistický pas, který je možné koupit například na šest dní za 60 euro.
  • Podobně je možné cestovat vlakem, i tento způsob dopravy je velmi pohodlný. U jízdenek na vlak máte možnost si vybrat mezi klasickou jízdenkou na jednu cestu a turistickým pasem, který vám umožňuje cestovat několik dní. Na čtyři dny je možné jízdenku pořídit za 110 euro.
  • Je možné si také zapůjčit auto, které se zvláště v oblasti Donegalu bude hodit. Automobil vám dává svobodu pohybovat se po krajině téměř kamkoliv. Auto si můžete zapůjčit již od 10 euro na den, přímo na letišti.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Irsko

  • od 10 929 Kč
    Brooks
    Irsko - Dublin
  • Hilton Garden Inn Dublin Custom House
    Irsko - Dublin
  • Cassidy´s
    Irsko - Dublin
  • Jurys Inn Parnell Street
    Irsko - Dublin
  • od 8 209 Kč
    The Belvedere
    Irsko - Dublin
  • Castle (Cork)
    Irsko - Dublin
  • Buswells Hotel
    Irsko - Dublin
  • The Croke Park Hotel
    Irsko - Dublin
  • The Westin Dublin
    Irsko - Dublin
  • Clontarf Castle
    Irsko - Dublin
  • Stauntons On The Green
    Irsko - Dublin
  • Maldron Parnell Square
    Irsko - Dublin

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé