Dublin je hlavním městem Irska a zároveň jeho největším. Velikost je 115 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých 600 000 obyvatel. V celé aglomeraci označované jako Greater Dublin Area žije zhruba dvojnásobek obyvatel.
Historie tohoto města sahá do roku 140 našeho letopočtu. Tehdy ještě pod jménem osady Eblana. Teprve až postupem času došlo k použití anglického názvu obce. Minulost byla ovlivněna především Vikingy, Kelty a Normany. Současná podoba Dublinu jako metropolitní oblasti Velký Dublin zahrnuje i několik přilehlých oblastí, kam spadá Fingal, Dun Laoghaire-Rathdown, Meath, Kildare, Wicklow a Jižní Dublin.
Samotné město se pojí se slavnými jmény pocházejícími z různých oblastí. Je to například hudební skupina U2, Oskar Wilde, Brendan Behan a nositelé Nobelových cen Samuel Beckett a William Butler Yeats. Dublin leží v zátoce Dublin Bay a mnohými cestovateli je označován jako nikdy nespící město.
Dublin je městem plným skvostných památek. Díky poutavé historii tohoto místa se většina turistů bude zaměřovat především na poznávání takových působišť. Ideálně ve spojení s tamní lahodnou gastronomií a pestrými kulturními programy.
Při návštěvě Dublinu byste si neměli nechat ujít ty nejznámější skvosty. Patří k nim třeba největší kostel v Irsku, kterým je Katedrála sv. Patrika. Její vznik je datován rokem 1171. Známá je i Katedrála Christ Church neboli Katedrála Kristova pocházející z 11. století. K nepřehlédnutelným historickým památkám se řadí samozřejmě Dublinský hrad budovaný mezi lety 1204 až 1230.
Ochuzovat se zde pochopitelně nemusíte ani o významný kulturní zážitek. Ten vám zprostředkuje třeba Irská národní galerie skrývající opravdu bohaté umělecké sbírky. Dále je to Národní muzeum a muzeum Writers Museum. Z ostatních zajímavých staveb a objektů lze jmenovat sídlo bývalého irského parlamentu Bank of Ireland, nejstarší irskou univerzitu Trinity College, národní památník země Kilmainham Gaol a Smithfield Chimmey. Jde o 67 metrů vysoký komín, jehož současná úloha je v podobě rozhledny.
V Dublinu si pochopitelně užijete spousty zelených ploch. Vynikající spojení fauny a flóry nabízí třeba zoologická zahrada. Navštívit můžete Phoenix Park, který je asi největším parkem Evropy. Právě zde si dopřejete patřičné relaxace a odpočinku. A když zatoužíte po pořádné zábavě, není nic jednoduššího nežli navštívit Národní Aquatic Centrum.
Jednou z nejstarších dublinských čtvrtí je kupříkladu Mediavel Quarter. Spoustu památek a suvenýrů vám nabídne čtvrť Anique Quarter. Vynechat byste neměli ani čtvrť Silicon Docks, kde se nachází velké přístaviště u Velkého kanálu. Pokud vám jde především o nákupy, stane se vaším cílem oblíbená třída Dublinu zvaná Grafton Street. Zde najdete nejenom památník Molly Malone, ale hlavně spoustu obchodů.
Mezi populární činnosti patří nejenom piknik ve zmiňovaném Phoenix Parku, ale také popíjení v Temple baru a procházky po gregoriánském Dublinu. Vydat se můžete na Viking Splash Tour, jež vás provede po největších pamětihodnostech města nebo dáte přednost kulturním zážitkům. V Dublinu se koná spousta festivalů a společenských akcí. Třeba na přelomu června a července je to Jazz festival.
Dublin vás okouzlí nejenom svými historickými skvosty, ale také svou specifickou a lahodnou gastronomií. V místních tavernách a podnicích můžete ochutnat řadu jídel spjatých právě s tímto místem. Mezi vyhledávané pokrmy pochopitelně patří Coddle, což je jídlo na způsob guláše. Hustá směs vám dá okusit vynikající cibule, klobás, slaniny a brambor. Základem každého dne v Dublinu musí být pochopitelně vydatná snídaně. Ta v Dublinu je v tomto směru pověstná, a to svou bohatostí. Její součástí může být mimo jiné klobása, houby, rajčata, krvavé jelito, smažená vajíčka, bramborový chleba a slanina.
Vychutnat si můžete i dušené maso se zeleninou označované Irish Stew. Dále je to masový koláč ze skopového masa Shephard´s pie, bramborová kaše s kapustou Colcannon a Soda Bred, což je skvělý dublinský chléb. Jak prozrazuje jeho název součástí je jedlá soda. Všude vám budou k jídlu nabízet i tradiční místní pivo Guiness nebo speciální irskou kávu. Pokud byste chtěli něco silnějšího, vyhraje to irský likér Bailyes.
Mezi tipy na dobré restaurace patří tato zařízení: Girl and the Goose Restaurant, Darkey Kelly´s Bar & Restaurant, SOLE Seafood nad Grill, Mulberry Garden, Dax Restaurant, Chapter One a Ananda Restaurant.
Dublin je vyloženě sychravým, vlhčím a chladnějším městem Irska. I když je označován za nejsušší místo země, stejně zde musíte počítat s tím, že zhruba 270 dnů v roce prší. Množství dešťových srážek za rok je asi 750 milimetrů. Přímořské podnebí se stará o to, že léta jsou zde spíše chladnější. Průměrné teploty jsou kolem 15 °C, což je příjemné pro poznávání místních památek a okolí. Nejvyšší teploty pochopitelně šplhají o pár stupňů výše. Naopak zimy jsou zde relativně teplé. Průměrné teploty v lednu jsou asi 5 °C. Celková vlhkost vzduchu se v Dublinu pohybuje od 75 % do 85 %, což také o mnohém vypovídá. V době od listopadu do dubna se připravte na to, že může sněžit. Díky vyšším zimním teplotám se však sníh neudrží.
Dublin je bezpečným městem Irska. Jen výjimečně se setkáte s drobnou kriminalitou, která může vznikat například v přecpaných dopravních prostředcích, kde je vhodné hlídat si peníze a osobní věci. To samé platí i v případě frekventovanějších turistických cílů. Potenciální nebezpečí se může vyskytnout v nočních hodinách, kdy se mohou někteří místní lidé a turisté vracet v podnapilém stavu z oblíbených taveren. Pozor byste si měli dát i na provoz, jelikož v Dublinu se jezdí vlevo.
Dublin se řadí mezi dražší evropské země, kde si za dovolenou rozhodně připlatíte. Hlavně gastronomické a ubytovací služby jsou vyšší, než na jaké jsme zvyklí v České republice. Od roku 2002 se po celém Irsku platí eurem. Spolehnout se můžete nejenom na hotovost, ale hodně využívány jsou i platební karty, ať už jde o restaurace nebo obchody. Níže vám přinášíme pohled na průměrné ceny za vybrané zboží.
Chcete-li co nejdříve dorazit do vámi vysněného Dublinu, volte leteckou přepravu. Letět můžete přímo z Prahy nebo z větších měst okolních států, kde se ceny letenek pohybují od 2 000 Kč. Doba letu je asi 2,5 hodiny. Nejoblíbenější leteckou společností v tomto směru je Ryanair. Poté co dorazíte na letiště Dublin, nabízí se vám několik způsobů přepravy, jak se odtamtud dostat do 11 kilometrů vzdáleného centra města.
A jakou formu dopravy zvolit po Dublinu?