Milovníci Itálie a přímořských letovisek by při návštěvě této země neměli vynechat město Bari situované v regionu Apulie. Přístavní město bylo známo už v prvním století před naším letopočtem, a to pod názvem Barium. Postupem času se z něj stalo druhé největší město jižní Itálie hned po Neapoli. Bari se skládá ze čtyř městských částí a rozprostírá se na březích Jaderského moře. Jeho rozloha činí 116 kilometrů čtverečních a žije zde přes 300 tisíc lidí.
Přímořské město Bari dokonale kombinuje historické centrum s moderní zástavbou. Tato metropole je známá i díky loďařskému průmyslu. Ve městě funguje univerzita a lodní škola. Kromě jiného je tu rozšířen průmysl chemický a strojírenský. Z tohoto italského městečka pochází také mnohé slavné osobnosti. Patří mezi ně kupříkladu zápasník Pietro Lombardi nebo operní skladatel Niccolo Piccinni. Město Bari je zároveň spjato s veletrhy Fiera di Levante.
Italské město Bari, to jsou na jednu stranu klikaté a malebné uličky historického centra, na tu druhou zase rušné moderní centrum. Místní přístav je označován, jako pomyslná brána do světa. Tohle všechno jsou lákadla pro spoustu turistů z celého světa.
Putování v přístavním městě můžete započít třeba u katedrály sv. Sabina. Původní náboženský objekt byl vystavěn už v roce 1292. Náležité přestavby se mu dostalo ve 12. a 13. století. Na některých místech se dokonce zachovala původní dlažba. Objekt s bílou fasádou je označován, jako vrcholné dílo románského apulijského stylu. Poblíž této katedrály stojí další významná budova, jíž je bazilika sv. Mikuláše. Její stavba je spojena s rokem 1087. Trojlodní stavba je románskou památkou a představuje důležité poutní místo. Uvnitř se nachází přemíra cenných artefaktů.
Tyto baziliky nejsou tím jediným, co vás v Bari ohromí. Je to také nábřeží Lumgomare lemující Staré město, odkud se vám dostane překrásných výhledů do okolí. Poblíž staré části Bari Vecchia je také místní přístav, jehož využití je přisuzován velký význam, nejenom historický, ale i současný. Když se budete pohybovat v historické oblasti italského města, neminete pevnost Castello normanno-stevo, která vznikla už v roce 1132. Později byla rozšířena a v 16. století přestavěna na palác. Jestliže chcete zažít náležitý ruch historické části Bari, směřujte na náměstí Piazza Mercantile, kde se mimo jiné tyčí palác Sedile dei Nobili.
Opakem Starého města je to Nové, které je plné bulvárů a podobných míst. Dokazuje to kupříkladu Corso Vittorio Emanuele II, popřípadě Corso Cavour, kde nebudete mít o zábavu, nakupování a dobré restaurace nouzi. Naopak starým městem prochází vyhledávaná cesta Via Sparano da Bari. Středobodem Nového města je náměstí Piazza Umberto I, jehož nedílnou součástí je park. Kromě něho se můžete zastavit u místní univerzity nebo dáte přednost knihovně.
Bari, to je italské město mnoha tváří, které si vás získá každým svým kouskem. Obdivovat budete třeba slavné divadlo Teatro Petruzzelli. To je mimochodem jedno z největších divadel v celé Evropě. Opakem něj bude budova plná vědění, respektive Museo Diocesano. Muzeí je tu však více než dost. Zavítat můžete například do Národního archeologického muzea, Museo Nicolaiano nebo do překrásné galerie Pinacoteca Provinciale Corrado Giaquinto.
Pokud propadnete kouzlu přístavního města Bari, máte samozřejmě možnost vidět daleko více zajímavostí. Zastavit se můžete u místní architektonicky zdařilé radnice, popřípadě vás očarují jiné stavby a místa – San Giorgio degli Armeni, Santa Teresa dei Maschi, Parco Giugno, Palazzo Mincuzzi, Palazzo Simi, Parco Rossani a Museum of Earth Sciences. Spojit zde můžete zábavu s nakupováním, přírodou i kulturním zážitkem. Dokazuje to Perris Park, Mercato Coperto Santa Scolastica a Ruderi di Santa Maria del Buon Consiglio.
Když přístavní město, tak se vším všudy. Objevování krás města lez kombinovat i s vodními hrátkami. K dispozici je Aquapark Bari a několik krásných pláží, kde se osvěžíte v Jaderském moři. Jmenovat lze například Lido San Francesco, Spiaggia Torre Quette, Canalone a Lido La Rotonda.
Kuchyně v Bari je pochopitelně italského rázu. Do značné míry vychází z místních surovin. Těmi hlavními jsou olivový olej, pšenice a víno, včetně spousty zeleniny a ovoce. Dopřávat si tak můžete domácí těstoviny, chléb a jiné kousky pečiva. V případě dalších oblíbených surovin jsou to například ančovičky, olivy, kapary a mozzarella.
Co se týče konkrétních pokrmů, pochutnat si můžete na zeleninové polévce minestrone. Dále je to calzone, což je skládaná pizza plněná nejrůznějšími ingrediencemi. Ochuzovat byste se neměli ani o typické italské jídlo pasta al forno. Dále jsou to spaghetti bruciati, které vznikají z vynikajícího křupavého špagetového těsta. Součástí tohoto pokrmu jsou chilli papričky, rajčatová omáčka a rajčatový vývar. Vzhledem k tomu, že Bari je přístavní město, stávají se součástí jídelníčku i čerstvé mořské plody a ryby. Ochutnat můžete mořské ježky, chobotnice a mušle. A co takhle riso e cozze? Pokud bude řeč o nápojích, tohle je vinařská oblast, takže lahodné víno k dobrému jídlu rozhodně patří – Muscat, Castel del Monte a Primitivo.
Návštěva jižní Itálie, potažmo města Bari bude spojena se středomořským klimatem. To se vyznačuje suchými léty a mírnými zimami. Pokud jde o maximální teploty, v létě sahají přes 30 °C a atakují hranici 40 °C. Velice příjemné je jaro, ale i podzim. Průměrné denní teploty jsou v tomto období od 18 °C do 23 °C. Nejméně dešťových srážek spadne od června do srpna. Naopak více prší od listopadu do února. Celkový roční úhrn dešťových srážek se pohybuje kolem 560 milimetrů. Pakliže navštívíte Bari v zimě, průměrné denní teploty se usadí na hranici 8 °C.
Když se na Bari zaměříte z celkového hlediska, jde bezpochyby o bezpečné italské město, kde se budete cítit dobře ve dne i v noci. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že existují některé čtvrti nebo přelidněné lokality, kde mohou fungovat organizovaní kapsáři. Proto je dobré hlídat si při toulkách městem osobní věci, doklady, peníze a cennosti. Kromě místních zlodějíčků by vás však Bari nemělo ničím negativně překvapit.
Při návštěvě italského města budete k placení využívat eura. Použít lze hotovost i platební karty, které jsou přijímány na většině míst. Problém nebudete mít ani s výběrem peněz, směnárnami a podobně. Cenové náklady ve městě odpovídají standardu přístavních měst v Itálii. Jsou tedy větší než v České republice. Pro představu se můžete začíst do několika níže uvedených příkladů.
Pokud hledáte nejrychlejší dopravu do přístavního města Bari, využijte leteckou přepravu. Z Prahy na letiště Bari Karol Wojtyla Airport můžete doletět za dvě hodiny bez mezipřistání. Cena letenek se pohybuje od 2 000 Kč. Letiště je od města vzdáleno asi osm kilometrů. Do města se můžete vydat několika způsoby.
Z Prahy do Bari lze pochopitelně vyrazit i po vlastní ose. Město je vzdáleno asi 1 600 kilometrů, takže počítejte s dobou jízdy autem od 16 hodin a výše. Když zvolíte autobus, čeká vás jeden přestup. Doba jízdy autobusem je od 25 hodin a cena jízdenky stojí od 2 100 Kč. A jak je to s dopravou v italském městě Bari?
Při cestě do italského města Bari můžete využít letiště Bari Karol Wojtyła Airport, které má kód BRI. Letiště je spíše menšího charakteru, přesto moderně vybavené a přinášející dostatek služeb. Při cestování zde nezaznamenáte žádný časový posun. Díky jednomu terminálu odpadají problémy s přestupy. Letiště Bari Karol Wojtyła Airport disponuje 2 300 parkovacími místy. Zároveň tu má pobočky několik světových půjčoven vozů.
Město Bari je od letiště Bari Karol Wojtyła Airport vzdáleno 8 kilometrů. Nejekonomičtějším způsobem dopravy jsou místní autobusové linky. Dražší, avšak rychlejší je přeprava po železnici. Ve městě můžete být za 20 minut. Popřípadě lze vsadit na místní taxi služby. Řešit můžete také ubytování v blízkosti letiště, kde se vám nabízí několik variant.