Město Matera patří k dalším italským unikátům. Z kdysi chudinského jeskynního města se stal celosvětově proslulý unikát lákající na spoustu zajímavostí. Matera se nachází v nadmořské výšce 401 metrů a celé území zabírá rozlohu 388 kilometrů čtverečních. Město se rozprostírá na okraji plošiny Murgia, konkrétně v oblasti zvané Basilicata. Důležitou roli v tamním okolí sehrává řeka Gravina.
Toto území je známé tím, že bylo osídlenéo už v době paleolitu. Ve své podstatě jde o jedno z nejvýznamnějších míst souvisejících s pobytem člověka v jeskyních. Toto území bylo postupem času osídlováno Římany, Longobardy, Byzantinci, Aragonci a dalšími. Nejstarší část města Matera je od roku 1993 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V posledních letech je toto místo turistickou atrakcí. Přilákalo dokonce i filmaře v rámci známé bondovky No Time To Die.
Město Matera, respektive některé jeho části jsou doslova vytesány do starobylého říčního kaňonu. Právě stará část města vás zaujme nejvíce. K vidění je přemíra historických památek a jeskynních krás.
Pomyslným středobodem Matery je Sassi. Přesně tímto názvem je označována nejstarší oblast. Ta se dělí na dvě části. Tou jižní je Sasso Caveoso, na severozápadě pak můžete vyrazit do lokality Sasso Barisano. Každá z nich leží jinde a jsou odděleny skalním masivem. Procházky oběma místy vám nabídnou pohled na tehdejší žití. Dokazuje to kupříkladu Casa Grotta. Budete si moci prohlédnout, jak zde dříve lidé žili i se svými zvířaty.
V Mateře je k vidění velká spousta kostelíků a svatostánků vydlabaných do skály. Malé kláštery jsou v podstatě na každém kroku a je jich tu více jak 120. Unikátním dílem je například klášterní komplex Convicinio di Sant’Antonio. Když si naplánujete výstup k samotnému vrcholu, potom vašemu oku neunikne katedrála Duomo. Ta byla vybudována ve 13. století a její nedílnou součástí je zvonice dosahující výšky 52 metrů. Objekt zasvěcený Santa Marii della Bruna budete obdivovat zvenčí i zevnitř. Za zmínku stojí také další dva krásné kostely v Mateře. Jsou to San Pietro Barisano a San Pietro Caveoso. Spousta zdobných prvků a ornamentů dodává těmto stavbám na kráse.
Ve výčtu pozoruhodných staveb v Mateře by šlo samozřejmě pokračovat. Je to stavba Palazzo Lanfranchi, Tramontano Castle, Chiesa del Purgatorio nebo Convent of Saint Agostino. Přemíra krásných výhledů vás ve městě rozhodně nemine. Do historie Matery můžete nahlédnout i prostřednictvím nejrůznějších muzeí. Jedno z nich se ukrývá například v Palazzo Pomarici. Je to muzeum Musma. Řadu archeologických artefaktů skrývá Museo Ridola. Pokud toužíte vidět obraz Madonny della Bruna, směřujte na Plazza de Duono. Dále lze jmenovat Laboratory Museum of Rural Life, Direzione Regionale Musei Basilicata a Momart Gallery.
Ve městě jsou k vidění také starodávné cisterny na shromažďování vody. Tu největší najdete pod Piazza Vittorio Veneto. Vybudována byla v roce 1832. Jde o skutečnou vodní katedrálu. Zajímavé jsou i přírodní oblasti v okolí. Součástí náhorní plošiny Murgia jsou nejenom kostelíky zasazené do skal, ale i jeskyně netopýrů a jiné přírodní zajímavosti. To vše v rámci stejnojmenného Národního parku Murgia. Krásná je regionální rezervace San Giuliano, v níž se nachází stejnojmenné jezero. Vypravit se můžete do údolí Bradano, k náhorní plošině Colle di Timmari nebo dáte přednost menší svatyni San Salvatore pocházející z roku 1310.
Středověké jeskynní město vám pochopitelně nabídne typickou italskou kuchyni. Vy se však můžete zaměřit na pokrmy spojené přímo s touto oblastí. Mezi tamní suroviny patří pšenice, takže pečivo na mnoho způsobů je pro místní hlavní potravinou a jeho výroba tu má dlouhou tradici. Pochutnat si můžete třeba pokrmu spojujícím luštěniny s obilninami. Tomu se říká crapiata. Dobré je kynuté těsto v oleji pettole nebo velikonoční pokrm panaredda. Když sem dorazíte v období vánočních svátků, ochutnejte cukroví cartellate. Kromě rolnických jídel typických pro tuto lokalitu můžete ochutnat ještě pasta con i peperoni cruschi, skopové maso s bramborem pignata a drobivé sušenky strazzate. V této oblasti se také vyrábí oleje a víno Matera DOC.
Pokud dostanete chuť na pokrmy tvořené z lokálních surovin, zaměřte se na restaurace Bollicine Bistrot, Regiacorte – Restaurant & Lounge Terrace a na podnik La Lopa. Mezi populární restaurace v Mateře patří i Il Terrazzino, Il Pettolino a Caffé Tripoli.
Když si naplánujete dovolenou v Mateře, počítejte s horkými léty díky tamnímu středomořskému klimatu. Teploty se během léta vyšplhají přes 33 °C. V průběhu července a srpna se neobávejte v podstatě žádných dešťových srážek. Ty přichází až v říjnu a jejich největší intenzita je v březnu a dubnu. Je to kolem 100 milimetrů za měsíc. I jaro bývá v Mateře příjemné s teplotami kolem 24 °C. V zimě se teploty pohybují od 6 °C do 15 °C. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor.
Doby, kdy bylo italské město Matera dějištěm chudoby už jsou dávno pryč, což se pozitivně podepsalo i na bezpečnostní situaci. Naopak, město ze seznamu světového dědictví UNESCO dnes vítá spoustu turistů a poskytuje jim odpovídající bezpečí. Obávat se tedy nemusíte řádných atypických situací. Setkáte se maximálně s drobnými kapesními krádežemi, jako v jakékoliv jiné turistické destinaci. Hlavní frekventované lokality si vychutnáte také v noci.
V italském městě Matera budete platit eury stejně, jako kdekoliv jinde v Itálii. Skalní a jeskynní město už zaznamenalo patřičný rozmach, takže kromě hotovosti uplatníte na spoustě míst bezhotovostní platby. Náklady na služby a produkty odpovídají italskému průměru. Některé věci jsou dražší, jiné zase levnější. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.
Italské město Matera je od Prahy vzdáleno 1 650 kilometrů. Když k přepravě využijete vlastní automobil, počítejte s dobou jízdy 16 až 17 hodin. V případě autobusů vás čekají přestupy. Mnohem rychlejší je samozřejmě letecká doprava. Matera bohužel nedisponuje vlastním letištěm, takže z Prahy budete směřovat na letiště Bari Karol Wojtyla Airport. Doba letu je cca dvě hodiny a letenky stojí od 2 000 Kč. Město Bari je od Matery vzdáleno přibližně 65 kilometrů.