Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Jižní Afrika

Durban: průvodce

22°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Durban

Durban je třetím nejlidnatějším městem Jihoafrické republiky a díky své rozloze 225,91 kilometrů čtverečních tím největším v provincii zvané KwaZulu-Natal. Město se nachází na pobřeží a jde o nejrušnější přístav v zemi.

Jeho historie se pojí s rokem 1822, odkdy bylo toto místo mapováno Evropany při plavbách kolem. Samotné město Durban bylo založeno dva roky poté. V současnosti je metropole součástí městské části eThekwini, kam spadá i spousta sousedních měst. Celková populace dosahuje 3,5 milionu lidí.

Město Durban leží u Indického oceánu a je úzce spjato s ústím řeky Umgeni. Ve městě je řada vzdělávacích institucí, funguje zde přemíra sportovních týmů a opomíjeno není ani na dostatečné kulturní zázemí.

Co navštívit v Durbanu

Durban je takovou pomyslnou prázdninovou destinací. Nejde pouze o průmyslové centrum a přístav, jak by si mohl kdo myslet. K vidění je spousta přírodních krás, včetně několika zajímavých architektonických skvostů.

Vydat se můžete například na Florida Road, kde budete obdivovat tamní architekturu a užívat si příjemnou atmosféru Durbanu v podání místních kavárniček a rušného dění kolem. Za návštěvu stojí Muzeum Kwamuhle, které mnohé vypovídá o vývoji a životě Durbanu. Muzeum je situováno v bývalé budově ministerstva pro domorodé záležitosti. 

Tou asi nejznámější stavbou ve městě je Chrám Sri Sri Radha Radhanath jinak označovaný jako chrám Hare Krishna. Ten se vyjímá nepřehlédnutelnou kopulí, lotosovou zahradou a interiéry s mramorovými dlaždicemi, zlacenými sochami a lustry. Opakem tohoto objektu je moderní stadion Moses Mabhida, kde se v roce 2010 konalo osm světových pohárových her FIFA. Minout byste neměli ani 220 metrů vysoký Rush Big Swing.

Vašimi dalšími cíli se stanou spíše přírodní zajímavostí Durbanu. Je to například Burman Bush, což je přírodní rezervace o velikosti padesáti hektarů plná turistických stezek. Ve městě je k vidění jedna z nejstarších botanických zahrad Afriky. Na ploše asi 15 hektarů toho spatříte více než dost. Výzvou se vám může stát i přírodní kulturní park zvaný Holubí údolí neboli Pigeon Valley. Tato městská rezervace vyniká pro svou biologickou rozmanitost.

V roce 1984 byla v Durbanu otevřena také ptačí zoologická zahrada, která nese název River Bird Park. Vedle mnohých voliér plných ptáků zde navštívíte i několik přírodních vodopádů, popřípadě dáte přednost tradiční a plnohodnotné zoologické zahradě Zoo Mitchell Park. Ta byla původně založena jako pštrosí farma v roce 1910. Je zde spousta savců a přemíra ptáků.

Z pohledu přírodních krás jihoafrického města Durban můžete objevovat široké okolí metropole. Za zmínku stojí Havajský les neboli Hawaan Forest, který je chráněn od roku 1960. Pak si zajeďte do New Germany Nature Reserve, což je místo v podobě chráněných pobřežních pastvin a lesů. Cílem turistů se mimo jiné stává také Přírodní rezervace Laguna Umhlanga a Přírodní rezervace Kenneth Stainbank.

Při pobřeží byste určitě neměli vynechat procházku v oblasti zvané Zlatá míle, kde se lze věnovat nejrůznějším vodním sportům a poznávání podmořského dna. Milovníci vodní říše zajedou do uShaka Marine World, kde jsou k vidění repliky ztroskotaných lodí a největší akvárium na jižní polokouli. Zajímavé je Penguin Rookery, Seal Stadium a stadion delfínů.

Obdivuhodnou podívanou nabízí i letovisko Umhlanga Rock neboli údolí tisíců kopců, kde se nachází spousta vrcholků s malebnými vyhlídkami. Vědět byste měli o PheZulu Safari Parku. V něm spatříte mnoho druhů zřívat. A pokud náhodou zatoužíte po nakupování, směřujte své kroky do indické čtvrti na tržiště Victoria Street Market, kde se mimo jiné nachází mešita Juma Masjid.

Specifika místní kuchyně

Jihoafrická republika je spojena s přemírou masitých pokrmů. A kulinářství v Durbanu není výjimkou. Díky tomu, že jde o přístavní město, budete si dopřávat hodně ryb a mořských plodů. Většina masitých pokrmů vzniká procesem grilování. Pokud máte zálusk na vyhlášené pochoutky, vyzkoušejte například sušené maso Biltong, které vzniká jak z masa hovězího, tak toho kuřecího nebo dokonce pštrosího. Populární jsou rozhodně farmářské klobásy Boerewors a rychle sušená delikatesa zvaná Droewors. Jestliže dostanete chuť na maso s omáčkou, zvítězí u vás Bobotie, popřípadě si dáte vyhlášený guláš po africku. Tomu se říká Potjiekos.

V Durbanu si přijdou na své jak masožravci, tak vegetariáni a milovníci luxusní gastronomie. Tu prezentují například restaurace typu Canvas Grill, 9th Avenue Bistro, Daruma a Havana Grill. Jestliže dáváte přednost tradičním pochutinám, zavítejte do podniků, jakými jsou Mali´s Indian Restaurant, Kansas Spur Steak Ranch, CaneCutters a Butcher Boys Florida Road.

Počasí

Vlhké subtropické klima přináší v Durbanu průměrné letní teploty kolem 24 °C. Ty vyšší stoupají k hranici 32 °C. Maxima mohou dosahovat 40 °C. V zimě jsou průměrné teploty cca 17 °C. Zimní období v Durbanu je od června do srpna, takže naopak než u nás v České republice. Nejvíce dešťových srážek spadne od listopadu do března. Celoroční úhrn je 1 000 milimetrů. Vzhledem k situování tohoto jihoafrického města počítejte s tím, že zimy jsou zde bez sněhu a suché.

Bezpečnost

Jihoafrické město Durban nemá zrovna nejlepší pověst z pohledu kriminality. Pyšní se poměrně velkou mírou vražd na celkové množství obyvatel. Je však pravdou, že turistům se takové zločiny vyhýbají, protože postihy tamních složek jsou vysoké, a to je pro kriminálníky pomyslný strašák. Při cestě do Durbanu byste se určitě měli vyhýbat odlehlejším čtvrtím a předměstí. Bezpečnější jsou části města, kde funguje policejní stanice. Pro turisty bývají největším nebezpečím kapesní krádeže. A to na frekventovanějších místech. Proto si cennosti a originální cestovní doklady nechávejte raději v hotelu. V noci se v Durbanu nikam nepouštějte. V potaz byste měli vzít zvýšený počet lidí nakažených virem HIV.

Měna

Cenové náklady na dovolenou v Durbanu lze označit za průměrné v globálním měřítku Jihoafrické republiky. V porovnání s evropskými přímořskými destinacemi jsou nižší. Lepší představu si udělejte prostřednictvím níže uvedených příkladů orientačních cen.

  • Voda 1,5 litru = 25 Kč
  • Chleba = 20 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 75 Kč
  • Cappuccino = 40 Kč
  • Espresso = 30 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 19 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru = 45 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 185 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Z Prahy se do jihoafrického Durbanu dopravíte letecky. Vaším cílem se stane letiště Durban King Shaka. Určitě nepočítejte s přímými lety z letiště Václava Havla, možná z těch okolních v zahraničí. Díky tomu se připravte na délku letu kolem 22 až 30 hodin v závislosti na počtu a délce mezipřistání. Zpáteční letenky mohou vycházet na 17 000 Kč, ale i více.

  • V Durbanu se lze spolehnout na autobusovou dopravu. Včetně té městské fungují také dálkové autobusy
  • Ve městě jezdí několik rikš.
  • Cena za jízdenku po městě začíná na 15 ZAR.
  • Provozována je příměstská železniční doprava MetroRail.
  • Z hlavního vlakového nádraží v Durbanu se lze přepravovat do dalších větších měst jihoafrické republiky.
  • Ve městě jsou dva druhy taxi služeb. Ty klasické a minibusy. Nástupní taxa je v průměru 15 ZAR, cena za kilometr kolem 12 ZAR.
  • Durban je přístavním městem, takže po moři se můžete dostat do okolních přístavů.
  • V Durbanu máte možnost využít pronájmu automobilu. Cena za půjčení je od 500 Kč za den.

Oblíbené hotely: Jižní Afrika

    Nenalezeny žádné záznamy.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce