Madagaskar je státem nacházejícím se na stejnojmenném ostrově. Jinak také Madagaskarská republika byla v dřívějších dobách označována jako Malgašsko. Jeho celková rozloha činí 587 041 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přes 25 milionů obyvatel.
Situování Madagaskaru je při březích jihovýchodní Afriky. V této oblasti představuje největší ostrov, na celém světě zaujímá čtvrtou příčku. Břehy Madagaskaru jsou omílány Indickým oceánem. Jeho osídlování začalo už před 10 tisíci lety. Pokud jde o následnou kolonizaci, tu provedli v 11. století Arabové.
Většina povrchu Madagaskaru je tvořena náhorními plošinami, u pobřeží jsou to spíše nížiny. Tím nejvyšším bodem tohoto státu je vulkanický masiv Maromokotro se svou výškou 2 876 metrů nad mořem. Nachází se zde však ještě další, třeba Tsaratanana, Pic Boby a Tsiafajavena. Délka celého ostrova je přibližně 1 600 kilometrů a na šířku má v průměru 560 kilometrů.
Pokud chcete důkladně poznat Madagaskar, dá vám to poměrně zabrat vzhledem k jeho velikosti. K vidění je toho více než dost od památek vytvořených lidmi, až po přírodní skvosty nacházející se podél pobřeží Indického oceánu a ve vnitrozemí. Madagaskar je hodně hrdým státem z pohledu vlastních tradic a živé kultury.
Jako první se můžete zaměřit třeba na tamní rezidence, stavby a historická sídliště. Vaše kroky mohou směřovat do Analamanga, kde je situováno opevněné královské osídlení, které má sedm bran. Jeho součástí je Palác Mahandrihono zhotovený z palisandru. Za návštěvu v okolí stojí i stará opevněná vesnice Alasora, kde je královská hrobka. Vyhýbat byste se neměli ani místu Rova z Antananarivo, což je historická čtvrť vládců Madagaskaru. Zde je situováno až dvacet kamenných a dřevěných paláců. Nejznámější je Královský palác Manjakamiadana nebo Palác Tranovola.
Na Madagaskaru je jedno z nejstarších městských muzeí zvané Mahilaka. Dále je to sídlo z 8. století označované jako Lakaton´i Anja nebo venkovská vesnice Ifasina. Zde můžete obdivovat dřevařské dovednosti tamního národa. Nezapomínejte ani na zříceninu dvou opevněných osad Antongona. Lákavým cílem se stává hrobka krále Tsiampody v Anosy nebo skalní broušené hrobky na útesech Isalo Massif zvané Salakava Tombs. Zajímavý je klášter Maromby a pirátský hřbitov Cimetiere des Pirates.
Madagaskar, to je spousta přírodních úkazů, mezi něž rozhodně patří Tsingy. Třeba Great Tsingy de Bemaraha u Menabe. V unikátní a jedinečné krajině se nachází přemíra těchto skalních bloků, z nichž některé mají hloubku 80 až 120 metrů. Podobných míst existuje na Madagaskaru ještě více. Jsou to Tsingy de Ankarana u Diane nebo Soutěska Manambolo.
Ve státě Madagaskar se můžete podívat i pod zemský povrch, a to prostřednictvím známé jeskyně Ambatoharanama dlouhé 18,1 kilometru, jeskyně Andrahomana se zbytky starých fosilií a jeskyně Anjoby Tsilika. Oblíbená je také jeskyně v Anjajavském lese Raulin Zohy nebo krásná jeskyně Grottes de Milaintety. V této souvislosti nelze opomíjet ani na významné doly. Největší safír byl nalezen v dole Ilakaka Sapphire v roce 1998. Dalším populárním místem je Mainry Labradorite Mine a Antsongombato gem mine.
Na ploše Madagaskaru existuje přemíra vzácných ekosystémů. Rozměrné baobaby jsou situovány v hodně lokalitách. Ten nejvzácnější baobab stojí poblíž Cascade d´Antomboka. Celá alej takových stromů je u Menabe, konkrétně na Avenue of Baobabs. Mnohé z nich jsou v údolí Mangoki. Klenotem mezi těmito stromy je určitě La Grand-Mere Baobab z Tsimanampesotse, který má obvod kolem 20 metrů a jeho stáří se odhaduje na 3 až 4 tisíce let. Dále jsou to baobaby Tsitakakoike, Reakaly Baobab a Mahajanga Baobab.
Z ostatních krajinných skvostů lze s jistotou jmenovat čtyři teplé gejzíry s barevnými kužely Analavory Geysers. Působivý je přírodní most v masivu Isalo zvaný La Fenetre, hluboké kaňony Canyon des Makis a Namazaha Canyon. Ujít si nenechte ani jeden z největších žulových monolitů Tsaranoro Be Monolit. K přírodním krásám Madagaskaru se řadí i vodopády. Cascade de Riandahy má výšku 300 metrů, Cascade de Rianbavy je o 50 metrů menší a vyhledávanou atrakcí je i Cascade d´Antomboka.
Kromě Národního parku Isalo lze navštívit ještě některý z dalších padesáti státních, privátních a národních parků Madagaskaru. Právě přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha Strict je třeba zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Absolvovat lze řadu nejrůznějších treků a vyhlášených turistických tras. Je to například několikadenní túra z Maroantsetry do Antalahy. Oblíbenou činností je relaxace na pláži, potápění a šnorchlování.
Při návštěvě Madagaskaru se setkáte s běžnými evropskými jídly, ale také s těmi tradičními. Ty jsou tvořeny velice často z ingrediencí jako rýže, speciální omáčky, zelenina, fazole, kapota a ryby. Madagaskarské národní jídlo je označováno jako Romazava, což je speciální zeleninová směs s masem. V jídelníčku se hodně setkáte s pokrmem zvaným Ravitoto. Opět jde o masovou pochutiny vznikající smažením nebo pečením. Stravovat se můžete nejenom v restauracích, ale také v rámci pouličního občerstvení, kde jsou často k dostání uvařená vejce natvrdo, smažené křupky, pečené kuře, kukuřice a jiné.
K pití si dopřejete buď klasickou vodu, kterou konzumujte spíše v balené podobě, nebo dejte přednost tamnímu pivu. Tím nejznámějším je bezpochyby Tree horses beer. K dostání jsou i klasické a nám dobře známé nápoje jako Fanta, Cola, Tonic a podobně.
Cestu na Madagaskar si budete muset naplánovat letecky. Směřovat budete na letiště Antananarivo, které se nachází asi 13 kilometrů od stejnojmenné metropole. Využívat lze nejrůznějších leteckých společností s cenami od 15 000 Kč do 23 000 Kč. Díky přestupům je nutné připravit se na délku letu kolem 15 hodin. Z letiště se lze přepravit přímo do města Antananarivo, a to s pomocí taxi služeb za cenu kolem 50 000 MGA. Levnější je doprava Taxi-Brousse, což je obdoba maršrutek. Po Madagaskaru můžete upotřebit různých dopravních prostředků.
Ivato Airport je mezinárodním letištěm na Madagaskaru, kde musíte počítat s časovým posunem. Je zde o dvě hodiny více než v České republice. Kód letiště je TRN a pyšní se pouze jediným terminálem. To však neznamená, že budete ochuzeni o restaurace, obchody a další služby uvnitř letištní haly. Využívat můžete některých autopůjčoven – Hertz, Avis, Budget a dalších. Parkovací plocha se nachází přímo před terminálem.
Letiště Ivato Airport je od města Antananarivo vzdáleno asi 10 kilometrů. Pokud chcete dorazit do centra této metropole, využijte autobusového spoje Adema Navettes, o jehož existenci jsou však nyní pochybnosti. Alternativou se vám může stát místní taxi nebo Taxi-Brousse. Řešením je i zmiňovaný pronájem vozidla. V okolí letiště Ivato Airport se nachází několik ubytovacích zařízení, která můžete využít.