Město Debrecín je druhé největší maďarské město, které leží relativně blízko rumunských hranic. Velikost Debrecínu, jež je mnohdy označován jako Debrecen, je 461,65 kilometrů čtverečních. Žije zde kolem 202 tisíc obyvatel.
Už kolem devátého století toto území okupovali Maďaři. Vznikla zde obchodní kolonie, jež postupem času přerostla v toto město. To se psal rok 1235. V současnosti je Debrecín označován jako Kalvínský Řím. A to především kvůli spoustě zachovalých kostelů.
Z Debrecínu pochází i někteří slavní rodáci, jakými jsou jezdec Formule 1 Zsolt Baumgartner, filozof Imre Lakatos, spisovatelka Magda Szabóová nebo básník Árpád Tóth.
Debrecín aktuálně prezentuje nejenom hospodářské, ale také kulturní centrum Maďarska. Setkat se zde můžete s řadou nejrůznějších památek a zároveň se stanete součástí mnohých společenských akcí.
Takovou pomyslnou ikonou Debrecínu je Nagytemplon neboli Velký kostel vybudovaný právě v duchu kalvinismu. Objekt byl postaven v roce 1823 a je schopen pojmout až tři tisíce věřících lidí. Jeho nedílnou součástí je velký zvon. Ten patří mimochodem k největším v celém Maďarsku. Součástí kostela je muzeum. Velký kostel je situován na Kossuthově náměstí. Tam se mimochodem nachází ještě Kossuthova socha, je možné pohlédnout na městský erb z mnoha kusů benátského zlata a nechybí ani nejstarší hotel Maďarska, kterým je Zlatý býk. Právě v hale tohoto objektu lze pozorovat vitrážová okna s portréty.
V Debrecínu byste si neměli nechat ujít ani Kalvínskou kolej označovanou jako Református kollégium, kde se mimochodem nachází obří knihovna a muzeum. Krásnou podívanou přináší dřevořezby po městě. Z kulturních památek lze jmenovat Csokonaiho divadlo z roku 1865, popřípadě Dériho muzeu a jeho významné národopisné sbírky. Pro nadšence se zajímavým cílem stane zážitkové středisko vědy Agora. Skutečnou pachuť tradic budete mít možnost poznat na velké městské tržnici, kde si zakoupíte řadu praktických suvenýrů.
Debrecín láká i přemírou zábavy. Je to kupříkladu Debrecen Zoo and Amusement Park nebo vyrazte do parku Great Forest Park. V Debrecínu byste neměli minout ani takové cíle, jako Debrecen Big Forest Nature Conservation Area, Zsuzsi Erdei Railway Office, Modem Centre for Modern and Contemporaty Arts, nedaleký Round Forest Adventure Park nebo vzdálenější jezero Vekeri-tó. Na rohu Böszörményi út si prohlédněte největší větrný mlýn ve střední Evropě.
Město Debrecín se pojí i s bohatým kulturním programem v podobě nejrůznějších festivalů.
V Debrecínu rozhodně narazíte na tradiční maďarskou kuchyni. Na spoustě míst si budete moci dát asi jeden z nejoblíbenějších pokrmů, kterým je Gulyás. Nechybí ani místní specialita v podobě Szegedínského guláše. Při vyřknutí názvu tohoto města se určitě každému člověku vybaví Debrecínské párky. Ty se jmenují právě po Debrecínu. Tuto uzeninu najdete na mnoha místech. K Debrecínu patří černá káva, pivo, ale i víno.
V Debrecínu je několik oblíbených a doporučovaných restaurací. Spadají mezi ně podniky jako IKON Restaurant Debrecen, Csokonai Restaurant, Krudy a Flaska. Cenově dostupné jsou restaurace typu Bonita Bisztro, Kashmir, Vintage World a Calico Jack Pub.
Klima v Debrecínu je středoevropského charakteru. To znamená, že je třeba počítat s kontinentálním podnebím. Nejteplejší jsou pochopitelně letní měsíce. Průměrné teploty se pohybují kolem 25 °C až 27 °C. Maximálně teploty mohou dosahovat hodnot až 35 °C. Na přelomu jara a léta se setkáte s většími dešťovými přeháňkami. Ročně v Debrecínu spadne asi 580 milimetrů dešťových srážek. Nejstudenějším měsícem je leden, kdy teploty padají k 1 °C. Celoroční průměr v Debrecínu je asi 10 °C až 15°C.
Město Debrecín je spjato s průměrnou kriminalitou. Když budete dodržovat základní cestovatelské rady, prožijete zde nezapomenutelnou dovolenou. Na přelidněných místech si raději hlídejte své osobní věci. Po setmění nevyrážejte do odlehlých čtvrtí a dbejte na doporučení místních. Nenechávejte cennosti povalovat na sedadle automobilu. Pak máte jistotu, že vše proběhne tak, jak má.
Ceny za sortiment a zboží v Debrecínu jsou více méně srovnatelné s Českou republikou. Především v běžných obchodech můžete za některé věci zaplatit dokonce méně nežli v Česku. Zde je ukázka několika cen.
Město Debrecín je od České republiky vzdáleno přibližně 750 kilometrů. Tuto trasu můžete urazit prostřednictvím vlastního automobilu, a to přes Slovensko přímo do Maďarska. Využít lze i autobusové dopravy, jejíž délka trvání je asi 18,5 hodiny. Cestu do Debrecínu si můžete zkrátit s pomocí letecké přepravy. Vzhledem k tomu, že nelze využít žádného přímého letu, počítejte s jedním přestupem. Na letiště Debrecín se dopravíte za 3 hodiny. Cena letenek se pohybuje kolem 3 500 Kč. Z letiště do centra města se dojedete za pomoci speciální autobusové linky označované jako Airport 1 za 15 minut. Náklady vyjdou přibližně na 350 až 400 forintů.