Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Afrika

Mali: průvodce

20°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
ML flag

Mali

Hodnocení průvodce: 7.3

Mali je země pokrytá pouští. Většinu území zabírá Sahara a jen část země na jihu je úrodná. Daří se tu ale něčemu jinému než pěstování plodin – válce. V roce 2012 zde vypukla občanská válka, kdy se etničtí Tuaregové chtěli odtrhnout od Mali a založit vlastní stát. Ten ale ve světě nikdo neuznal a chaosu v zemi využily islamistické skupiny, které začaly bojovat proti centrální vládě Mali. Válka byla oficiálně ukončena v roce 2015, ale situace v zemi není klidná. Stále je nepřehledná, islamisté bojují skrze teroristické útoky a nikdo se zatím nemá k tomu, že by složil zbraně.

Horké a suché Mali leží mezi státy Sahelu na západě Afriky a sousedí s Nigerem, Burkinou Faso, Pobřežím slonoviny, Guineí, Senegalem a Mauretánií. Ve svých dějinách bylo důležitou zemí pro obchodníky putující přes Saharu. Procházely zde obchodníci se zbožím ze zlata. Nyní je Mali jednou z nejchudších zemí světa. Jeho města za tisíce let, co Mali existuje, získala několik významných památek. Válečná situace ale zemi drancuje a některé svatyně, které byly na seznamu UNESCO, padly.

Co navštívit v Mali

V současné době je cestování do Mali doporučeno pouze ve výjimečných případech. Nejčastější důvody, proč tam nyní cizinci přijíždějí, jsou humanitární pomoc nebo vojenská mise. Čeští vojáci vyjíždějí právě do Mali velmi často. Pokud ale situace dovolí, Mali má co nabídnout i cestovatelům. Kromě ojedinělé pouštní přírody jsou to velmi staré památky nebo tradiční trhy v několika městech.

Hlavní město Bamako skrývá hned několik velkých marketů. Najdete tu trh v centru města, kde se prodávají hlavně potraviny nebo umělecký trh, kde můžete nakoupit cenné suvenýry. Také se můžete nechat ohromit majestátnou katedrálou, nebo brouzdat skrze historii v jejich národním muzeu. V současné době zde ale za výjimečného stavu země výstavy neprobíhají. Důležitou muslimskou památkou Mali je velká mešita ve městě Djenée. Ta je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Město plné historie je také Timbuktu. Tam ale nyní současná situace jeho kulturnímu dědictví nenahrává.

Místní kuchyně

Maliská kuchyně se neobejde bez rýže a obilovin. Právě tyto dvě složky tvoří často základ jídel nebo přílohy. K rýži, prosu nebo i kukuřičné kaši přidávají různé omáčky a případně i opékané maso. To může být kromě kuřecího i jehněčí nebo hovězí. Další pochoutky, na které jejich kuchyně nezapomíná, jsou sladké brambory, zelenina, ořechy nebo listy baobabů. Mezi klasická jídla patří například diabadji, což je kuřecí maso v cibulové omáčce, nebo fakoye neboli jehněčí maso v bylinkové omáčce. V kuchyní nechybí ani ryby vyloveny z řeky Niger. Pokrm tigadèguèna ni djèguè woussou je uzená ryba s burákovou omáčkou. Jako dezert si zde můžete vychutnat čerstvé ovoce jako mango nebo meloun. Další sladkou tečkou je meni-meniyong ze sezamu a medu. Typickým nápojem je zde čaj. Je to velmi silný sladký čaj a jeho vychutnávání je v Mali rituálem.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce