Když se řekne Moldavsko, jen málokdo si hned vzpomene na hlavní město Kišiněv či na přesné umístění této země. Moldavsko rozhodně nepatří mezi turistické destinace, ostatně není tady ani příliš zajímavostí, které by sem turisty lákaly. Naopak, velké množství Moldavanů emigruje do ciziny za prací. Jedná se totiž o nejchudší evropskou zemi, a dokonce i jednu z nejchudších zemí světa. Pobyt v Moldavsku většinou volí jen zkušení cestovatelé, kteří chtějí na vlastní oči spatřit svět, který se zastavil v čase, nebo kteří chtějí přispět svojí pomocí místním lidem. Místní lidé jsou totiž neuvěřitelně milí a pohostinní lidé, kteří se s vámi podělí i o to málo, co sami mají. Moldavskou půdu tvoří z více než poloviny úrodná černozem, která dovoluje místním pěstovat různé plodiny, především hroznové víno. Jestli je totiž v Moldávii něco opravdu vynikajícího, je to právě moldavské víno. Někdy si lidé pletou Moldavsko s Moldávií, kterou se označuje historické území rozdělené mezi Moldavsko, Ukrajinu a Rumunsko.
Moldavsko je zdrojem mnohých aktivit, kterým lze velice snadno propadnout. Na jeho území máte možnost spatřit dávnou historii tohoto místa. Prohlédnete si staré památky a zavítáte k významným přírodním skvostům.
Pokud přicestujete přímo do hlavního města Moldavska, udělejte si čas na jeho prohlídku, nežli se vydáte do ostatních částí země. Právě zde totiž můžete pozorovat Katedrálu Zrození páně z 19. století. Výlet si udělejte na Náměstí Vítězství a ke třídě Štěpána Velikého. Další zajímavostí města je Svatá brána, Vítězný oblouk, Prezidentský palác nebo Pomník vítězství. V Kišiněvě se lze také vzdělávat, a to prostřednictvím Národního etnografického a přírodovědného muzea nebo v Národním muzeu archeologie a historie.
Jednou z významných památek Moldavska je pevnost Fort Soroca, která pochází z let 1543 až 1546. Kruhová stavba s pěti baštami je velice zachovalá a rozhodně stojí za návštěvu. Ve městě Soroca se ještě můžete zdržet, a to u Kostela sv. Trojice Rudi, jenž je zhotoven ve stylu moldavské architektury.
Mezi další významné památky náboženského rázu patří Klášterní kostel Căpriana z roku 1491 nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století. Také v okolí Orhei se nachází jeskynní svatyně, jichž je více jak dvě stě. Na stěnách je k vidění řada náboženských textů.
Moldavsko na svém území ukrývá i archeologické památky. Když zůstanete v Orchei, bude to místo zvané Old Orchei, kde se nachází zbytky pevnosti Geto-Dacian, pevnost Golden Horde a řada ostatních památek z doby starověkého osídlování. Poté se můžete přemístit k místu zvanému Bayraki Paleolithic site v Transnistrie. Zde jsou k vidění nejstarší zaznamenané stopy člověka na území Evropy.
Vzhledem k tomu, že je v zemi oblíbené víno, máte šanci udělat si výlet i ke slavným vinařstvím. Jedním z nich je Vinařství Cricova, jehož sklepy pochází z 15. století a je s ním spojena dlouhá tradice. Pokud byste rádi viděli největší sbírku vín na světě, musí vaše kroky směřovat do Vinařství Mileștii Mici. To se naopak v Ialoveni.
Na území Moldavska budete obdivovat především přírodní krásy, jichž je tu více než dost. V Glodeni můžete začít u působivé rokle zvané Butesti Ravine, která je široká 125 metrů a dlouhá 2 kilometry. Dále je to jeskyně Emil Racovita nebo unikání kaňon Răut Canyon. I zde narazíte na rozmanitou přírodu ve spojení s vápencovou expozicí. Jeho hloubka je až 148 metrů. Ujít si nenechte ani vodopády Saharna v Rezině, kde je vodopád s názvem Gipsy Hole s výškou 8 metrů. V této oblasti je až 22 vodopádů. Výzvou se vám stane i druhá nejdelší přírodní jeskyně v zemi s názvem Surprizelor Cave. Nakonec to budou vodopády Ovaipova Falls s výškou až 16 metrů, které vám vyrazí dech.
Z měst můžete utéct také do zeleného parku Stefan cel Mare nebo si uděláte výlet do vesničky Holubina, kterou v 19. století založili Češi. A právě na české zvyky zde můžete narazit. Nejstarší přírodní rezervací v zemi bude Codru Natural Reservation.
Moldavsko je pochopitelně také o pohybových aktivitách. Hodně oblíbená je zde cyklistika a pěší túry. Na řece Dněstr se lze oddávat kajaku nebo dáte přednost seskoku padákem. Možností je zde určitě dost.
Mezi hodně používané suroviny v Moldavsku patří vepřové maso, zakysaná smetana, brynza a nejrůznější druhy salátů. Místní gastronomie vypadá na první pohled velice prostě, ale je chutná a výživná. Národním pokrmem je Mamaliga, což je kukuřičná kaše se smetanou a skopovým masem nasekaným na kousky. Ochutnat byste měli i koláč se sýrem, jemuž se říká Playnta. Výjimkou není plněná kapusta, polévka Boršč a pečené kuře. Moldavsko je proslulé svými víny, takže každý pokrm lze zapít některým z vybraných vín. Ty obvykle pochází z oblasti Cricova, Purcari nebo Cojusna.
Vzhledem k tomu, že Moldavsko je zemí spíše turisticky nepolíbenou, rozhodně si návštěvu jakékoliv restaurace užijete do nejmenšího detailu. Od místních zvyků až po jedinečnou atmosféru. Navštívit můžete podniky s tradičními pokrmy, ale také těmi evropskými. Typickým příkladem je pizza nebo ryze americké restaurace.
Moldavsko se prezentuje mírným kontinentálním podnebím. To znamená, že musíte počítat s delším a teplým létem. Naopak zimy a jara jsou zde spíše chladnější. Počasí se pochopitelně liší dle nadmořské výšky. Nejvíce dešťových srážek spadne počátkem léta a v říjnu. Průměrné teploty v červenci se pohybují kolem 27 °C. V lednu je to naopak na bodu mrazu. I podzim bývá v Moldavsku spíše chladnější, takže dovolenou v této zemi rozhodně plánujte podle ročního období.
Při cestách po Moldavsku na sebe zbytečně neupozorňujte drahými věcmi, které mohou budit pozornost kapesních zlodějů. Na ty si dávejte asi největší pozor, a to především ve větších a přelidněných městech. Drobná kriminalita k Moldavsku neodmyslitelně patří. Vzhledem k tomu, že řada míst je v noci neosvětlených, je lepší se v této době nepohybovat venku. Z přírodních katastrof na vás nic neobvyklého nečeká. Snad jen v případě silnějších letních dešťů je vhodné počítat s drobným rozvodněním vodních toků.
Vzhledem k tomu, že Moldavsko patří mezi nejchudší země Evropy, promítá se to úměrně také do cenových nákladů. Ty jsou nižší, a to platí i v porovnání s Českou republikou. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybrané zboží a služby.
Vzhledem k tomu, že Moldavské silnice nepatří zrovna k těm nejlepším a země je od České republiky vzdálena asi 1 300 kilometrů, vyplatí se zvolit leteckou přepravu a šetřit čas. Z pražského letiště Václava Havla fungují lety na letiště Kišiněv nedaleko hlavního města. Počítat musíte s jedním přestupem. Doba letu se pohybuje mezi 3 až 6 hodinami. Náklady na letenky začínají na 4 500 Kč.