Město Bamberk jinak zvané Bamberg je situováno v jihovýchodní části Německa v Bavorsku. Konkrétně na řece Regnitz poblíž soutoku s řekou Mohan. Město se rozkládá na ploše 54,62 kilometrů čtverečních a žije zde přes 77 tisíc obyvatel. Velká část Bamberku je od roku 1993 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Oficiální a dohledatelné zmínky sahají do roku 902. Historie města bude ale pravděpodobně ještě starší. Rozvoj Bamberku byl postupný a během dlouhých let zažil patřičný kulturní rozkvět. V roce 1973 oslavilo město 1 000 let od svého založení.
Bamberk se nachází v Horním Franku asi 63 kilometrů od Norimberku. Jako takový je součástí německé pahorkatiny, ale také podhůří Steigerwald. Nedílnou součástí Bamberku je sedm tyčících se kopců. Řeka Regnitz se dvěma rameny utváří velký ostrůvek a několik menších.
Bamberk je mnohdy označován, jako Francký Řím a ukrývá na svém území spoustu historických objektů Starobylé město je zdrojem památek, z nichž mnohé jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. A co krásného je v Bamberku k vidění?
Začít můžete například u Staré radnice označované jako Altes Rathaus. Ta byla vybudována v roce 1386. V 18. století se jí dostalo několika zásadních úprav, například v podobě freskové výzdoby. Postupem času se z ní stala rokoková a barokní budova. Radnice je umístěna nad řekou Regnitz. U její severní stěny se tyčí socha sv. Kubhuta. Na malém ostrůvku této řeky leží zámek Geyerswörth, jehož vybudování proběhlo ve 14. století. Původní budova byla přepracována v roce 1703.
Zastavit byste se měli také na nábřeží zvaném Klein Venedig nebo v Malých Benátkách, kde jsou především starší domky řemeslníků a rybářů. Na toto místo ostatně dohlédnete z místní radnice. V Bamberku je k vidění socha Luitpolda von Bayerna, kde se můžete zastavit.
Tři dominantní stavby Bamberku se rozprostírají na náměstí Domplatz. Nepřehlédnutelnou stavbou je určitě Císařský dóm. Katedrála, na níž se tyčí bamberský jezdec. Tato románská budova má čtyři věže a byla vybudována v roce 1004. Její délka je 94 metrů, a výška činí 26 metrů. Tou další budovou je Nová rezidence ze 17. století. Renesanční objekt nyní ukrývá barokní obrazy a mnohá další umělecká díla. A nakonec si nenechte ujít ani třetí architektonický skvost, jímž je Starý dvůr neboli Alte Hofhaltung. Sídlo biskupů, kterému se dostalo náležité přestavby v 16. století.
Velké zastoupení ve městě mají církevní nemovitosti, jichž tu najdete více než dost. Je to třeba gotický kostel Zu Unserer Lieben Frau nebo Kostel Matky Boží. Jeho vybudování proběhlo ve 14. století a velice často je označován jako Obere Pfarre. Dále je to Kostel sv. Michaela založený v roce 1015. K jeho přestavbě došlo hned dvakrát. Jednou kvůli zemětřesení a později z důvodu požáru v roce 1610. Zapomínat byste neměli ani na Kostel sv. Martina, jehož dostavení proběhlo v roce 1693. K vidění je například malovaná kopule, hlavní loď a plastiky v interiéru.
V Bamberku můžete navštívit také opatství Michaelsberg z 12. století. Na jednom ze sedmi bamberských kopců je k vidění také Altenburg. První zmínka o něm se objevila v roce 1109. Toto sídlo bylo poničeno v roce 1553 a později obnoveno i díky spolku na obnovu a záchranu hradu. Pokud byste toho ve městě stále neměli dost, zkuste třeba kostel Jakobskirche a Michaelskirche. Vydat se můžete na most Obere Brücke nebo se zaměříte na dva tunely, které vedou pod Bamberkem. Poznávání historie zde nezná konce.
V Bamberku si pochutnáte na dokonalém spojení německé a české gastronomie, která je jinak označována, jako bavorská. Ochutnat můžete spoustu tradičních pokrmů, jenž polahodí vaše chuťové pohárky. Budou to například bílé telecí řízky, játrový sýr, bramborové a houskové knedlíky, vepřové ramínko, grilované vepřové koleno nebo moučné knedlíky a sladká třešnička na závěr v podobě perníku Nürnberger Lebkuchen. Ve městě Bamberk se nachází hned devět pivovarů, takže ani o zlatavý mok v tomto směru nebudete mít nouzi. Ochutnat můžete značku Brauerei Greifenklau, Brauerei Kaiserdom, Brauerei Fässla, Klosterbrau nebo Mahrs Brau.
Jestliže máte zálusk na nějakou z místních specialit, potom si zajděte do restaurací, jakými jsou Mahrs Brau, Schlenkerla, Hofbrau a Kachelofen. Vaším cílem se může stát i luxusní gastronomie, na níž se zaměřují podniky typu Restaurant Rocus, Kropf – Bamberg Koestlichkeiten, HENRII a Hoffmanns Steak & Fisch.
V Bamberku budete z pohledu klimatu pociťovat výraznější teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Nejtepleji je zde od června do srpna, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 20 °C až 25 °C, přičemž maxima sahají k 38 °C. Nejdeštivějším měsícem je pravděpodobně červenec. Naopak v zimě počítejte s teplotami kolem -3 °C až 5 °C. Nejchladnějším měsícem v roce je leden. Celkový úhrn dešťových srážek v Bamberku je 650 milimetrů.
V Bamberku se jistě nemusíte obávat čehokoliv zvláštního. Bezpečnostní situace je zde obdobná, jako v podobných evropských městech tohoto formátu. I zde pochopitelně bují jistá kriminalita, která má však charakter spíše kapesních krádeží. K takovým věcem dochází hlavně ve frekventovanějších lokalitách, kde je větší koncentrace turistů. Stačí si hlídat osobní věci a peníze. Bamberk je bezpečný nejenom ve dne, ale také v noci. Vhodné je pohybovat se v rušnějších částech.
Bamberk spadá z pohledu cenových nákladů do stejné kategorie jako ostatní německá města této velikosti a formátu. Ceny jsou ve srovnání s Českou republikou stejné nebo o něco vyšší. To mimochodem dokazují níže uvedené příklady.
Bamberk je německým městem, které je od Prahy vzdáleno asi 350 kilometrů. Pokud vyrazíte osobním automobilem, počítejte s dobou jízdy kolem 3,5 hodiny. Když zvolíte vlakové spojení, doba jízdy se protáhne na 7 hodin, a to díky jednomu přestupu. Náklady na jízdné budou do 2 000 Kč. Levnější je určitě autobusová doprava. I ta však bude díky jednomu přestupu trvat déle, kolem 9,5 hodiny s cenou jízdenky od 610 Kč. Pokud byste chtěli zvolit leteckou dopravu, musíte směřovat na letiště Mnichov nebo Frankfurt a pak cestovat autobusem do Bamberku. To se ale vzhledem k větší vzdálenosti od letišť nevyplatí.