Německé město ležící na severu země, kde tvoří hlavní metropoli státu s názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jedno z největších měst situovaných na řece Vezeře. S rozlohou 325,56 kilometrů čtverečních a s počtem obyvatel přesahujícím 569 tisíc patří k jedenáctému největšímu městu v Německu. S metropolí jako takovou je spojen významný přístav Bremerhaven, který je mimochodem druhým největším v zemi. Původně dělnické město je dnes významným hospodářským a kulturním centrem. Sídlo zde mají mnohé nadnárodní společnosti, mezi něž patří kupříkladu Vector Foiltec a čokolády Hachez.
Jen 60 kilometrů od města Brémy se řeka Vezera vlévá do Severního moře. Město je obklopeno různými přírodními dominantami. Na jedné straně jsou to Vezerské bažiny, na té druhé naopak Brémské kopce. Pod označením „kopce“ si však nepředstavujte nic vysokého, protože Brémy mají nejnižší nejvyšší bod v celé zemi. Je to pouhých 12 metrů nad mořem. Z tohoto německého města pochází řada slavných rodáků, mezi něž se řadí malíř Adolf Ziegler, průkopník letectví Georg Wulf a německý politik Jürgen Trittin.
Město Brémy vás pohltí svou atmosférou. Na jeho území se totiž nachází spousta zajímavostí stojících za návštěvu. Mnohé z historických památek jsou situované primárně ve Starém městě označovaném jako Altstadt. Co všechno můžete v Brémách vidět?
Vypravte se kupříkladu na Tržní náměstí Marktplatz, jemuž dominuje místní radnice. Její budování započalo už v roce 1405 a od roku 2004 je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Kolem radnice můžete spatřit dvě významné sochy. Tou mladší je socha Gerharda Marckse, tou starší socha Bremen Roland z roku 1404.
Pokud setrváte na Tržním náměstí, zavítejte ke katedrále sv. Petra obklopené sochami. Její vznik se pojí s 13. stoletím. Krásný je také klášter sv. Kateřiny z 13. století nebo můžete obdivovat řadu renesančních objektů s propracovanými fasádami. Je to kupříkladu Haus der Stadtsparkasse, kavárna Rathscafé a Essighaus.
Když do města Brémy zavítáte poprvé, nenechte si ujít ulici Böttcherstraße, kde se prolíná secese a gotika. Za návštěvu stojí i nejstarší kostel ve městě. Tím je kostel Panny Marie pocházející z 11. století. Jeho interiéry jsou zdobeny úchvatnými malbami. Několik historických domů je zároveň vybaveno zvonkohry, což je další unikátnost stojící za shlédnutí. Milovníci gotické architektury jistě zacílí na kostel sv. Martina, který byl po druhé světové válce opraven.
Do kategorie starých historických památek v Brémách spadá starověký přístav Schlachte doplněný o tradiční bulvár. Ve městě se budete prodírat řadou uliček mezi rybářskými domy, kdy máte možnost usednou do stylových kaváren a vychutnávat si atmosféru tamní oblasti. Zastavte se například u kláštera sv. Brigity.
Brémy, to pochopitelně nejsou jenom památky, jak by si mohl, kdo myslet. Navštívit můžete umělecké galerie, řemeslné obchody nebo dáte přednost divadlu Theater Bremen. Jestliže patříte k milovníkům zeleně a relaxace, zavítejte do Knoops Parku, kde se můžete na jezeře plavit na pronajaté loďce. Zkrátka romantika, jak se patří.
Od historie se zároveň posuňte k novodobějším stavbám ukrývajícím doslova poklady. Typickým příkladem je moderní vědecké muzeum Universum Science Center. Užít si můžete obrovskou sbírku rododendronů, konkrétně v Rhododendron-Park Brémy, kde je část prostor vyhrazena pro obecnou botanickou zahradu. Dalším zajímavým cílem se stane muzeum umění Kunsthalle Brémy nebo přírodovědné a etnografické muzeum Übersee Museum Bremen. Z pohledu poznávání si na své přijde doopravdy každý, což dokazuje i Weserburské muzeum moderního umění a muzeum expresionistické architektury zvané Kunstsammlungen Böttcherstraße. Pakliže se řadíte mezi milovníky piva, dopřejte si prohlídku a ochutnávku v pivovaru Beck's Brewery.
Jestliže toho při poznávání německého města Brémy nebudete mít stále dost, nabízí se ještě některé další unikátní cíle. K nim patří třeba Ponorkový bunkr Valentin vybudovaný v roce 1943. Dále je to věž Fallturm Brémy s výškou 122 metrů. Vyšší je snad pouze Telekomunikační věž Bremen-Walle. Nevynechte ani kulturní události. Každoročně se zde koná jeden z nejstarších pouťových festivalů na světě zvaný Freimarkt, a to už od roku 1036. Pravidelně zde hrají také mladí umělci v rámci Mezinárodního symfonického orchestru mladých v Brémách.
Každá část Německa má svoji specifickou kuchyni. Nejinak tomu je v oblastech kolem města Brémy. Milovníci masa si budou pochutnávat na hovězím a vepřovém. Vzhledem k blízkosti moře se budete setkávat s mořskými plody typu sleď, platýs, krevety, tresky a halibut. K oblíbeným pokrmům patří kupříkladu rybí rolky, kuře na kari nebo slanečkový salát. Pokud dostanete chuť na směs brambor s hovězím masem, sledi, sázeným vejcem a kyselou okurkou, hledejte v jídelníčku pokrm zvaný Labskaus. Mezi tradiční recepty lze zařadit tamní bramborový a sleďový salát, zelnou polévku a sladkost v podání rote grütze, což je v podstatě německý národní pokrm. Tamní obyvatelé si rádi pochutnávají na dobré kávě.
Ve městě si užijete kvalitní a pestrou gastronomii, což dokazují některé vyhlášené podniky. Mezi ně se řadí 1885 Die Burger, Kleiner Olymp, Muchos Más, Edel Weiss a Fisherman's Seafood Bremen zaměřený na ryby a mořské plody. Na lokální receptury cílí restaurace typu Teestuebchen im Schnoor a Kleiner Olymp.
Blízkost Severního moře mnohé naznačuje. Německé město Brémy se pojí s mírně oceánským klimatem a západními větry z Atlantického oceánu. K nejteplejšímu období patří léto, tedy červen, červenec a srpen, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 22 °C. Naopak nejnižší teploty převládají v zimě, konkrétně v lednu a únoru, kdy průměrné denní teploty spadnou lehce pod bod mrazu. Pokud jde o srážky, jsou rovnoměrně rozloženy do celého roku. Nejdeštivějšími měsíci jsou pravděpodobně červen a srpen. Ty však oproti dalším měsícům vyčnívají minimálně. Celoroční úhrn srážek v Brémách je 670 milimetrů.
Brémy jsou poklidným, a především bezpečným městem. Ne nadarmo se s nimi pojí označení jižanské město pohody severního Německa. Jako turisté se zde nemusíte čehokoliv obávat, a i v noci jsou hlavní turistické oblasti naprosto bezpečné. I přes tato ujištění pochopitelně dodržujte základy bezpečného cestování. Vyhněte se temným uličkám v okrajových částech, hlídejte si osobní věci na frekventovaných místech apod.
Ve městě Brémy budete platit eurem, jak v hotovosti, tak platební kartou nebo chytrým telefonem a hodinkami. Bezhotovostní platby jsou dostupné v podstatě na každém kroku. Při cestě do města si proto nemusíte směňovat velkou hotovost, kterou si v případě potřeby vyberete z všudypřítomných bankomatů či v bankách a směnárnách. Co se týče cenových nákladů, Brémy nevyčnívají z německého průměru podobně velkých měst, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Cestování do německého města Brémy může nabývat nejrůznějších podob. Město je od Prahy vzdáleno 610 km, takže cesta vlastním automobilem bude trvat přibližně 5,5 – 6 hodin. Existují samozřejmě alternativy v podání vlakové dopravy trvající asi 7,5 hodiny a té autobusové, u níž se celková doba jízdy šplhá k 10 hodinám. Náklady na jednosměrné jízdenky jsou od 1 400 Kč. Vzhledem k tomu, že město je vybaveno Letištěm Brémy, můžete cestovat také z Letiště Václava Havla. Tamní letiště se zaměřuje spíše na nízkonákladové lety. Z Prahy se připravte na jeden přestup a náklady na letenku od 2 000 Kč. Celková doba letu bude asi 3,5 hodiny.
Letiště Brémy je od centra města vzdáleno asi 3 kilometry. Cenově nejdostupnějším způsobem přepravy je tramvajová linka č. 6, kde zaplatíte přibližně 3 EUR za jízdenku. V případě taxi služeb počítejte s trojnásobnými náklady. A jaké možnosti dopravy se vám nabízí přímo ve městě?